Tramvaj až k hlavnímu nádraží
Lidové noviny | 5.2.2014 | Rubrika: Domov | Strana: 6 | Autor: VERONIKA BERNÁ | Téma: Volené orgány - Primátor - Tomáš Hudeček
Pokud se radniční křídlo na Staroměstském náměstí v budoucnu dostaví, z budovy by mohlo být obrovské informační centrum, říká pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09).
* LN Když jste nastupoval do funkce primátora, řekl jste, že vaším cílem je přiblížit Prahu Vídni. Alespoň co se zkvalitňování veřejného prostoru týče. Máte pocit, že se vám to daří?
Je pravda, že jsem o předobrazu Vídně v tomto smyslu mluvil. U nás bývalo jakýmsi komunistickým zvykem, že se ulice, parky a podobně tvořily do obrovské míry uměle. Nějakými plánovači, nikoliv na základě přirozeného běhu. Dával se také příliš velký prostor autům. Tyto potíže veřejného prostoru v Praze se nyní snažíme řešit. Chceme, aby se přiblížila moderním evropským trendům.
* LN Jak na tom pracujete?
Dnes je moderní umenšovat prostor pro auta a naopak přidávat tomu, který je určen pro pohyb chodců, či tam, kde tomu odpovídá povrch a sklon komunikace, pro pohyb cyklistů. Na spoustě míst se nám tyto úpravy podařily. Například na Albertově u botanické zahrady. Jinak tu byly pilotní projekty uzavírek komunikací pro auta, kterými jsme testovali zájem obyvatel. Třeba jsme na několik sobot po sobě zneprůjezdnili Smetanovo nábřeží. Ohlasy k těmto projektům stále vyhodnocujeme. Další věci, co děláme, souvisejí se založením Institutu plánování a rozvoje, který nahradil Útvar rozvoje města. V jeho rámci vznikají koncepční materiály. Manuál veřejných prostor máme takřka hotový, je to ve finální fázi.
* LN Významnou část veřejného prostoru v metropoli tvoří náměstí. Zejména ta centrální. Jak se pokročilo s plánovanou revitalizací Staroměstského?
Mohu říci, že do konce volebního období, tedy do letošního podzimu, se Staroměstské náměstí nijak nezmění.
* LN Nejsou ani žádné vize? Za vašeho předchůdce Bohuslava Svobody (ODS) se plánovala nová architektonická soutěž, archeologický průzkum... To vše usnulo?
Projekty plánované na Staroměstském náměstí jsou v podstatě trojího druhu. Jeden se týká návratu mariánského sloupu, druhý pomníku Jana Husa a třetí dostavby Staroměstské radnice. Návratu mariánského sloupu jsme spíše nakloněni, ale do konce volebního období se s tím nic moc neudělá. Husův památník byl nedávno očištěn a opraven. Dokud nevznikne ucelený plán - a ten nevzniká, tak se s ním nic měnit nebude. I dostavba Staroměstské radnice je v tuto chvíli koncepčně umrtvena.
* LN Co to znamená?
Znamená to, že dokud si město neujasní, co by mělo být uvnitř případně dostavěné radnice, nepovažuje za vhodné o tomto projektu uvažovat. Praha dosud nenašla klíčovou oblast nebo instituci, kterou by do budovy na Staroměstském náměstí chtěla umístit.
* LN Máte alespoň osobní představu, jak by se s dostavěnou radnicí dalo naložit?
To ano. Pokud se radniční křídlo na Staroměstském náměstí v budoucnu dostaví, z budovy by mohlo být obrovské informační centrum. Turisté by tam chodili kolem velkých modelů města, mohli by si prohlédnout interiér, zhlédnout filmové produkce o historii Prahy. Ovšem jedná se jen o můj názor, nikde jsem tuto myšlenku nešířil.
* LN Dalším náměstím, o jehož revitalizaci se mluví řadu let, je Václavské. Jak je to nyní s plánem vrátit na něj tramvaje?
S Prahou 1, která je proti, jsme dospěli ke smírčí variantě. Shodli jsme se na tom, že by se tramvajová trať na Vinohradech mohla s druhou částí sítě propojit skrze ulice Washingtonovu a Opletalovu. Tedy v rozsahu Vrchlického sadů, což mi z hlediska města přijde jako správná myšlenka. Vyřešili bychom tak i situaci s hromaděním určitých živlů u hlavního nádraží, protože revitalizací tohoto typu, tedy vedením trasy MHD, se území výrazně zkvalitňují. Změna by navíc umožnila nastoupit na tramvajovou zastávku přímo z nádraží.
* LN Kdy by tento záměr mohl dostat zelenou?
Proces je to na dlouho. Vzhledem k tomu, že se nestihne dokončit do voleb, je možné, že jej další politická reprezentace bude blokovat či měnit. Nicméně na tento záměr už existuje řada částečných projektů. Třeba na Institutu plánování a rozvoje je relativně podrobná studie toho, jak by se právě Vrchlického sady, oblast před nádražím, daly zrevitalizovat. A to včetně tramvajové trasy.