Území hlavního města-článek náměstka primátora hl. m. Prahy Rudolfa Blažka, uveřejněný v Listech hl. m. Prahy, čísle červen 2006
Území hlavního města Prahy tvoří katastrální území, která jsou uvedena v příloze zákona o hlavním městě Praze. Území městských částí je vymezeno za podmínek stanovených tímto zákonem ve statutu, což je podzákonný právní předpis, který vydává hlavní město Praha formou obecně závazné vyhlášky, a to rovněž stanovením katastrálních území tvořících území jednotlivých městských částí.
Území hlavního města |
|
|
|
Listy hlavního města Prahy | 1.6.2006 | rubrika: Pražské zpravodajství | strana: 4 | autor: Rudolf Blažek
PRÁVNÍ MINIMUM OBČANA PRAHY, III. ČÁST
Území hlavního města Prahy tvoří katastrální území, která jsou uvedena v příloze zákona o hlavním městě Praze. Území městských částí je vymezeno za podmínek stanovených tímto zákonem ve statutu, což je podzákonný právní předpis, který vydává hlavní město Praha formou obecně závazné vyhlášky, a to rovněž stanovením katastrálních území tvořících území jednotlivých městských částí. Změny hranic mezi městskými částmi lze uskutečnit na základě dohody zúčastněných městských částí po projednání s příslušným katastrálním úřadem a se souhlasem zastupitelstva hlavního města Prahy. Jinak řečeno: městské části, které spolu sousedí, se tedy mohou na základě vzájemné dohody a se souhlasem zastupitelstva hlavního města Prahy sloučit anebo připojit k jiné městské části, se kterou sousedí. Takové dohody je možno uzavřít na základě rozhodnutí zastupitelstev dotčených městských částí. Jestliže však do 30 dnů od zveřejnění takového úmyslu někdo podá návrh na konání místního referenda v této záležitosti, záleží v otázce případného slučování či připojování městských částí pouze a jen na vůli občanů projevené v referendu.
Zákon rovněž stanoví pravidla právního nástupnictví při uvedených změnách. Podle něj se tedy právním nástupcem všech takovýchto sloučených nebo připojených městských částí stává městská část vzniklá jejich sloučením anebo městská část, která při připojení městské části nezanikla. Právě na tuto městskou část pak přechází majetek včetně finančních prostředků a organizačních složek zanikajících městských částí, ostatní práva a závazky těchto městských částí včetně jejich práva zakladatele a zřizovatele právnických osob, a to dnem, ke kterému se městské části slučují nebo se městská část připojuje. To vše včetně dne, měsíce a roku, jasného popisu hranic městské části po sloučení a dalších náležitostí musí být podle výše zmíněného zákona uvedeno v dohodě o sloučení či připojení.
Sloučení nebo připojení městských částí lze provést pouze k počátku kalendářního roku nebo ke dni voleb do zastupitelstev v městských částech. Žádost o souhlas se sloučením nebo připojením městské části musí být podána hlavnímu městu Praze nejpozději do 30. června kalendářního roku, má-li být sloučení nebo připojení městské části provedeno k 1. lednu následujícího kalendářního roku, nebo nejpozději 6 měsíců před prvním dnem měsíce, v němž se mají konat volby do zastupitelstev v městských částech. Sloučení sousední obce s hlavním městem Prahou nebo odloučení městské části, která územně sousedí s jinou obcí, od hlavního města Prahy je možné provést pouze zákonem o hlavním městě Praze, který pro takové případy stanovuje zvláštní postup: jestliže se občané městské části, která má alespoň 500 obyvatel a územně sousedí s jinou obcí, v místním referendu shodnou na odloučení od hlavního města, je pražské zastupitelstvo povinno do 90 dnů ode dne konání místního referenda podat Poslanecké sněmovně návrh zákona o změně území hlavního města Prahy. V současné době má hlavní město Praha 57 městských částí, které jsou z hlediska právní úpravy považovány za územně samosprávné celky s omezenou právní subjektivitou, jejichž názvy stanoví statut.
Foto popis|
O autorovi| Rudolf Blažek, náměstek primátora pro oblast legislativy