Trhliny v česko-čínských vztazích
Datum vydání: 10.10.2019, Zdroj: ČT 24 | Rubrika: 22:00 Události, komentáře | Téma: Hana Kordová Marvanová
Martin ŘEZNÍČEK, moderátor
Pánové, díky moc za váš čas. Zůstaňte s námi ještě ve studiu a ve spojení. My se teď podíváme ještě na další téma zahraničněpolitické, které se týká Česka a Číny. Světlana má slovo.
Světlana WITOWSKÁ, moderátorka
Peking dnes vypověděl partnerství s Prahou. Už začátkem týdne o konci smlouvy rozhodli radní hlavního města. Hlasovat o ní měli ještě pražští zastupitelé. Česká metropole si podle svého vedení s případným úbytkem čínských turistů poradí. Nejvyšší ústavní činitelé se dnes při jednání na hradě shodli, že Česko respektuje politiku jedné Číny, zároveň ale očekává respekt i ze strany Pekingu.
moderátor
Město Peking s okamžitým účinkem vypovídá sesterské partnerství s hlavním městem Prahou a pozastaví s ním veškeré oficiální styky.
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
My jsme se setkali nejprve s šikanou pražských orchestrů, následně tedy s ignorací těch našich požadavků, a v konečném důsledku, tedy s otevřenými výhrůžkami. To znamená z mého pohledu zjevně nejde mluvit o žádném partnerství.
Michaela POLÁKOVÁ, redaktorka
Čínské Ministerstvo zahraničí obviňuje pražskou samosprávu, že ignoruje mezinárodní normy, a opakovaně dělá nevhodné poznámky týkající se základních zájmů Číny, jako je Tchaj-van nebo Tibet. Tím se podle něj vměšuje do vnitřních záležitostí a podrývá spolupráci.
Keng ŠUANG, mluvčí čínského ministerstva zahraničí
Doufáme, že pražská samospráva uzná a napraví chyby a vytvoří takové podmínky, aby mohly obě strany obnovit spolupráci.
Barbora ŠÁMALOVÁ, redaktorka
K ničemu takovému se ale vedení Prahy nechystá. Z Pekingu, Barbora Šámalová, a z Prahy Michaela Poláková, Česká televize.
Martin ŘEZNÍČEK, moderátor
A k trojici dosavadní hostů přibyla Hana Marvanová, pražská radní. Dobrý večer.
Hana MARVANOVÁ, radní hl. m. Prahy
Dobrý večer.
Martin ŘEZNÍČEK, moderátor
Paní Marvanová, bylo to skutečně nutné vypovídat tuhle tu smlouvu, když politiku jedné Číny Česko dlouhodobě uznává? Není to ze strany města jenom jakési gesto nebo truc, řekněme?
Hana MARVANOVÁ, radní hl. m. Prahy
Je to naopak. Před třemi lety Praha podepsala dohodu s Pekingem, která byla velmi nestandardní. Kromě standardních článků o spolupráci dvou metropolí tak dohoda obsahovala článek 3, který byl ryze politický, který nepatří do dohod mezi dvěma metropolemi. Ten článek říkal, že Praha uznává politiku jedné Číny. Vzpomeňme si, jak vlastně ten článek se tam ocitl. On se tam ocitl tak, že na základě zřejmě politického zadání, politického požadavku paní bývalá primátorka říkala, že to byl požadavek ČSSD, se tam ocitl tento článek v souvislosti s návštěvou čínského prezidenta. My jsme mnozí z nás i zastupitelé, kteří jsou součástí této koalice protestovali už tehdy proti tomu, a hlasovali i naši zastupitelé proti tomu, když se smlouva schvalovala. Takže je logické, že ve chvíli, kdy byla sestavena nová koalice, a máme tento názor, tak jsme to chtěli otevřít a pouze jsme čínskou stranu vyzvali, aby tento článek, který do dohody mezi městy nepatří byl vypuštěn.
Martin ŘEZNÍČEK, moderátor
Když tedy tvrdíte, že to do té dohody mezi městy nepatří, zároveň tvrdíte, že to je bezprecedentní v tom, že jiná partnerská města, nebo lépe řečeno ty smlouvy která to upravují to nemají. Jaké jste viděla? V jakých konkrétních smlouvách to není? Jaká města velká tohle to neřeší?
Hana MARVANOVÁ, radní hl. m. Prahy
My jsme nedohledali žádná města, která by s Pekingem měla uzavřenou dohodu s takovýmto politickým článkem. Jako příklad kde to není, je smlouva Pekingu s Londýnem, nebo s Rigou, a podobně. Stejně tak takovýto politický článek není žádných jiných partnerských dohodách, které má Praha uzavřeny. To znamená, je to nestandardní, a když si vzpomeneme, mnozí diváci si to možná pamatují, manévry, které byly v Praze, dokonce byly perzekuce vůči demonstrantům, kteří chtěli vyjádřit odlišný názor proti názoru čínské reprezentace tady. Já se domnívám, že žijeme my ve svobodné zemi. A že občané mají právo vyjádřit názor. My jsme ho vyjadřovali před třemi lety, já osobně, i mí kolegové. A domníváme se, že teď jsme měli rovněž právo vyjádřit názor jako občané. A zároveň taky právo na samosprávu, že samospráva si nemusí nechat vnutit nějakou politickou deklaraci, a že my jsme chtěli, aby smlouva s Pekingem byla standardní o výměně zkušeností, spolupráci, kulturní a podobně.
Martin ŘEZNÍČEK, moderátor
Pane Chmelaři, slyšeli jsme tady na začátku od paní Marvanové tu zmínku o ČSSD, že to bylo na přání ČSSD, tak než vám dám prostor na to, abyste se vyjádřil k tomu co to způsobí ve vztazích mezi Českem a Čínou na té velké úrovni, chcete reagovat na tohle to obvinění, že do toho Sociální demokracie vpravila, nebo že to bylo na přání lépe řečeno Sociální demokracie?
Aleš CHMELAŘ, náměstek ministra zahraničí
Tak pokud se nemýlím, tak Sociální demokracie byla v té době nebo se podílela na na vládě v magistrátu, měla své radní a své zástupce primátora, takže to byl požadavek v podstatě koaliční, tedy v této smlouvě. A v této věci je třeba si uvědomit to, že my máme dlouhodobě ve vztahu s čínskou lidovou republikou problém, že Čína spíše má problém s našimi kontakty zejména v Tchaj-wanem, kde my neuplatňujeme jednotnou politiku čínské lidové republiky, nebo jednotnou politiku nebo-li politiku jedné Číny, ale takzvanou naši politiku jedné Číny, která jasně říká, že si vymezujeme možnost mít kontakty s Tchaj-wanem na úrovni obchodní, kulturní a mezilidské spolupráce. A v této věci existovala obava pravděpodobně z čínské strany. Já jsem u toho u toho u těch uzavírání nebyl, že by mohlo docházet k nějakému zpochybnění tady této naší interpretace politiky jedné Číny.
Martin ŘEZNÍČEK, moderátor
Pane náměstku, prezident Zeman před chvílí v televizi Barrandov řekl, že Čína má ukončit financování pražské Slavie, v reakci na vypovězení téhle té smlouvy. Myslíte si, že jednak je to reálné, že se to skutečně podepíše na nějaké investici čínské, která nebude nebo bude stažená, omezená, a tak dále? Případně, jaký vliv to bude mít na vztah Česka a Číny, nikoliv Prahy a Pekingu.
Aleš CHMELAŘ, náměstek ministra zahraničí
Tak dlouhodobě si myslím, že to zásadní vliv mít nebude. Naše vztahy bilaterální jsou nebo se pohybují, řekněme, od těch pozitivnějších k méně pozitivním. Ale co je zásadní z hlediska, řekněme, investičních aktivit, tak není úplně náš vztah k Číně není není v podstatě prvoplánově veden investičními snahami. A za záležitosti Slavie Praha jsou soukromě právní, jsou soukromými záležitostmi těch ostatních investorů.
Martin ŘEZNÍČEK, moderátor
To je sice pravda, nicméně je to jeden z těch nejviditelnějších příkladů čínských investice v České republice, proto se ptám zcela konkrétně. Myslíte si, že to může ohrozit tuhle tu konkrétní investici?
Aleš CHMELAŘ, náměstek ministra zahraničí
Tak to já nemohu vyloučit, na druhou stranu investice, které čínská lidová republika, respektive subjekty z Číny prováděly na českém území, a zvláště v Praze, tak jsou akviziční, nevytváří nová pracovní místa, oproti tomu například investice z Tchaj-wanu, tak ty vytvořily zhruba 18 000 takových míst. Z hlediska investiční politiky Čína opravdu není tím zásadním subjektem.
Martin ŘEZNÍČEK, moderátor
Pane Filipe, vy tvrdíte, že,jak jsem poslouchal dnešní rozhovor pro ČT 24, že zastupitelé nedodržují zákony téhle země, ale oni nechtěli vyjednat mezinárodní smlouvu, která by ten princip, o kterém tady mluvíme, jedné Číny, neuznávala, oni chtěli jenom tuhle tu politickou deklaraci z toho vypustit?
Vojtěch FILIP, predseda strany /KSČM/
No tak asi se shodnem na tom, že Česká republika by, chce být právním státem. A v právním státě platí určitá pravidla. Mimo jiné respek k těm zákonům. Mimo jiné je pravda, že každá smlouva je dvoustranný akt, to znamená, že shodla se, shodla se nějaká reprezentace Pekingu a Číny na nějaké smlouvě a jestliže se na té smlouvě nedohodne nová politická reprezentace, tak ta smlouva končí. Peking to udělal rychleji než Praha, takže smlouva není. A já jenom říkám, že opravdu nikdo nevolí do magistrátu hlavního města Prahy, aby ti zastupitelé rozhodovali o státní politice České republiky. Od toho volí poslance.
Martin ŘEZNÍČEK, moderátor
Já jsem neviděl to, že by Praha chtěla v tomhle tom suplovat nebo reprezentovat Českou republiku jako takovou. Tady šlo o vypuštění jednoho článku z té smlouvy.
Vojtěch FILIP, predseda strany /KSČM/
Já jsem, já jsem říkal v tom rozhovoru pro ČT 24, že každý zastupitel, když je zvolen, tak skládá slib. Když ten slib složí s výhradou nebo nechce složit, tak končí mandát, že bude dodržovat ústavu a zákony České republiky a že bude pracovat ve prospěch všeho lidu. A součástí českého právního řádu, v té ústavě a zákonů jsou samozřejmě mezinárodní smlouvy a Česká republika letos oslavila nebo Čínská lidová republika oslavila 70 let diplomatických vztahů s Českou republikou. A myslím si, že vždycky za těch 70 let, když to vezmeme od roku 1993, tedy od vzniku České republiky, nikdy žádná Vláda České republiky, nikdo nenamítal nic proti principu jedné Číny. To, že máme speciální vztahy, jak říká pan náměstek s Tchaj-wan, ano já jsem říkal, myslím předminulému velvyslanci Čínské lidové republiky tady v Praze, že se nemůže divit, že my prostě ty investice přijímáme a že, tedy je na nich, aby se pokusili investovat tady v České republice a že samozřejmě budeme rádi a že v té svobodné zemi, jak říká paní kolegyně Marvanová, je je to běžné, ale na druhou stranu já jsem zpochybnil to, že když zastupitel, já nezpochybňuju samosprávu, slíbí, že bude dodržovat ústavu a zákony, tak si nemůže vymiňovat, co je v rozporu s celostátní politikou ...
Martin ŘEZNÍČEK, moderátor
Ale tohle je suverénní rozhodnutí Prahy, na čem se dohodne nebo nedohodne s Pekingem.
Vojtěch FILIP, predseda strany /KSČM/
Ale, pane, pane redaktore, jednoduchá věc, jestliže skládám slib, že budu dodržovat ústavu a zákony České republiky, tedy budu dodržovat právní řád, ...
Martin ŘEZNÍČEK, moderátor
Pane předsedo, tohle jsme slyšeli od vás.
Vojtěch FILIP, predseda strany /KSČM/
Tak nemohu ten slib porušit tím, že řeknu - a já s tím nesouhlasím, to je moje svobodná vůle ...
Martin ŘEZNÍČEK, moderátor
Ano, tenhle argument už zazněl. Pane předsedo, já se zeptatám ještě na jednu věc, jestli dovolíte.
Vojtěch FILIP, predseda strany /KSČM/
Na druhou stranu, na druhou stranu musím respektovat ...
Martin ŘEZNÍČEK, moderátor
Vám nevadí výhrůžky ze strany čínského velvyslanectví?
Vojtěch FILIP, predseda strany /KSČM/
Já to nepovažuju jako výhrůžku.
Martin ŘEZNÍČEK, moderátor
A Číny jako takové, že to bude mít, že Praha pocítí ...
Vojtěch FILIP, predseda strany /KSČM/
Jako má právo na stanovisko ...
Martin ŘEZNÍČEK, moderátor
... újmu ve vlastních zájmech?
Vojtěch FILIP, predseda strany /KSČM/
Tak on jenom, říká to dobře, tak jako nechcete, tak s váma nebudeme komunikovat, budem komunit s někým jiným.
Martin ŘEZNÍČEK, moderátor
To nejsou výhrůžky podle vás?
Vojtěch FILIP, predseda strany /KSČM/
Ne, to je konstatování faktu. Prostě jenom skončí nějaká dohoda, která prostě bude mít nějaké konsekvence ekonomické, politické, společenské, já si myslím, že to není úplně tak bezvýznamné, kolik je tady turistů, kolik tady utratí peněz.
Martin ŘEZNÍČEK, moderátor
Dobře, řekněte mi, co soudíte o názoru prezidenta Zemana a Slávii?
Vojtěch FILIP, predseda strany /KSČM/
To já nevím, já jsem to neslyšel.
Martin ŘEZNÍČEK, moderátor
A myslíte si, že to může mít vliv na tuhle tu investici nebo ne?
Vojtěch FILIP, predseda strany /KSČM/
Já myslím, že pokud jde o Citigroup, on vlastní i v Číně fotbalový klub, tak je na jeho svobodném rozhodnutí, jestli to bude udržovat tady tu, tu svoji investici do toho fotbalového klubu nebo ne, jako to je věc soukromého subjektu, není to věc žádné administrativy v Číně.
Martin ŘEZNÍČEK, moderátor
Než dáme slovo paní Marvanová, aby se vyjádřila, dovolte ještě, pane Benešíku, nejdříve, není trošku z pohledu Číny tedy teď a vašeho názoru, není trošku amatérské nějakou smlouvu schválit v jednom období a pak přijde nová politická garnitura, která tuhle tu smlouvu zruší víceméně, nebo lépe řečeno, podnikne kroky k jejímu zrušení?
Ondřej BENEŠÍK, předseda, výbor pro evropské záležitosti, PS /KDU-ČSL/
Tak je to, bohužel se to dostalo do takové opravdu brutální politické polohy, každopádně já respektuji rozhodnutí demokraticky zvolené samosprávy v Praze, která se tak rozhodla. Já jako dlouholetý komunální a regionální politik nemohu nemohu jinak. Prostě vedení Prahy bylo demokraticky zvoleného, vedení Prahy mělo s tou smlouvou, kterou uzavřelo předešlé vedení, určitý problém. Ten problém nebyl vyřešen, tak ho obě strany vypověděly. Já si myslím, že je to trošku jako bouře ve sklenici vody. Co se stane? Já jsem mluvil s několika pražskými zastupiteli, ti říkali, že ta smlouva byla velmi formální, že Praze tolik nepřinášela. Já to neumím posoudit, ale pokud do Prahy kvůli složení té smlouvy nepřijedou čínští turisté, tak je to velká škoda, ale je to velká škoda těch turistů, těch Číňanů, kteří nepřijwdou do jedné z nejkrásnějších zemí na světě a do bezesporu do jednoho z nejkrásnějších měst na světě, která je Praha. A pokud naopak zase naše hudební tělesa, špičkové hudební tělesa nevycestují do Číny, tak je to škoda, ale je to škoda zejména čínského publika, které neuslyší špičkové české skladby v perfektním podání českých těles.
Martin ŘEZNÍČEK, moderátor
Paní Marvanová, jako zástupkyně Prahy vám nechám možnost posledního slova, přinesla tahle ta smlouva Praze skutečně něco konkrétního, a pokud nebude, přijde Praha o něco?
Hana KORDOVÁ MARVANOVÁ, radní hl. m. Prahy /nestr. za STAN/
Nepřinesla. Bylo to teď vypočteno, že dokonce naopak naši záchranáři jeli do Číny, pomáhali s čínským záchranářům při zvládání příslušných událostí a, a tak dále, ale my jsme, a to chci hájit a chci se vyjádřit k tomu, co říkal pan Filip. My jsme zvolení představitelé Prahy a myslím, že nejen my jsme před třemi roky dávali najevo, že nesouhlasíme s tím, jaký devotní postoj zaujímá reprezentace Prahy i státu vůči Číně, která je autoritářským režimem, který masově pošlapává lidská práva, okupuje Tibet, my jsme skutečně s plným vědomím, protože zároveň máme na to právo podle ústavy a podle našich zákonů, vyjádřili názor na samosprávu. Názor já si myslím, že v mírné podobě, že jsme pouze nechtěli být zatahováni do toho, že Praha bude tím, kdo bude takto podporovat autoritářský režim. Já považuju to za důležité gesto a zároveň chci říct, že tím, že teď my jsme rozhodli o vypovězení té smlouvy, následující den totéž učinila čínská strana, tak pro nás je to tím vyřešeno a my se budeme stoprocentně jako se i teď věnujeme stoprocentně problémům Pražanů, problémům dopravy, bydlení, a tak dále, protože nechceme být nadále zatahováni do politiky, do diplomacie a vztahů mezi zeměmi.
Martin ŘEZNÍČEK, moderátor
Dámo a pánové, díky moc za to, že jste přišli, anebo vstoupili do Událostí, komentářů na dálku. Hezký zbytek večera.
Aleš CHMELAŘ, náměstek ministra zahraničí
Děkujeme. Na shledanou.
Vojtěch FILIP, predseda strany /KSČM/
Děkujeme, na shledanou.
Hana KORDOVÁ MARVANOVÁ, radní hl. m. Prahy /nestr. za STAN/
Na shledanou.