Výherní hrací přístroje začnou mizet z metropole

Praha se rozhodla bojovat s výherními hracími přístroji (VHP). Množství negativních důsledků, které doprovázejí jejich provoz, totiž překročilo únosnou míru. Přitom počet těchto přístrojů rok od roku roste. Prvním počinem v tomto boji bude nová obecně závazná vyhláška. Platit by měla začít v lednu 2008 a na její tvorbě nyní hlavní město intenzivně spolupracuje s městskými částmi.

  • 4 minuty čtení

 

Praha se rozhodla bojovat s výherními hracími přístroji (VHP). Množství negativních důsledků, které doprovázejí jejich provoz, totiž překročilo únosnou míru. Přitom počet těchto přístrojů rok od roku roste. Prvním počinem v tomto boji  bude nová obecně závazná vyhláška. Platit by měla začít v lednu 2008 a na její tvorbě nyní hlavní město intenzivně spolupracuje s městskými částmi.

 

Více než sedm a půl tisíce VHP ve čtrnácti stech provozovnách čeká v Praze denně na své zákazníky. „Krádeže, podvody, gamblerství, zvýšená konzumace drog a alkoholu - to všechno jsou nežádoucí jevy, které se velmi často na provozování výherních hracích přístrojů nabalují,“ konstatoval první náměstek primátora Rudolf Blažek. Podotkl zároveň, že ačkoliv jde o problém celorepublikový, v hlavním městě dosáhl nebývalé intenzity. Zatímco například ještě před sedmi lety bylo v Praze necelých 5,5 tisíce VHP a o dva roky později, tedy v roce 2002, zhruba šest tisíc, loni už to bylo 7 550 VHP. To je o 450 více, než v roce předchozím. „Už nebudeme dál čekat, až vláda a parlament  konečně schválí tolik potřebnou novelu zákona o loteriích a zakročíme v rámci našich možností sami,“ zdůraznil Rudolf Blažek.

Hlavním městem připravovaná obecně závazná vyhláška od 1. ledna „zmrazí“ současný počet VHP a striktně vymezí jejich provozní dobu. To všechno na základě požadavků každé z padesáti sedmi městských částí. „Od července 2008 pak začne postupná redukce počtu hracích přístrojů. Naše představa je, že vyhláška by se novelizovala na základě požadavků obcí vždy po půl roce a s každou takovouto novelizací by mělo heren a výherních hracích přístrojů ubýt,“ vysvětlil Rudolf Blažek.

Účinnou možnost, jak koncentraci VHP a rizik s nimi spojených snížit, dostanou do rukou především městské části. Právě jejich zastupitelstva mají o situaci ve svých oblastech nejlepší přehled. A ty opravdu chtějí počty VHP výrazně omezit, i přesto, že jim loni přinesly do rozpočtů na povinných odvodech na 404 milionů korun.

Kromě přijetí nové obecně závazné vyhlášky se však hlavní město snaží ovlivnit také přípravu novely zákona o loteriích. Jeho současná podoba totiž nahrává živelnému vzniku stále nových heren s VHP. „Je absurdní, že obce například nemohou nyní ovlivnit, zda na jejich území vznikne kasino, kde se výherní hrací přístroje provozují ve velkém. O tom rozhodují za jejich zády úředníci ministerstva financí,“ upozornil pražský poslanec Parlamentu ČR Tomáš Dub, který podal hlavnímu městu v řešení tohoto problému pomocnou ruku. „Stejně nelogické je, že ministerstvo financí může povolit provoz výherních hracích automatů i tam, kde to obec nedovolila, a přitom není povinné tyto obce o svém rozhodnutí informovat,“ dodal.

Závislost na VHP není jen problémem kriminálním. Odborníci odhadují výskyt patologického hráčství (tzv. gamblerství) přibližně u 0,5 až 1 procenta z populace, tedy u padesáti až sta tisíc obyvatel. Z převážné většiny se přitom jedná o muže. „Zpronevěry, pracovní úrazy, selhávání v zaměstnání. Odhaduje se, že patologické nebo problémové hráčství zhorší kvalitu života zhruba deseti až patnácti lidem v okolí hráče, což se často týká i přátel a spolupracovníků takového hráče,“ říká  Bořivoj Prokeš z Psychiatrické léčebny Bohnice.

 

Poznámka:

V České republice bylo v roce 2006 vsazeno více než 98 miliard Kč, což je meziroční nárůst o 8,2 procenta. Největší podíl mezi provozovanými sázkovými hrami a loteriemi tradičně zaujímají výherní hrací přístroje. V roce 2006 dosáhl objem sázek necelých 53 miliard Kč, což je o 5,3 procenta více než v roce předcházejícím. Navýšení sázek je ovlivněno nárůstem celkového počtu provozovaných VHP a vzrůstem počtu VHP provozovaných v kasinech s možností vyšších vsazených částek. Celkem bylo v roce 2006 provozováno 56 218 ks VHP, z toho v kasinech 3 258 přístrojů.

 

Přehled vývoje počtu přístrojů, tabulky, grafy v příloze této tiskové zprávy.

 

 

V Praze 15.11.2007

 


Mgr. Rudolf Blažek – první náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast legislativní, právní, bezpečnostní, veřejné správy, informatiky a místního názvosloví

     V nepřítomnosti primátora je pověřen jeho zastupováním.

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti návrhů vyhlášek a nařízení hl. m. Prahy, Záchranného a bezpečnostního systému, provozu informační infrastruktury hl. m. Prahy.


 

15. listopadu 2007
15. listopadu 2007