Tuberkulóza nejvíce ohrožuje bezdomovce a imigranty
O výskytu TBC, jejím podchycení u rizikových skupin, včetně prvotních příznaků a léčebných postupů, informovali na dnešní tiskové konferenci radní hl. m. Hana Halová, hlavní hygienik ČR Michael Vít a přednosta kliniky FN Na Bulovce Petr Zatloukal a vedoucí Národní jednotky dohledu nad TBC Jiří Wallenfels.
- 3 minuty čtení
O výskytu TBC, jejím podchycení u rizikových skupin, včetně prvotních příznaků a léčebných postupů, informovali na dnešní tiskové konferenci radní hl. m. Hana Halová, hlavní hygienik ČR Michael Vít a přednosta kliniky FN Na Bulovce Petr Zatloukal a vedoucí Národní jednotky dohledu nad TBC Jiří Wallenfels.
Počet onemocnění tuberkulózou (TBC) sice od roku 1997 klesá, v roce 2004 bylo v České republice hlášeno 1 057 případů TBC, což je o téměř 9% méně než v roce předchozím, avšak i přes příznivý trend existují rizikové skupiny, které jsou tímto onemocněním ohroženy.
Nejvíce nových případů TBC se objevuje u bezdomovců, žadatelů o azyl, ilegálních imigrantů, narkomanů a lidí nacházejících se v obtížné sociální situaci. Problémem těchto rizikových skupin je nedostatečná hygiena a péče o zdraví, negativní vztah ke zdravotnictví a neochota spolupracovat. Proto byla v posledních letech věnována velká pozornost zjišťování účinných metod jejich vyhledávání a léčení.
„Bezdomovcům hledajícím pomoc v charitativních zařízeních doporučují jejich pracovníci rentgenové vyšetření plic u odborných lékařů. V případě pozitivního plicního nálezu jsou bezplatně hospitalizováni a léčeni v nemocnicích. Protože se jedná o déletrvající onemocnění, mohou neinfekční pacienti využít lůžek v Azylovém domě Armády spásy v Praze 7, kde jim budou denně až do řádného ukončení léčby podávány léky pod kontrolou. Náklady s tím spojené jsou hrazeny z rozpočtu města prostřednictvím grantů,“ řekla radní Hana Halová, která má na starosti zdravotnictví v Praze a dodala: „Podle údajů Národní jednotky dohledu nad TBC byla v naší metropoli právě na základě aktivního vyhledávání vyšetřena více než polovina bezdomovců, a to za finančního přispění hlavního města. V rámci přidělování celoměstských grantů v oblasti zdravotnictví jsme z městské pokladny věnovali na kontrolu TBC u bezdomovců v roce 2003 částku ve výši 300 tisíc korun a v roce 2004 dokonce o 100 tisíc více. Program zaměřující se na motivaci pro zlepšení vyhledávání tuberkulózy u toxikomanů, lidí bez přístřeší a sociálně slabých jsme v loňském roce podpořili 200 tisíci korunami a v letošních grantech o stejnou finanční částku požádal projekt týkající se zřízení a provozu lůžek po doléčování TBC zjištěné aktivním vyhledáváním u bezdomovců.“
Riziko importování TBC do naší země snižuje povinné rentgenové vyšetření všech žadatelů o azyl a ilegálních imigrantů, kteří jsou umisťováni do středisek Správy uprchlických zařízení ministerstva vnitra. Ročně se jedná zhruba o 10 tisíc vyšetření.
Pokud jde o rizikovou skupinu narkomanů, vyšetření se dosud v Praze podrobilo více než 600 z nich, kteří spáchali trestný čin nebo přestupek. TBC nebyla zjištěna ani v jednom případě.
Lidé nacházející se v sociální nouzi jsou evidováni sociálními odbory jednotlivých městských částí. Globálně zvát tyto osoby na TBC vyšetření se v praxi neosvědčilo. Proto se zástupci ministerstva práce a sociálních věcí, Národní jednotky pro dohled nad TBC a Magistrátu hl. m. Prahy na konci minulého roku dohodli, že sociální pracovníci městských částí budou sami vybírat indikované osoby jako jsou např. staří lidé, rodiny s více dětmi, osamělé osoby, osoby bez prostředků po delší dobu atd.
V Praze dne 15.2.2006
Oblast zdravotnictví, sociální péče a národnostních menšin spadá do působnosti radní hl. m. Prahy Mgr. Hany Halové
Za správnost: Eva Kolbabová / tel. 236 002 729