Územní plán čeká velká revize-článek náměstka primátora hl. m. Prahy Jana Bürgermeistera, otištěný v Listech hl. m. Prahy, čísle červen 2006
Platný územní plán by měl být bezpečnou garancí, kterým směrem se město bude dále vyvíjet. Neměl by být svazujícím regulativem, ale tvůrčím podkladem, který podává informaci, jakousi koncepční nabídku limitů dalšího rozvoje území a širších vazeb v souladu se strategickými prioritami města.
Územní plán čeká velká revize |
|
|
|
Listy hlavního města Prahy | 1.6.2006 | rubrika: Pražské zpravodajství | strana: 2 | autor: Jan Bürgermeister
Prioritou musí být kvalita života v hlavním městě i aktivity pro volný čas
Platný územní plán by měl být bezpečnou garancí, kterým směrem se město bude dále vyvíjet. Neměl by být svazujícím regulativem, ale tvůrčím podkladem, který podává informaci, jakousi koncepční nabídku limitů dalšího rozvoje území a širších vazeb v souladu se strategickými prioritami města.
Plán má také stabilizační funkci, a to nejen v zastavěném území. Ochraňuje důležité prvky městské krajiny a definuje chráněné zájmy ochrany přírody a památkových zón. Současný územní plán je většinou velmi kritizován. Je příliš podrobný, někde velmi rigidně předepisuje funkce i pro nesmírně malé pozemky, jinde je naopak nejasný, a vede proto k příliš častým požadavkům na jednotlivé dílčí změny.
Co se myslím podařilo a na co se před deseti lety při projednávání tohoto dokumentu soustředila největší pozornost, je řešení pražského dopravního skeletu. Jednotlivé stavby vnitřního městského okruhu a na něj navazujících radiál se postupně realizují. Po letech váhání se konečně rozbíhá zásadně důležitá stavba dálničního obchvatu Prahy, která je investicí státu. Bohužel současný územní plán je stále poplatný pozůstatkům inženýrského chápání problémů rozvoje města, které bylo vlastní socialistickému plánování. Sklouzl tak do polohy mezi územním a regulačním plánem a tento stav nemůže nikoho uspokojovat. Obtížně se totiž rozlišuje mezi spoustou žádostí o drobné změny územního plánu a těmi podstatnými, které vyžadují širokou diskusi a jsou zásadní. Přitom způsob projednávání musí ze zákona zůstat stejný bez ohledu na složitost projednávané žádosti o změnu. Čtyři sta změn za rok, které musejí příslušné odbory zvládnout, a dalších tisíc žádostí o změnu je neudržitelný stav. Územní plán přitom platí až do roku 2010. Proto připravujeme jeden důležitý krok - změnu územního plánu číslo tisíc, která představuje maximální možné odstranění nedostatků. Tato změna odstraní rozdíly mezi hranicemi pozemků podle katastrální mapy a hranicemi funkčních ploch územního plánu. To při rozdílu měřítek nebylo v roce 1996 technicky možné zvládnout. Druhou, podstatně důležitější revizí projdou základní výkresy funkčního vymezení ploch.
Základním cílem je omezit počet funkčních ploch, které územní plán určuje, a sloučit je všude, kde to bude možné. Jejich počet se sníží více než o třetinu, aniž bude ohrožena zásadní role územního plánu jako nástroje udržitelného rozvoje našeho města. Spolu s připravovanou novelou strategického plánu hl. m. Prahy tak zahajujeme diskusi nad přípravou nového územního plánu, který by v roce 2010 zastupitelstvo mělo projednat a schválit. Budoucí územní plán nutně musí mít za svoji prioritu kvalitu života města, jeho rekreační potenciál a nabídku aktivit pro volný čas. Také je nezbytné ho připravovat v úzké vazbě na sousední Středočeský kraj. Musíme odstranit ostrou hranu mezi problémy obou krajů tak, jak je to narýsováno v současných dokumentech, a další rozvoj Prahy promýšlet v širším kontextu a v užší spolupráci s jejími nejbližšími sousedy.
Foto popis| Územní plán je nutný připravit i v návaznosti NáměSTEK pRImáToRA jAN büRgERmEISTER na potřeby sousedního Středočeského kraje, říká náměstek primátora Jan Bürgermeister
Foto autor| FOTO: archiv MHMP
O autorovi| Jan Bürgermeister, náměstek primátora