Václavské náměstí lze změnit, rozhovor s náměstkem primátora hl.m.Prahy Ing.Janem Bürgermeisterem uveřejněný v Listech hl.m.Prahy 7.února 2005.
* Horní část Václavského náměstí s rušnou magistrálou nepatří zrovna k ozdobám Prahy. Nechal jste proto vypracovat studii, jak by se současná situace dala řešit. Můžete nám ji přiblížit?Léta je zřejmé, že bez vyřešení magistrály není možné uvažovat o lepším vzhledu Václavského náměstí.
Václavské náměstí lze změnit, |
říká o nových řešeních náměstek pražského primátora Jan Bürgermeister.
* Horní část Václavského náměstí s rušnou magistrálou nepatří zrovna k ozdobám Prahy. Nechal jste proto vypracovat studii, jak by se současná situace dala řešit. Můžete nám ji přiblížit?
Léta je zřejmé, že bez vyřešení magistrály není možné uvažovat o lepším vzhledu Václavského náměstí. Její výstavba v šedesátých letech minulého století nešetrně zasáhla do podoby Václavského náměstí. Nyní máme k dispozici studii, která nabízí reálné řešení. Potvrdila se nutnost přenést severní rameno magistrály za muzeum a v krátkém úseku křížení s Vinohradskou třídou ji zahloubit pod povrch. V současné době projede po magistrále kolem 85 tisíc aut denně, což představuje obrovské zatížení jak pro životní prostřední, tak pro okolní stavby. Projekt počítá se snížením počtu projíždějících aut na 45-50 tisíc denně.
* Jaká konkrétní opatření můžeme očekávat?
Chtěli bychom mimo jiné snížit šířku jízdních pruhů, snížit rychlost, udělat úrovňové křížení a v plánu jsou i další změny. Veškeré komunikace kolem muzea jsou přitom navrhovány tak, aby směrem k Václavskému náměstí mohly v budoucnu zajíždět již jen tramvaje.
* Kdy bychom se mohli těchto změn dočkat?
Projekt přeložení magistrály a zklidnění dopravní situace na Václavském náměstí úzce souvisí s dostavbou severozápadního vnitřního okruhu města. Zároveň s jeho dokončením je možné přistoupit ke změnám magistrály v okolí Václavského náměstí a k ostatním omezením dopravy v Pražské památkové rezervaci. Naším cílem je, abychom do té doby měli v ruce územní rozhodnutí a stavební povolení. Dřívější možnost přeložení magistrály nepřichází v úvahu mimo jiné proto, že podle dopravních studií by bez dokončeného severozápadního okruhu došlo k vysokému zatížení rezidenčních čtvrtí v Praze 8, 9 a 10.
* Nepůjde o příliš nákladný podnik?
Suma, za kterou by se úprava horní části Václavského náměstí i s převedením magistrály do té nejnákladnější podzemní varianty pořídila, by nepřesáhla 400-500 milionů korun. Z hlediska strategických staveb jde tedy o splnitelný cíl, který ale musí navazovat na ostatní dopravní stavby.
JEDEN z návrhů počítá s převedením severojižní magistrály za Národní muzeum.
8. února 2005
8. února 2005