´Václavák´ připomíná minulost a odhaluje budoucnost náměstí
Uprostřed Václavského náměstí je k vidění na patnácti v noci nasvícených panelech historie, současnost i budoucnost ´Václaváku´. Diváci shlédnou unikátní historické i současné fotografie a kresby, které doplňují citace související s Václavským náměstím. Expozice bude volně přístupná zdarma až do 29. prosince 2017.
- 1 minuta čtení
- 20 fotografií
„Václavské náměstí je historicky jedním z nejdůležitějších veřejných prostorů v Praze. Kvůli mnoha necitlivým úpravám přišlo o svou společenskou funkci. Rádi bychom ji sem opět vrátili. Cílem současného vedení Prahy je totiž vrátit veřejná prostranství lidem,“ uvádí pražská primátorka Adriana Krnáčová.
„Václavské náměstí je utvářeno dějinnými událostmi sedmi staletí. Pozornému návštěvníkovi neunikne, že nadešel čas na změnu. Vytvoření dalšího historického milníku, který předznamená další budoucnost náměstí a státu, jehož osud je s ním symbolicky spjat,“ doplňuje Jan Wolf, pražský radní pro kulturu.
Václavák - náměstí, kterým běží dějiny
Václavské náměstí vzniklo v roce 1348 v rámci založení Nového Města pražského. Expozice odhalí, jaké podmínky si Karel IV. kladl pro jeho zástavbu. Panely ale ukáží, že život v dnešním prostoru náměstí byl už předtím. Součástí expozice jsou fotografie unikátních nálezů ze sbírek Muzea hlavního města Prahy. Komiks odlehčenou formou ukáže, jakým způsobem naši předci vyměřili prostor náměstí ve středověku. Torzo středověkého náměstí je navíc dodnes vidět v podchodu metra.
Výstava ukazuje i moderní historii ´Václaváku´ a různé kuriozity. Odhalí fronty do legendárního divadla Semafor, ukáže návštěvu housenky s hlavou Winstona Churchilla, nebo alegorický vůz ve tvaru křižníku Aurora, který zde „proplul“ v roce 1960. Připomene i to, že po náměstí krátce jezdily trolejbusy.
Soudobé fotografie Martina Frouze odhalí pohledy, které nejsou běžně k vidění, nebo si jich běžní chodci dosud nevšimli.
Významnou část výstavy tvoří plány revitalizace náměstí z ateliéru Ing. arch. Jakuba Ciglera, které naznačují, jak by mohlo náměstí vypadat v blízké budoucnosti.
Organizátorem výstavy je hlavní město Praha, autorem Ondřej Šefců, ředitel Národního památkového ústavu v Praze.