Ubírají se investiční záměry Prahy správným směrem?

Zdroj: ČRo Plus Stanice: Český rozhlas Vydavatel: Český rozhlas 8. prosince 2017, 9:33

Moderátor: Praha koncem listopadu schválila rozpočet na příští rok, který počítá s příjmy ve výši 54 miliard korun a s výdaji více než 70 miliard korun. Na investice má jít necelých 17 miliard korun. Otázku, zda se investiční záměry ubírají správným směrem, aktualizuje i nedávné neštěstí v pražské Troji, kde se zřítila lávka a zranila čtyři lidi, z toho dva těžce. Spravuje současná radnice metropoli zodpovědně, nebo se máme obávat dalších podobných událostí? Do pořadu Pro a proti jsme pozvali náměstkyni primátorky pro finance a rozpočet za hnutí ANO prof. Evu Kislingerovou a také předsedkyni pražských zastupitelů Alexandru Udženiju. Dámy, prosím, první otázka: Je zřícená lávka mezi Trojou a Císařským ostrovem, paní Udženijo, výjimkou nebo spíš důkazem, že správa věcí veřejných v Praze se neubírá úplně správným směrem?

Alexandra Udženija, předsedkyně pražských zastupitelů, ODS: Já pevně věřím, že je to výjimkou, protože tady jde opravdu o bezpečnost a životy našich občanů. Nicméně musíme si přiznat, že to, že lávka nebyla v dobrém stavu, hlavní město ví již delší dobu, a že TSK na to upozorňovalo.

Moderátor: Paní náměstkyně Kislingerová, stejná otázka i pro vás. Odpověď na ni předpokládám, ale přesto se na ni zeptám...

Eva Kislingerová, náměstkyně pražské primátorky, hnutí ANO: Já samozřejmě k této otázce mohu říct jen jedno – že to byla nešťastná událost, opravdu jí velmi litujeme a myslím si, že to byla výjimka, která se může stát. Myslím si, že je velice nepříjemné, že tato událost je zařazována do celkového kontextu, protože může se stát, že taková událost nastane... Ale opravdu si myslím, že to mělo nějaké mimořádné důvody, proč tato situace nastala. Ty důvody se teprve zjišťují. Ten stav těch mostů je průběžně analyzován a my jsme měli samozřejmě informaci o tom, v jakém stavu ta příslušná lávka je, ale postupovalo se standardně a všechny metody, které používáme (a jsou to metody na evropské úrovni) nesignalizovaly stav, který nastal.

Alexandra Udženija, předsedkyně pražských zastupitelů, ODS: My s tímto můžeme souhlasit, nicméně my si musíme uvědomit, že TSK (Technická správa komunikací) má pod sebou 700 mostů a lávek.

Eva Kislingerová, náměstkyně pražské primátorky, hnutí ANO: 676.

Alexandra Udženija, předsedkyně pražských zastupitelů, ODS: Takže zhruba 700. A hodnotí se jejich stav. A dneska víme, že nějakých 127 mostů není v dobrém stavu – buď je špatný, nebo je velmi špatný anebo je přímo v havarijním stavu. Ale já nevidím žádný plán, jak se to bude opravovat. To je jedna věc. Druhá věc: Nezlobte se, paní náměstkyně, ale za tohle to by někdo měl mít osobní zodpovědnost. Paní primátorka nám jenom řekla, že by někdo měl nést odpovědnost, ale to přece není slovo primátorky – ona má přesně vědět kdo! A já vám řeknu, kdo to je: Je to ředitel na TSK (Technická správa komunikací) pan Smolka, který už dávno neměl být na tom místě, protože je vidět, že tu správu města nezvládá. A chápu to, že paní primátorka pronáší takto obecné věty – pan Smolka je totiž nominant – nechci říkat kádr ČSSD – a kdyby náhodou paní primátorka do toho zasáhla a kdyby tlačila na pana náměstka Dolínka z ČSSD, aby ho vyměnil, tak by se vám taky ta vaše trafikantská koalice na magistrátě mohla řítit stejně jako ta Trojská lávka! Tohle jsou všechno fakta a bohužel na to doplácejí Pražané, protože tahle ta koalice se neumí dohodnout na svých prioritách.

Moderátor: Paní náměstkyně Kislingerová, proč ještě nikdo (a to je pravda) nevyvodil zodpovědnost za to, co se stalo? Víme, že jsou čtyři lidé zraněni, z toho dva těžce... To není legrace.

Eva Kislingerová, náměstkyně pražské primátorky, hnutí ANO: Já si myslím, že na vaši otázku, aby byla vyvozena odpovědnost, je trochu brzy odpovídat, protože my nevíme příčiny. Ty příčiny se teprve šetří. Jsou tam odborníci – jak policie, tak znalci, jsou tam odborníci, kteří se samozřejmě podrobně zabývají tím, co způsobilo tuto mimořádnou situaci. Ještě dvě minuty před zřícením té lávky nebyl žádný signál, že tato lávka je v tomto nebezpečném stavu.

Moderátor: Není to právě ten problém? Lidé chodili po lávce, o které se nevědělo, že spadne?

Eva Kislingerová, náměstkyně pražské primátorky, hnutí ANO: Ale jak byste to chtěla jinak udělat? To měření je na evropské úrovni, a jestliže nedává signál, že je ve špatném stavu, proč by tam ti lidé nešli? Ještě bych se vrátila k tomu, co řekla paní Udženija: Tady bylo řečeno, že se nezabýváme nějakou otázkou plánování z hlediska těch mostů. Já mám zde analýzu, která vznikla v březnu 2016 a která popisuje přesně stav mostů v hl. m. Praze. To zpracovalo TSK. Pro každý most individuálně máme napsáno, v jakém stavu se ten most nachází, máme stupnici 1 až 7, pro každý most máme napsán také návrh opatření, řešení, to znamená, jestli tam bude nějaká drobná oprava nebo jestli je tam navrhována rekonstrukce atd., a jestliže máme 7stupňovou škálu, a stupeň 7 je nejvyšší, a tato lávka měla stupeň 5, tak tam byla navržena opatření, která se také realizovala...

Moderátor: Ale nestačilo to. To je ten problém.

Eva Kislingerová, náměstkyně pražské primátorky, hnutí ANO: Ale to si myslíte vy.

Moderátor: Ne. Já jsem tu lávku viděla spadlou – jako my všichni.

Eva Kislingerová, náměstkyně pražské primátorky, hnutí ANO: Ano, viděla jste tu spadlou lávku, já také, ale dodneška nevíme, co je příčinou toho stavu.

Moderátor: K té osobní zodpovědnosti se ještě vrátíme, ale napadá mě, paní Udženijo, jedna věc: ODS vedla Prahu nebo se podílela na vedení Prahy velmi dlouho a taková lávka nespadne ze dne na den, ani za tři roky se nedostane do stavu, kdy spadne, a mě by zajímalo, zda si ODS připouští svůj díl zodpovědnosti za péči o pražské mosty a lávky.

Alexandra Udženija, předsedkyně pražských zastupitelů, ODS: V tuto chvíli v žádném případě Občanská demokratická strana již delší dobu není ve vedení. Právě ještě za bývalého primátora Pavla Béma vznikl v r. 2009 plán na opravy mostů. V té době byl ve velmi špatném stavu Štefánikův most – a opravil se. Věděli jsme o tom, že se musel opravit Nuselský most, a taky se opravil. Ta oprava teď skončila, ale vůbec nebyla zahájena tady za této stávající koalice. Všechny ty velké opravy a investice byly zahájeny v minulosti a jenom to teď dobíhá.

Moderátor: Úplně to nedobíhá, když nám padají lávky...

Alexandra Udženija, předsedkyně pražských zastupitelů, ODS: No, dobíhají ty velké, co byly naplánované. Jenže problém je, že tři roky tato neschopná koalice nenaplánovala vůbec nic. Oni mají sice studie, analýzy, ale to nám nepomůže. Tady je zapotřebí politické rozhodnutí.

Moderátor: Vy jste taky měli plány, a spadla lávka v Troji...

Alexandra Udženija, předsedkyně pražských zastupitelů, ODS: My jsme neměli plány.

Moderátor: Vy jste řekla, že jste měli plány o stavu už v r. 2009. A ví se dlouhodobě o té špatné lávce.

Alexandra Udženija, předsedkyně pražských zastupitelů, ODS: Ne, ne, ne. Kdyby ODS nebyla v opozici déle než nějakých pět, šest let, tak ty rekonstrukce probíhají průběžně, a já si troufám říct, že by k takovému neštěstí nedošlo. Takže nemůžete říkat, že ODS zanedbala nějaké svoje plány.

Moderátor: Já to neříkám. Já se ptám... Takže podle vás to tak není?

Alexandra Udženija, předsedkyně pražských zastupitelů, ODS: Ne. My umíme investovat peníze, my víme, jak se spravuje město – na rozdíl od této neschopné koalice.

Moderátor: Ještě k té osobní zodpovědnosti – a já se ptám na politickou zodpovědnost, paní náměstkyně Kislingerová, protože my se můžeme bavit o tom, že se zadávají znalecké posudky, že policie vyšetřuje, ale stav byl prostě takový, že lidé chodili po lávce, která spadla, a jen zázrakem to, jak se zatím zdá, nestálo život nikoho z nich. A já se ptám: Neměl by za tohle vyvodit někdo politickou zodpovědnost? Ostatně připouští to i paní primátorka.

Eva Kislingerová, náměstkyně pražské primátorky, hnutí ANO: Já si myslím, že v tuhle tu chvíli vyvozovat politickou odpovědnost znamená z tohoto mimořádného případu dělat politické bojůvky. A já nejsem pro tohle to.

Moderátor: Z čeho jiného byste chtěla vyvozovat politickou zodpovědnost než z těžkých zranění Pražanů nebo lidí, kteří chodí po pražských mostech a lávkách?

Eva Kislingerová, náměstkyně pražské primátorky, hnutí ANO: Je mi velmi líto těch lidí, kteří byli postiženi, a myslím si, že jsme zareagovali okamžitě. Poskytli jsme jim určitou finanční částku, která by jim svým způsobem mohla v té těžké situaci pomoct, ale na druhou stranu myslím, že opravdu není vhodné, abychom tento mimořádně nepříjemný případ politizovali. Já si myslím, že je to otázka nějakého technického řešení. A k tomu, co říkala paní Udženija – že TSK neplní své úkoly a že je tam nějaký problém: Pokud se ukáže, že opravdu tam v TSK nastala nějaká mimořádná situace, že někdo neplnil své úkoly, tak samozřejmě také budou z toho vyvozena příslušná opatření, aby se ten stav do budoucna nemohl opakovat.

Moderátor: Co by takový člověk z TSK musel udělat, aby byla vyvozena zodpovědnost po spadlé lávce?

Eva Kislingerová, náměstkyně pražské primátorky, hnutí ANO: Jak to myslíte?

Moderátor: Co by se muselo stát, aby někdo vyvodil zodpovědnost? Co by se muselo ukázat?

Eva Kislingerová, náměstkyně pražské primátorky, hnutí ANO: Já nejsem technik a nedokážu posoudit, zda byla chybná technologie, jestli byl ten most špatně naprojektován, nebo jestli tam byla nějaká jiná příčina. To nám ukáže, kdo vlastně za celou tu situaci může. A když jsem si přečetla dnešní Metro, kde se hovoří o tom nešťastném případu, který nastal na Moravě, ve Studénce (železniční neštěstí), tak osm let trvá, že se vyšetřuje příčina toho stavu a dodnes není z toho žádný poznatek. A já mám obavy, že tady to bude velmi podobné, protože ve světě se dějí mimořádné věci a já věřím, že policie, znalci a odborníci, kteří se v tomto pohybují, opravdu dojdou k tomu závěru, který my potřebujeme. A pak je z toho možné vyvozovat důsledky.

Moderátor: Paní Udženijo, paní náměstkyně zmínila, že bychom neměli tento případ politizovat (je to přece jen velmi důležitá věc), opozice kritizuje radnici, ale není teď na čase zahájit širokou veřejnou diskuzi, na které se budou podílet všechny strany, na tom, jaké záměry má Praha v tomto ohledu, a nejen v něm, tedy není na místě spíš než těžit z toho nějaký politický potenciál snažit se o nápravu věci?

Alexandra Udženija, předsedkyně pražských zastupitelů, ODS: Určitě. Já jen chci říct, že si nemyslím, že pro vyvození odpovědnosti je zapotřebí znát technické příčiny. Já už jsem tady zmínila, že jsme přesvědčeni o tom, že pan Smolka, ředitel TSK (Technická správa komunikací), která spravuje mosty (a nejen mosty, ale každá městská část má s TSK zkušenost), není kompetentní člověk, není to člověk na svém místě, neplní v žádném případě tu funkci a tu roli, kterou má, a o hlavní město se nestarají tak, jak mají. Ať už jsou to mosty, nebo chodníky a komunikace.

Moderátor: A byla by ta situace zachráněna, když by pan Smolka odešel?

Alexandra Udženija, předsedkyně pražských zastupitelů, ODS: Já si myslím, že on by měl odejít a vyvodit odpovědnost. My s nimi máme velmi těžkou komunikaci i jako MČ Praha 2. Opravdu to v posledním roce nelze skoro vůbec. Nicméně k tomu, co jste říkala – abychom byli opravdu konstruktivní: Ano, je zapotřebí naplánovat celkovou postupnou rekonstrukci pražských mostů, jsem ráda, že je nějaká analýza, o níž mluvila paní náměstkyně a od které se můžeme, jak se říká, odpíchnout, a je zapotřebí si nastavit tyto priority a mít finanční rámec, a je třeba i to, aby to bylo ve finančních výhledech do budoucna, aby se neřeklo jenom „ježíš, teď se zřítila lávka, teď máme něco v rozpočtu...“, ale je zapotřebí to opravdu do budoucna naplánovat, aby se s tím v rozpočtech počítalo, ať už je tam tato koalice, nebo nějaká jiná. To si myslím, že je konstruktivní. A my jsme ochotni na tomto spolupracovat a budeme to jako Občanská demokratická strana podporovat.

Moderátor: Je tady takový dlouhodobý plán, paní náměstkyně?

Eva Kislingerová, náměstkyně pražské primátorky, hnutí ANO: Ano, samozřejmě. Já si myslím, že rozpočet je sestaven odpovědně. Na ty problémy, o kterých hovoří tady paní kolegyně, myslíme. Samozřejmě do opravy mostů a do jejich rekonstrukce se v těchto obdobích investuje zhruba o 700 milionů korun víc, než tomu bylo v předchozích obdobích, a tak, jak máme připravenou analýzu, a ukazuje nám to harmonogram práce, jsou na to určeny prostředky.

Moderátor: Kolik peněz?

Eva Kislingerová, náměstkyně pražské primátorky, hnutí ANO: Je to zhruba o těch 600, 700 milionů korun víc.

Moderátor: A celkově?

Eva Kislingerová, náměstkyně pražské primátorky, hnutí ANO: To vám v tuto chvíli úplně přesně neřeknu.

Moderátor: Mně jde o to, že podle odhadů např. jenom rekonstrukce Libeňského mostu, který je ve velmi špatném stavu, vyjde na zhruba 2 miliardy korun, a víme, že se většinou ty stavby prodražují. Když řekl náměstek pražské primátorky pro dopravu pan Dolínek, že se vydala na opravu mostů za ty tři roky (nebo zhruba tři roky) miliarda a čtvrt, mně to nevychází. Není to málo, když na opravu jednoho mostu byly třeba 2 miliardy a teď za tři roky jen miliarda a čtvrt? Není to podceněné?

Eva Kislingerová, náměstkyně pražské primátorky, hnutí ANO: Co se týká Libeňského mostu, tam je naplánována velká částka, ano, v tom s vámi souhlasím, je tam rozplánováno, jakým způsobem se ten most bude rekonstruovat. Je to mimořádná situace. Tam se uvažuje i o nějakých technických řešeních, rozšíření toho mostu apod., a proto jsou tam ty prostředky vyšší.

Moderátor: A budou na to tedy peníze?

Eva Kislingerová, náměstkyně pražské primátorky, hnutí ANO: Ano. A k těm dlouhodobým plánům: Samozřejmě my máme nejsilnější kapitolu, která je v rozpočtu, a to je kapitola č. 3 – doprava – a v tom máme těžiště – to tvoří více než 30 % z hlediska celkového objemu prostředků, takže nepochybně do budoucna je zajištěno, že tyto věci budou řešeny, včetně chodníků, o nichž hovořila paní Udženija.

Alexandra Udženija, předsedkyně pražských zastupitelů, ODS: Na ty chodníky MČ Praha 2 přispívá deseti miliony každý rok a ani jste je neproinvestovali, byť jsme vám ty peníze dali my z našeho rozpočtu. K tomu rozpočtu: My jsme říkali, že to je špatný rozpočet v dobrých časech. V žádném případě to není proinvestiční rozpočet, tak jak by si mohlo hlavní město v tuto chvíli dovolit. Když vidíme, že výnos z daní jenom pro toto období byl vyšší o 7,5 miliardy korun, tak já si troufám říct, že je to luxus, který tato koalice vůbec neumí využít. Když by tohle měli jakýkoliv bývalý primátor nebo bývalá koalice, tak by opravdu skákali štěstím a investovali by tak, aby tady zůstala nějaká hodnota přidaná do budoucna. To se neděje, protože to, že je to napsané v rozpočtu, že jsou tam investice a jsou tam napsaná ta čísla, ještě neznamená, že se to proinvestuje, což se přesně za této koalice děje. Když se podíváme, tak investiční peníze v uplynulých letech byly čerpány, řekněme, mezi 80 až 90 %. Tato koalice čerpá pouze 60 %. Neumí to.

Moderátor: Protože nemá konstruktivní plány?

Alexandra Udženija, předsedkyně pražských zastupitelů, ODS: Neumí to, nemá konstruktivní plány, nemá vizi, tam něco chce hnutí ANO, něco ČSSD, to všechno blokuje Strana zelených, takže oni se tam mezi sebou hádají a odnášíme to my... Protože potom nevím, jak můžeme tady obhajovat dobré investice, když jen z minulého roku vám zůstalo pět miliard neproinvestovaných? Vy jste je tam měli, mohli jste je investovat... Máte to, a neumíte to.

Moderátor: Ptám se paní náměstkyně, jestli na těch neproinvestovaných 5 miliard a na to, co říká paní zastupitelka, doplácíme my, kteří žijeme v Praze a ti, kteří se tam pohybují a nemusí tady žít (resp. doplácíme na to, že se neshodnete v koalici)?

Eva Kislingerová, náměstkyně pražské primátorky, hnutí ANO: No, já si myslím, že ta situace je trošku jinak, než ji popisuje paní Udženija. Když se podíváme na čerpání investičních prostředků, tak tam k určitému zpoždění z hlediska té rychlosti určitě dochází, ale my musíme vnímat také to vnější prostředí, ve kterém se reálně pohybujeme, a to je velice důležité. Myslím si, že tady paní kolegyně velice dobře ví, jak celé ty procesy probíhají: Jestliže chceme nějakou investici realizovat, tak první, co je, je to, že musíme vykoupit pozemky.

Alexandra Udženija, předsedkyně pražských zastupitelů, ODS: Ale ne na všechno. Třeba na metro D ano. A s tím my souhlasíme.

Eva Kislingerová, náměstkyně pražské primátorky, hnutí ANO: A jaký je tam problém? Hlavní město Praha může vykupovat pozemky pouze za odhadní cenu, to znamená, jde o hodnotu podle soudního znalce. Ale když je někdo vlastníkem toho pozemku, tak samozřejmě chce, aby ten svůj pozemek prodal za co nejvíc.

Moderátor: To je logické.

Eva Kislingerová, náměstkyně pražské primátorky, hnutí ANO: Je to to samozřejmě logické.

Alexandra Udženija, předsedkyně pražských zastupitelů, ODS: A pak na vás podávají trestní oznámení různá sdružení, aktivisté, zelení, Piráti atd.

Eva Kislingerová, náměstkyně pražské primátorky, hnutí ANO: Ano, tady se shodneme. A když my bychom vykupovali ty pozemky třeba za čtyřnásobnou hodnotu toho odhadu, tak na nás všichni budou křičet, jak je to možné, že jsme se takto chovali – že jsme se nechovali hospodárně a vykoupili jsme to za nějakou jinou hodnotu, než je na znaleckém posudku. To je první věc – prodlužuje se ta doba, protože musíme jednat s těmi vlastníky.

Moderátor: Je to vaše politická zodpovědnost.

Eva Kislingerová, náměstkyně pražské primátorky, hnutí ANO: Ano, je to naše politická zodpovědnost a chováme se zodpovědně. Druhá důležitá věc – v oblasti investic působí zákon o veřejných zakázkách. Paní kolegyně velmi dobře ví, jak je náročné vysoutěžit jakýkoliv projekt. My ho i vysoutěžíme a co se stane? Vysoutěžená firma přijde, a když dojde na realizaci, tak z toho projektu odstoupí, protože zjistí, že jí ten rozpočet nestačí.

Moderátor: Dá se vůbec ta Praha řídit, paní náměstkyně?

Eva Kislingerová, náměstkyně pražské primátorky, hnutí ANO: Praha se dá řídit. My ji řídíme odpovědně, hospodárně, s vizí dlouhodobého rozvoje – to všechno máme na mysli, ale my musíme také vnímat to vnější prostředí, v němž se pohybujeme, a tu platnou legislativu. A v tom my jsme odpovědní. Takže já si myslím, že Pražané se mohou jedině radovat z toho, co děláme.

Alexandra Udženija, předsedkyně pražských zastupitelů, ODS: S tím, že to řídíte odpovědně a hospodárně, absolutně nemohu souhlasit. To ukazuje jen neskutečný nárůst běžných výdajů, které máte. Ty běžné výdaje vám rok od roku rostou v miliardách. Tak mi, paní náměstkyně, prosím vás, neříkejte, jak vy řídíte hospodárně město. Když byste hospodárně řídili město, tak běžné výdaje buď klesají, anebo jsou na stejné úrovni. Jen v minulém roce to bylo 44,5 miliard a na tento rok vy plánujete čtyřicet osm miliard dvě stě jen na běžné výdaje – to jsou takové ty výdaje (neříkejme tzv. projídací výdaje), které Pražan vůbec nepocítí.

Moderátor: Možná někteří, ne?

Alexandra Udženija, předsedkyně pražských zastupitelů, ODS: Možná někteří. Protože vám narostl neskutečně počet úředníků. Vy vůbec nehledíte na tyto běžné výdaje, na to, kde byste je měli, jak se říká, škrtit a dávat to do těch investic, aby např. nespadla lávka a abychom postavili metro a abychom postavili Pražský okruh.

Moderátor: Takže pražské výdaje jsou podle vás problém?

Alexandra Udženija, předsedkyně pražských zastupitelů, ODS: Je to naprosto špatně.

Moderátor: Paní náměstkyně, není to zbytečné? Neprojídáme si budoucnost?

Alexandra Udženija, předsedkyně pražských zastupitelů, ODS: Projídáme!

Eva Kislingerová, náměstkyně pražské primátorky, hnutí ANO: Jestli dovolíte, dámy, já bych k tomu taky něco řekla: Běžné výdaje nám opravdu rostou, ale rostou pomalejším tempem, než nám rostou výdaje na investice. To je potřeba vnímat. Je to o 2 %.

Alexandra Udženija, předsedkyně pražských zastupitelů, ODS: Ale musíme si říct, co je priorita... Jak je možné, že tady máte schválený rozpočet...

Eva Kislingerová, náměstkyně pražské primátorky, hnutí ANO: Ale vy mě kritizujete za nízký objem investic, ale ty rostou rychlejším tempem než běžné výdaje.

Alexandra Udženija, předsedkyně pražských zastupitelů, ODS: V r. 2016 jste měli výdaje na investice 12 miliard a na běžné výdaje 41 miliard?

Eva Kislingerová, náměstkyně pražské primátorky, hnutí ANO: Dobře – tak jestli se vrátíme k podstatě otázky...

Moderátor: Jestli to není zbytečné...

Eva Kislingerová, náměstkyně pražské primátorky, hnutí ANO: Zbytečné to v žádném případě není. Jestliže si vzpomeneme na průběh letošního roku a paní kolegyně také sedí v zastupitelstvu, je na Praze 2, tak určitě je velmi dobře seznámena s tím, co se děje z hlediska našeho vnějšího prostředí, co udělala naše vláda.

Alexandra Udženija, předsedkyně pražských zastupitelů, ODS: Vaše vláda! To jsou vaši ministři.

Moderátor: Je to vláda ČR.

Eva Kislingerová, náměstkyně pražské primátorky, hnutí ANO: Je to vláda ČR. A hl. m. Praha plní to, co vláda rozhodne. A co se stalo v průběhu letošního roku?

Moderátor: Myslíte zvýšení platů státních zaměstnanců?

Eva Kislingerová, náměstkyně pražské primátorky, hnutí ANO: Ano. V květnu a v září došlo k úpravě v oblasti mzdové a to znamenalo výrazný nárůst v oblasti běžných výdajů. To jsou věci, které jsou neoddiskutovatelné, a my jsme na to nedostali protiplnění ze státního...

Alexandra Udženija, předsedkyně pražských zastupitelů, ODS: Ani jako městská část nedostáváme, máte pravdu.

Eva Kislingerová, náměstkyně pražské primátorky, hnutí ANO: Ano, já s vámi plně souhlasím.

Alexandra Udženija, předsedkyně pražských zastupitelů, ODS: Ale já bych křičela na své kolegy ministry, když by tam seděli...

Eva Kislingerová, náměstkyně pražské primátorky, hnutí ANO: Ale my křičíme. My se snažíme.

Alexandra Udženija, předsedkyně pražských zastupitelů, ODS: A něco bych s tím dělala, protože to je taky luxus mít vládu, kde je hnutí ANO, ČSSD... ODS je v opozici.

Eva Kislingerová, náměstkyně pražské primátorky, hnutí ANO: Když bychom se spojili, možná bychom dosáhli lepších výsledků...

Moderátor: I když se zvyšují platy úředníků, je nutné, aby jich bylo tolik, paní náměstkyně? Není možné škrtat tímto způsobem?

Eva Kislingerová, náměstkyně pražské primátorky, hnutí ANO: K tomu, co řekla paní kolegyně o počtu úředníků: Víte, ono je to velmi těžké. My bychom si přáli, aby se ten počet úředníků snížil. Ale jak je možné to realizovat v době, kdy nám neustále narůstá agenda? Ta agenda stále nabobtnává a počet úředních výkonů v různých oblastech roste... To je neskutečná záležitost.

Alexandra Udženija, předsedkyně pražských zastupitelů, ODS: To je pravda.

Eva Kislingerová, náměstkyně pražské primátorky, hnutí ANO: Nakonec se shodneme... Takže jakým způsobem to máme řešit? Produktivita jednoho úředníka je limitována nějakým časem. Myslím si, že naši úředníci, těch 60 lidí, kteří pracují v odboru rozpočtu, se opravdu věnují intenzivně těm problémům a nedovedu si představit, že bychom počet těch lidí třeba v odboru rozpočtu redukovali.

 

8. prosince 2017
8. prosince 2017