Třetí ročník festivalu dokumentárních filmů o XX. století „Nezlomní a obětovaní“

Festival, který pořádá Muzeum paměti XX. století, nabídne 7. až 12. listopadu 2022 dokumentární i hrané snímky nejen o operaci Anthropoid. Zahájen bude 7. listopadu panelovou diskusí na téma "Mezi skutečností a fikcí - Historie ve filmu, dokumentu a zpravodajství" v České televizi. Následovat bude mezinárodní přehlídka dokumentárních filmů v kině BIO OKO a v Kampusu Hybernská, doprovázená besedami s tvůrci i historiky. Hlavním tématem filmové přehlídky je operace Anthropoid, která má letos 80. výročí.

  • 3 minuty čtení
Festival dokumentárních filmů o XX. století
Autor: Muzeum paměti XX. století

Snahou organizátorů je vytvořit přehlídku mezinárodních dokumentárních a hraných filmů věnovanou dramatickým událostem a historickým osobnostem 20. století. Inspirována je polským filmovým festivalem NNW (Niepokorni Niezłomni Wyklęci) v Gdyni. Na přípravě obsahu přehlídky se podílí programová rada festivalu Nezlomní a obětovaní, ve které jsou především externí odborníci z institucí, jako například Polský institut v Praze, Národní filmový archiv, Památník ticha Bubny, ÚSTR a Stowarzyszenie Scena Kultury.

„Bylo by pěkné, kdybychom mohli o válce mluvit už jen v minulém čase, ale bohužel je to po necelých osmdesáti letech opět evropská realita. Jestli nás něco měla naučit druhá světová válka, tak to, že agresorům se nemá ustupovat. Snímky na přehlídce to připomínají, stejně jako oběti, které naše země přinesla,“ zve na festival Hana Kordová Marvanová, předsedkyně správní rady Muzea paměti XX. století, senátorka a radní hl. m. Prahy, které muzeum založilo a financuje.

V programu jsou zařazeny nejen premiéry, ale také starší filmy, které nebyly delší dobu reprízovány. „Diváci budou moci vidět i dokumenty z 60. let, ale dokonce i z let čtyřicátých, jako například snímek Tichá ves slavného britského dokumentaristy Humphreyho Jenningse, který byl natočen bezprostředně po vyhlazení Lidic a přenáší lidický příběh do velšského hornického městečka,“ popisuje akci ředitel Muzea paměti XX. století, historik Jan Kalous.

Kromě britské produkce uvede festival i další zahraniční filmy: jednak dva polské snímky, reflektující likvidaci šéfa varšavského gestapa Franze Kutschery, přezdívaného pro svou krutost Varšavský kat. V programu je také litevský film Jasan, tygr a plamen, mapující osudy třech partyzánů, bojujících proti sovětské okupaci Litvy. Promítán bude rovněž německý dokument Situace a krajina o tzv. divokých koncentračních táborech v Sasku pro politické odpůrce Hitlerova režimu. Dále slovenský portrét propagátorky ženských práv popravené za Slovenského národního povstání s názvem Žena nové doby či maďarský Pomník vrahům – snímek o běsech, které válka vzbudila uprostřed dosud poklidného Budína. Zařazen je rovněž ukrajinský dokument Děti velkého hladu, vracející se do doby uměle vyvolaného hladomoru na počátku třicátých let.

Zveme i na hrané filmy, mezi nimiž nemůže chybět Sequensův Atentát, který zůstává přes jistou poplatnost době stále asi nejlepším filmovým ztvárněním útoku na Heydricha. Dále uvedeme oba díly filmu Jiřího Stracha Operace Silver A, pro nadšence jsme připravili také noční promítání kompletního seriálu Karla Kachyni Tři králové, jehož součástí budou i ukázky replik zbraní a oblečení, které slavní odbojáři používali, “ doplňuje historik Petr Blažek, vedoucí programové rady festivalu.

Mimo hlavní téma bude v premiéře uveden díl ze slovenského cyklu STB: PŘÍSNĚ TAJNÉ, věnovaný tématu zneužívání psychiatrie, a portrét Karla Šlinga, syna jednoho z popravených komunistů v procesu s Rudolfem Slánským. Poprvé letos se uskuteční i soutěž studentských filmů z FAMU, které reflektují dějiny 20. století. Festival doprovodí semináře a workshopy pro studenty. K festivalu vychází i výpravný tištěný katalog.

 

 

Program festivalu

K dispozici zde.

 

A dále:

 

Na webových stránkách:

 

Na sociálních sítích:

1. listopadu 2022
1. listopadu 2022