Spolek pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze
Spolek pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze shrnuje dosavadní kroky směřující k vzniku nové hudební síně.
- 3 minuty čtení
Myšlenka, postavit v Praze nový koncertní sál, byla po delší přestávce opětovně nastolena počátkem roku 2004. Podnětem byl především tehdy vznikající projekt kulturního sálu, jehož stavba byla reálně zvažována v rámci dostavby a přestavby území s výškovými budovami na pražském Pankráci. Díky této příležitosti došlo k prvním setkáním Martina Grosse, Romana Bělora a Jany Vohralíkové, budoucích zakladatelů Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze. Přestože z původního záměru v důsledku nepříznivých ekonomických podmínek v dalších letech sešlo, setkávání a debaty budoucích členů Spolku pokračovaly. V letech 2008 a 2009 jejich řady rozšířili architekt Josef Pleskot a dirigent Jiří Bělohlávek.
V lednu 2010 se konalo první společné pracovní setkání uvedených propagátorů stavby se zástupci hlavního města Prahy v čele s primátorem Pavlem Bémem a radním pro kulturu Ondřejem Pechou. 17. února 2010 byl Spolek pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze zaregistrován Ministerstvem vnitra ČR a byly schváleny jeho Stanovy. 10. března 2010 se sešla první Valná hromada Spolku, která zvolila jeho orgány. Rovněž v březnu 2010, na dalším setkání Spolku se zástupci hlavního města, došlo k ustanovení Koordinačního výboru, složeného ze zástupců hlavního města Prahy a Spolku.
27. dubna 2010 Rada zastupitelstva hlavního města Prahy schválila svým usnesením č.587 Memorandum o spolupráci a vzájemné podpoře při vzniku nového koncertního sálu mezi hlavním městem Prahou a Spolkem. Toto Memorandum bylo slavnostně podepsáno u příležitosti konání hudebního festivalu Pražské jaro dne 23. května 2010 primátorem hlavního města Prahy Pavlem Bémem a předsedou Spolku Romanem Bělorem.
V roce 2010 se Koordinační výbor sešel na celkem šesti jednáních. Vzhledem k povolebním změnám ve vedení hlavního města Prahy, se pravidelná setkávání Koordinačního výboru v následujících několika měsících nekonala. Spolek se však scházel nadále a stále usiloval o setkání s nově zvoleným vedením hlavního města. V červnu 2011 Spolek informoval o svých aktivitách a předchozích závěrech z jednání Koordinačního výboru členy Výboru pro kulturu a památkovou péči Zastupitelstva hlavního města Prahy.
Na základě neustávající aktivity Spolku bylo dne 14. února 2012 usnesením Rady hlavního města Prahy schváleno nové složení Koordinačního výboru v čele s primátorem Bohuslavem Svobodou. Novými odbornými členy výboru se na základě nominace hlavním městem Prahou stali architekti Miroslav Masák a Zdeněk Lukeš a dirigenti Libor Pešek a Jakub Hrůša. K prvnímu jednání Koordinačního výboru v novém doplněném složení došlo v březnu 2012.
Do začátku března letošního roku se Koordinační výbor sešel celkem osmkrát. Během pravidelných zasedání se vedly diskuse o významu, poslání, smyslu a potřebnosti nové hudební síně v Praze, o stavebním programu a obecné vnitřní dispozici její budovy, o jejím budoucím užívání a ekonomice jejího provozu. Zároveň byla usilovně vyhledávána a detailně a z řady hledisek analyzována vhodná místa pro její výstavbu.
Spolek se zaměřil na iniciační místa při severojižní magistrále. Členové Spolku navrhli tato místa: stanice metra Vltavská, jižní část ostrova Štvanice, Florenc - bývalé nádraží Těšnov, Florenc – prostor nad stanici metra, prostor nad kolejištěm Masarykova nádraží, dále pak pozemek tvořící klín mezi ulicemi Wilsonova a Washingtonova naproti Státní opeře a přidali i variantu nové stavby na místě stávajícího Kongresového centra. Na první místo však Spolek jednoznačně zařadil ostrov Štvanici. Ostatní členové výboru doplnili zvažované návrhy o Klárov, Karlovo náměstí, Palackého náměstí pod Emauzy, Letnou (Špejchar), Vítězné náměstí v Dejvicích, Smíchov, území nádraží Bubny podél ul. Argentinská, tzv. Rohanský ostrov, Libeň autobusové nádraží, Sluneční náměstí. Po detailních a často dramatických diskusích a po odborné analýze povodňového rizika a hydro-geologických poměrů dostal prioritu od všech členů Koordinačního výboru prostor bývalého zimního stadionu na ostrově Štvanice.
Dne 6. března 2013 zástupci Spolku a Koordinačního výboru opětovně informovali členy Výbor pro kulturu, památkovou péči, výstavnictví, cestovní ruch a zahraniční vztahy Zastupitelstva hlavního města Prahy o nejnovějším vývoji a současném stavu jednání. Z následné rozsáhlé a podrobné diskuse řízené předsedou výboru Ondřejem Pechou jednoznačně vyplynula všeobecná podpora dalších postupných kroků směřujících k realizaci budovy nového koncertního sálu v Praze vyjádřená přítomnými členy výboru - zástupci všech politických stran zastoupených v pražském zastupitelstvu.
za Spolek pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze
Ing. Roman Bělor