V rozpočtu Prahy na rok 2017 je navržen dvoutřetinový nárůst investic do školství. Více peněz půjde i na platy zaměstnanců pražských škol
Pražské školství má podle návrhu rozpočtu na rok 2017, který projednala včera městská rada a bude o něm ještě tento měsíc rozhodovat zastupitelstvo, v příštím roce hospodařit s více než 11,7 miliardami korun. Na investice je přitom vyčleněno včetně převodů více než 737 milionů korun. Uvedla to radní hlavního města Prahy pro oblast školství a evropské fondy Irena Ropková.
- 2 minuty čtení
„Pro rok 2017 počítáme s dvoutřetinovým nárůstem prostředků určených na výstavbu základních škol, na rekonstrukce a havarijní opravy školských budov a na celou řadu dalších investičních akcí. Jsem ráda, že se nám podařilo přesvědčit koaliční partnery o potřebě bezodkladně řešit zejména nedostačující kapacity základních škol a rekonstruovat zastarávající školní budovy, což jsou investice, které se nám mnohonásobně vrátí,“ uvedla radní Irena Ropková.
Podle návrhu celkem jedenáct miliard tvoří běžné výdaje na provoz škol a školských zařízení, na mzdy a další výdaje spojené se správou pražského školství. Z toho 9,5 miliardy představují takzvané přímé náklady na vzdělávání, které do rozpočtu města plynou ze státního rozpočtu. Dalších 1,5 miliardy tvoří provozní náklady určené pro školy a školská zařízení zřizovaná hlavním městem. „Oproti loňskému roku jsme navýšili příspěvek na posílení platů zaměstnanců škol zřizovaných hlavním městem o sto milionů korun na celkem 300 milionů korun. I v příštím roce hodláme z rozpočtu hlavního města Prahy navíc přispívat na posílení mzdových prostředků v obecním školství, a to celkem 100 miliony korun, a i nadále budeme přispívat na platy asistentů pedagoga, na což jsme vyčlenili celkem 120 milionů korun,“ vysvětlila radní Ropková.
Na investice je v návrhu vyčleněno celkem 737,4 milionů korun. Celkem 133,8 milionů korun tvoří z této částky takzvané strategické investice, které město s ohledem na nedostačující kapacity nutně potřebuje. „Strategické investice představují například projekty velkých základních škol v Uhříněvsi a na Zličíně, které tamější obyvatelé nutně potřebují a které městské části nejsou schopny samy financovat,“ vysvětluje radní. Zbylých 603,6 milionů korun je určeno zejména na rozsáhlé rekonstrukce školských budov ve vlastnictví hlavního města. Bezmála 144 milionů korun je pak vyčleněno pro havarijní rekonstrukce a drobné investiční akce.
V oblasti investic nemusí být přitom částka 737,4 milionů korun zdaleka konečná. „I přesto, že se nám podařilo pro pražské školství vyjednat dvoutřetinový nárůst vyčleněných prostředků na investice, jsem přesvědčena, že tato částka může v průběhu příštího roku dále narůstat,“ uvedla radní Ropková. Do výstavby škol bude totiž město investovat i prostřednictvím účelových dotací městským částem, možným zdrojem pro investice jsou rovněž možné další, v rozpočtu prozatím neočekáváné příjmy hlavního města. „Předpokládám proto, že se nám podaří v dalších jednáních tuto částku ještě navýšit. Pražské školství investice nutně potřebuje, což ukázala i nedávno zpracovaná analýza stávajících kapacit v oblasti předškolní péče a základního vzdělávání v metropoli a prognóza vývoje do roku 2020,“ dodala radní.