Úspěchy pražské informatiky na konferenci ISSS 2014
- 3 minuty čtení
Na 17. ročníku konference Internet ve státní správě a samosprávě v Hradci Králové, ISSS 2014, zaznamenala pražská informatika několik úspěchů – ocenění v soutěžích, zajímavé prezentace i aktivní účast na spolupráci samospráv. Jejich význam podtrhuje skutečnost, že se jedná o největší konferenci svého druhu v regionu Visegradské čtyřky. Konferenci tradičně navštěvují zhruba dvě tisícovky pracovníků veřejné správy ČR a zástupců IT sektoru, špičky české politiky, ale také i zahraniční účastníci. Letos byla nejvýznamnějším hostem místopředsedkyně Evropské komise odpovědná za digitální agendu Neelie Kroes.
Mobilní aplikace Praha! magistrátu hlavního města získala první místo v kategorii Nejlepší elektronická služba v celostátním kole soutěže Zlatý erb. „Takové ocenění nás těší a motivuje pro rozvíjení dalších podobných projektů, které nabízejí lepší přístup k informacím a službám obyvatelům našich měst,“ komentoval úspěch aplikace radní pro informatiku Ing. Jan Vašíček. Mezinárodně uznávaná soutěž Zlatý erb dlouhodobě podporuje zvyšování kvality webových stránek měst a obcí a inovativní služby. Její krajská kola jsou tradičně organizována i v Praze.
Pozn.: Za připomenutí stojí, že v minulosti se Praha a její městské částí se svými weby i elektronickými službami rovněž propracovaly na stupně vítězů v celostátním kole Zlatého erbu. Například Praha 6 v kategorii služeb dvakrát zvítězila (v r. 2007 za službu Lokální MM-ing, 2008 za TV6), v roce 2013 získala 2. místo za atlas přístupnosti objektů Šestka bez bariér. Praha 12 zvítězila v r. 2005 se svými webovými stránkami v kategorii měst. Hlavní město Praha získalo 1. místo v r. 2010 za službu Veřejné zakázky pod lupou. Ještě dříve, v roce 2003, získal pražský magistrát za webové stránky dokonce první cenu v soutěži Eurocrest.
V celostátním kole další soutěže mladých tvůrců webových stránek JuniorErb 2014 získal první místo projekt studentů Arcibiskupského gymnázia v Praze. O svých zkušenostech a plánech pak spolu s dalšími finalisty diskutovali s paní eurokomisařkou, která projevila o JuniorErb zájem.
Sérii soutěžních úspěchů dovršila ocenění v soutěži webových stránek knihoven Biblioweb, kterou pořádá Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR. První místo v kategorii pro knihovny v obcích nad 30 tisíc obyvatel zvítězila Městská knihovna v Praze. První místo v kategorii knihoven v obcích do 14 tisíc obyvatel získala Místní knihovna Radotín z Prahy 16.
V rámci odborného programu byl jeden z tematických bloků zaměřen na problematiku Smart cities – nová etapa urbanizace. V něm Praha zaujala prezentací pilotního projektu CityDashboard města – otevřené vládnutí, který realizovala ve spolupráci se společností Microsoft. CityDashboard je ve světě stále častější formou efektivní prezentace ukazatelů dokumentujících vývoj města a plnění programových cílů jeho vedení, založenou na otevřeném přístupu k datům (OpenData). Praha tyto trendy související s koncepty chytrých měst nejen sleduje (mj. v rámci své činnosti v organizaci EUROCITIES), ale snaží se je jako první přivádět do praxe v podmínkách ČR.
K tématu elektronizace veřejných zakázek přispěla prezentace modulu ICZ VEZA od Prahy 2 a společnosti ICZ. Tento integrovaný elektronický nástroj pro agendu veřejných zakázek byl úspěšně implementován na úřadu městské části Praha 2. Spolupráce městské části při vývoj a testování tohoto nástroje byla diskutována již o měsíc dříve na semináři ePraha 2014.
V mezinárodní části konference V4DIS (Visegrad Four for Developing Information Society) byl zmíněn přínos výsledků projektu Lokální digitální agenda v zemích Visegradské čtyřky (LDA-V4)pro zahájení nových aktivit územních samospráv. Na tomto projektu kooordinovaném Krajem Vysočina se uplynulých letech podílela také Praha spolu s dalšími partnery ze zemí V4.
Praha se rovněž významně podílela na přípravě dokumentu Digitální strategie pro rozvoj měst a obcí 2014+, který vznikl na půdě Komise pro informatiku Svazu měst a obcí ČR. Dokument, těsně před konferencí schválený Předsednictvem Svazu, byl prezentován druhý konferenční den v rámci bloku Co pálí samosprávy v eGovernmentu. Dokument uvádí mj. okruhy možného využití informačních technologií i pro řadu oblastí samosprávných činností. Tedy nejen na podporu eGovernmentu ve smyslu Smart Administration, na nějž byla zaměřena dosavadní podpora ze strukturálních fondů EU v ČR.
Konference potvrdila význam a účelnost spolupráce a vzájemné inspirace subjektů veřejné správy na všech úrovních, a to jak v domácím, tak mezinárodním měřítku. Stejně tak význam efektivní spolupráce privátního i veřejného sektoru. Letošní úspěchy Prahy na konferenci ISSS 2014 jsou dokladem toho, že pražská informatika má co nabídnout, ale nepochybně i z čeho čerpat inspiraci do dalších let.