Vyhláška o pouličním umění

Datum vydání: 20.09.2019, Zdroj: ČRo Plus | Rubrika: 17:10 Den podle... | Téma: Hana Třeštíková

Petr ŠIMŮNEK, moderátor
Z centra Prahy zmizí obří pandy, lední medvědi a další zvířata, a taky bublifukáři, prostě ten nejhorší turistický kýč, který dnes krásná Praha nabízí. Zakáže to totiž vyhláška. Jaká a proč? To je otázka pro Hanu Třeštíkovou, radní hlavního města Prahy, která má na starosti kulturu. Dobrý den přejeme.

Hana TŘEŠTÍKOVÁ, radní hl. m. Prahy /Praha sobě/
Dobrý den.

Petr ŠIMŮNEK, moderátor
Takováhle regulace je docela těžká disciplína, jak vlastně vyhláška může zařídit, že pandy a další nevkus zmizí?

Hana TŘEŠTÍKOVÁ, radní hl. m. Prahy /Praha sobě/
Tak je to novelizace vyhlášky o pouličním umění, která existuje však od roku 2016 a ta reguluje místa a časy, kde se může provozovat pouliční umění, no, a samozřejmě ta vyhláška většinou vždycky reflektuje nějaký aktuální stav, takže ve chvíli, kdy byla, kdy se dělala v roce 2016, tak ten jev těch pand a ledních medvědů ještě neexistoval, to je, dejme tomu, tak poslední 2 roky a včera my jsme museli velice precizně formulovat, co vlastně bez nechceme, aby stav v centru města dělo, tak jsme to pomocí právníků nějak se snažili popsat tak, aby to bylo neprůstřelný a opravdu díky tomu pandy a lední medvědi a krtečkové z centra města zmizely.

Petr ŠIMŮNEK, moderátor
Od kdy vlastně vyhláška platí?

Hana TŘEŠTÍKOVÁ, radní hl. m. Prahy /Praha sobě/
Tak mělo by nabýt platnost od, do 14 dnů od zveřejnění na, na úřední desce a podle mých informací by to mělo být nejpozději do poloviny října.

Petr ŠIMŮNEK, moderátor
Já jsem sám řekl, že zmizí nevkus, ale kdo vlastně určí, co je nevkus. Třeba se to někomu může líbit a vy jste sama říkala, že jste museli být velmi opatrní v tom, jak to popíšete. Tak, jak jste to nakonec popsali, že se do toho pandy vejdou?

Hana TŘEŠTÍKOVÁ, radní hl. m. Prahy /Praha sobě/
Takhle. Určitě jsou lidi, kterým se to líbí. Asi kdyby ty pandy a lední medvědi neměli úspěch a ty peníze nevybírali, tak tam nestojí. Zároveň ale já si myslím, že my obyvatelé Prahy si můžeme říct, co nám přijde vhodné v historickém centru města, co nám vhodné nepřijde. Ty pandy, spíš je to prostě produkt takových spíš zábavných parků nebo Disneylandu a tím Staroměstský náměstí se stát prostě nemůže. A my jsme zaznamenali ohromný, ohromný komentáře a vlastně na tyhle figurky, a teďka naopak ve chvíli, kdy jsme tu vyhlášku schválili, tak naopak zase velký poděkování ze strany občanů, že už se nemusejí stydět procházet centrem města. A jinak ještě k vaší otázce, my to popisujeme, jako že je zakázáno za účelem výběru peněz stát v kostýmu různých figurek v nadměrný velikosti nebo v různých kostýmech, různých postav jak kreslených seriálů nebo akčních filmů, tak je to tam taky jako hodně popsaných tak, aby to zafungovalo.

Petr ŠIMŮNEK, moderátor
A mluvili jste s těmi lidmi, kteří v těch nafukovacích kostýmech jsou, počítají s tím, že se mají vyfouknout a zmizet?

Hana TŘEŠTÍKOVÁ, radní hl. m. Prahy /Praha sobě/
Já doufám, že ano, nicméně podle mých informací vlastně ty lidé, kteří stojí vyloženě v těch kostýmech, jsou spíš brigádníci, nejedná se vyloženě o umělce, kteří by za svůj umělecký projev měli za to, že, že se převlíkají do do kostýmu Krtečka nebo pand, je to ,je to opravdu spíše organizovaný typ nějakýho jakoby projevu, takže s nimi vyloženě jsme nemluvili, ale zároveň já věřím, že, že ten, že ta informace se k nim dostane a že to opravdu ty kostýmy vypustí a budou se řídit naší vyhláškou.

Petr ŠIMŮNEK, moderátor
Vypustit by tak měli bubliny bublifukáři. Proč vadili bublifukáři v centru města?

Hana TŘEŠTÍKOVÁ, radní hl. m. Prahy /Praha sobě/
Tak takhle, my nemáme nic proti vyloženě foukání bublin. Samozřejmě je to zábava, která se líbí především dětem, bohužel akorát se to dělo v centru na dlažebních kostkách, kde prostě, když několik hodina v kuse vyfukujte mýdlové bubliny, tak po vás zbude ohromná kaluž namydlený vody, a to začíná být nebezpečný pro chodce, takže tam jsme slyšeli spíš názor různých odborníků, že by tam opravdu mohl být nebezpečný, mohlo by se někomu něco stát, a tak by za to ale museli nést odpovědnost správci toho danýho chodníku, takže to zase zpátky by bylo město.

Petr ŠIMŮNEK, moderátor
Když se bavíme o tom, co způsobí nebo dělá a proč dělá tahle vyhláška, má nové vedení Prahy, pořád ještě nové vedení Prahy, v záloze ještě něco dalšího, jak chce bojovat proti turistickému kýči?

Hana TŘEŠTÍKOVÁ, radní hl. m. Prahy /Praha sobě/
Tak on ten boj svádíme na mnoha různých úrovních. My se ho budeme, nebo už se snažíme vymýšlet i kampaně, na jaký typ turistů míříme a co jim tady chceme nabídnout, takže vlastně ta úroveň začíná už vůbec tam, jakým způsobem se město Praha profiluje, jako že je to kulturní město, kam můžete přijet kdykoliv v jakoukoliv roční dobu. Ale pak samozřejmě ta druhá otázka je, co pak Praha nabízí ve chvíli, kdy už sem turisté přijedou, tak co jim Praha nabízí. My se snažíme bojovat například proti takzvanému vizuálnímu smogu, což jsou různé poutače, který jsou oblepený na historických domech. různý vývěsní štíty, máme připravený třeba program podpory pro podnikatele, kteří právě podnikají v historickém centru, že bychom jim nějak systematicky pomáhali ty vývěsní štíty proměňovat ve vkusnější způsob prezentace svých podnikatelských, jako prodejen a různých služeb. A snažíme se například i s různými veřejnými institucemi, kteří, které sídlí v centru Prahy a pronajímají části třeba toho parteru, tak s nimi vyjednávat, aby jej pronajímali s rozumem, nepronajímali je například různým stánkům s trdelníky, a tak dále, takže my to máme rozjednaný na vícero místech.

Petr ŠIMŮNEK, moderátor
Říká Hana Třeštíková o boji s turistickým kýčem. A Hana Třeštíková JE radní hlavního města Prahy za Prahu Sobě. Děkujeme pěkně.

Hana TŘEŠTÍKOVÁ, radní hl. m. Prahy /Praha sobě/
Díky za pozvání. Na shledanou.

 

20. září 2019
20. září 2019