Televizní noviny: reportáž

Pořad: Televizní noviny Stanice: TV Nova Vydavatel: TV Nova s.r.o. 20. září 2017, 19:30

Rey Koranteng, moderátor: Pokud taxikáři vyjedou hromadně do ulic a budou se snažit blokovat dopravu, zasáhneme: To po dnešní schůzce vzkazují pražská policie a magistrát.

Lucie Borhyová, moderátor: Jde o reakci na ultimátum, které dali taxikáři primátorceAdrianě Krnáčové. Chtějí, aby do páteční 15. hodiny vyřešila jejich spor s řidiči alternativní taxislužby. Ti podle nich porušují zákon.

Ondřej Špalek, reportér: Rvačky, hádky, poškozování aut, policejní kordony a nechápající turisté: To bylo v minulých dnech Letiště Václava Havla. Taxikáři se odsud snažili vyhnat podle nich nekalou konkurenci a dali primátorce Adrianě Krnáčové ultimátum.

David Bednář, Sdružení českých taxikářů: Do páteční 15. hodiny, pokud s tím nic neudělá, tak vyhlásíme generální stávku – to znamená blokádu komunikace.

Ondřej Špalek, reportér: Kvůli této hrozbě se dnes primátorka sešla s pražským policejním ředitelem. Po necelé hodině jednání měli jasno:

Adriana Krnáčová, pražská primátorka, hnutí ANO: Jsme připraveni na to, čelit tomuto nebezpečí, protože si myslím, že je to nebezpečí. Tak jsme to vyhodnotili.

Milan Trojánek, ředitel Policie ČR, Krajské ředitelství Praha: Policie je připravena na tuto situaci reagovat adekvátním způsobem.

Ondřej Špalek, reportér: Jedním z míst, kde by mohli taxikáři protestovat, je magistrála u hlavního nádraží. Už jednou ji zablokovali. Loni v únoru se jich tam sjelo několik set. Doprava stála osm hodin. Taxikářům vadí, že jim berou zákazníky řidiči, kteří prý neplatí daně a pojištění. Fungují na principu tzv. sdílené ekonomiky. Magistrát ale tvrdí, že s tím nemůže nic dělat.

David Bednář, Sdružení českých taxikářů: Mluvčí MPO (Ministerstvo průmyslu a obchodu) říká, že tu kompetenci má, paní primátorka zase říká, že tohle musí řešit Ministerstvo průmyslu, tj. přehazují si to jako horký brambor.

Ondřej Špalek, reportér: Pokusili se vás zástupci taxikářů nějak kontaktovat a řešit tu situaci s vámi?

Adriana Krnáčová, pražská primátorka, hnutí ANO: Vůbec ne. Oni jen vyhrožují přes média, a právě proto to považuju za naprosto irelevantní.

Ondřej Špalek, reportér: V pondělí na letišti mluvili taxikáři o tom, že na primátorku podají trestní oznámení.

David Bednář, Sdružení českých taxikářů: Za to, že přispívá svou nečinností k páchání nelegální trestné činnosti.

Adriana Krnáčová, pražská primátorka, hnutí ANO: Jasně – jak je ctěná libost...

Ondřej Špalek, reportér: Není jasné, kdy, ale zatím to vypadá, že se Praha dalšímu protestu taxikářů nevyhne.

#

Lucie Borhyová, moderátor: Některé restaurace v Česku účtují svým zákazníkům neprávem poplatky za obsluhu, tedy zpropitné. ČOI (Česká obchodní inspekce) při kontrole zjistila, že v Praze zákazníkům personál jedné restaurace účtoval téměř o 40 Kč víc, než za kolik měli objednávky. Jde přitom o porušení zákona o ochraně spotřebitele, za které provozovatelům hrozí až 5milionová pokuta.

Dominika Janochová, reportér: Nechat v restauraci, baru nebo u kadeřníka dýško není neobvyklé. Problém ale nastává ve chvíli, kdy si výši zpropitného určují provozovatelé sami. Na to si inspektoři v pražské restauraci na Střeleckém ostrově posvítili.

Jiří Fröhlich, mluvčí ČOI (České obchodní inspekce): ČOI (Česká obchodní inspekce) měla dvě skupiny – anglicky a česky hovořící skupinu – a oběma skupinám byl naúčtován 10procentní příplatek při vyúčtování. S touto částkou nebyli předem seznámeni.

Dominika Janochová, reportér: Jak je vidět na účtence, do celkové sumy bylo zahrnuto tzv. doporučené zpropitné 10 %. Podnik si ale nesmí účtovat peníze za obsluhu bez toho, aniž by to dal zákazníkovi dopředu vědět.

Gerta Mazalová, předseda Sdružení obrany spotřebitelů: Pokud to není součástí nabídky, tak to účtovat nesmí. A je na zákazníkovi, jestli podlehne nějakému nátlaku nebo ne.

Anketa: Dýško dávám, když se mi líbí kvalita servisu. / Pokud s tím člověk souhlasí, tak proč ne?

Dominika Janochová, reportér: ČOI (Česká obchodní inspekce) může za porušení zákona o ochraně spotřebitele udělit provozovateli restaurace pokutu až do výše 5 milionů korun. Když se člověk setká s neoprávněně účtovaným zpropitným, informaci by si podle inspektorů neměl nechávat pro sebe.

Jiří Fröhlich, mluvčí ČOI (České obchodní inspekce): Nenechat si to líbit a trvat na tom, že nějaký takový poplatek platit nechcete. Zpropitné by mělo být něco, co ten spotřebitel se rozhodne dát sám, a to třeba proto, že tam byl spokojen.

Dominika Janochová, reportér: Zákaz není možné obejít ani tím, že informaci o zpropitném napíše provozovatel malými písmeny do jídelního lístku.

 

20. září 2017
20. září 2017