Špatné úvěry vedly ke krachu městské banky

Večerník Praha - 3.5.2001
Když v roce 1999 přišel nově zvolený náměstek primátora Jiří Paroubek (ČSSD) do dozorčí rady První městské banky, netušil, jak strastiplná anabáze ho čeká. Za pomoci nového vedení banky se mu nakonec povedlo postavit ji na nohy alespoň tak, že o ni měl nějaký kupec zájem. Po bývalém managementu zůstaly dluhy až dvě miliardy korun, které zaplatí daňoví poplatníci ze svých kapes.
Co bylo hlavní příčinou krachu PMB?
Především vysoký podíl špatných úvěrů a dalších aktiv, který je nezvyklý i v českém bankovním sektoru. Ty vznikly hlavně v letech 1995-97. Jiné špatné úvěry za několik set milionů korun město koupilo už s Royal bankou, která se pak změnila v První městskou .banku. Ovšem tehdy se radnice opírala o zprávu auditora, který tyto úvěry neshledal jako chybné.
Vedle toho ke krachu vedla nekvalifikovanost personálu či to, že banka nepůsobila jako městská finanční instituce, ale jako univerzální. Půjčovala tak všem a nevytvořila si nějakou stabilní klientelu renomovanějších podnikatelů. Proto byla kapitálově podvyživená.
V době nejpodivnějších úvěrů a nákupů bezcenných akcií, třeba Chemapolu, byli v čele banky mimo jiné i dva hlavní představitelé později zkrachovalé IPB - Tesař a Procházka. Neměli na PMB špatný vliv?
Myslím, že na těch obchodech se nepodíleli. V PMB byli proto, že byli jejími akcionáři. Na tom má vinu především špatný management, který
tam působil až do konce roku 1997. Práci lidí ve statutárních orgánech banky bych nechtěl posuzovat. Je fakt, že se řídili zprávami auditorů, které nedostatečně vypovídaly o hospodaření PMB. První přesnější informaci jsme dostali až od ČNB v roce 1998, která vyčíslila potřebu opravných položek na 580 milionů korun.
Jakou odpovědnost nese tehdejší primátor Jan Koukal, který byl i předsedou dozorčí rady PMB?
Myslím, že především politickou, jak konstatovalo také zastupitelstvo.
FRANTIŠEK KOSTLÁN

Ing. Jiří Paroubek, náměstek primátora hl.m.Prahy
Někdy je velmi obtížné být veřejnou osobou. Pokud ta osoba je současně představitelem města a politikem, je to ještě obtížnější. Její povinností je kromě jiného i odpovídat se voličům ze své činnosti, což může činit různými způsoby – jedním z nich je prostřednictvím médií.
Od začátku svého působení v orgánech města, ve funkci člena Zastupitelstva hl.m. Prahy či náměstka primátora, jsem vždy zastával princip co nejotevřenější informovanosti, aktivní kontakt s médii a diskusi s odbornou i laickou veřejností.
Někdy je však každá snaha marná. Mnohdy jsem překvapen, když čtu denní tisk, co jsem to vlastně médiím řekl, na jaké otázky jsem odpovídal.
Příkladem může být článek z dnešního Večerníku, ve kterém figuruje slovo, o němž nebyla v našem skutečném rozhovoru ani řeč – krach. Z toho hlediska je pak problém bombastický titulek - Špatné úvěry vedly ke krachu městské banky. Stejně tak otázka Co bylo hlavní příčinou krachu PMB?

Problematika První městské banky, a.s. se v minulých letech projednávala zcela veřejně častokrát, někdy až k její újmě. Při každém z těchto veřejných projednávání mohl být přítomen tisk, mohl získat projednávané materiály, měl možnost vyslechnout mé i jiné komentáře k dané problematice. Mnohokrát jsem odpověděl na velké množství stále se opakujících otázek. A tak znovu opakuji, že nikdy se nejednalo o krachu První městské banky. Tato démonizovaná finanční instituce na tom nebyla ve srovnání se situací v celkovém bankovních sektoru zdaleka nejhůře. Hlavní město Praha vždy deklarovalo zájem řešit problémy fungování První městské banky, a.s. a skutečně je i řešilo. V současné době se po dlouhodobém úsilí zdá, že se to konečně podařilo. Přesto vyjde článek obsahující výraz KRACH. Výraz, o kterém si troufám tvrdit, že jsem nikdy ve spojitosti s První městskou bankou, a.s. nepoužil.
4. května 2001
4. května 2001