Vyškrtnutí nehrozí, tvrdí Bürgermeister-rozhovor náměstka primátora hl. m. Prahy Ing. Jana Bürgermeistera s redaktorem Liborem Hruškou, otištěný dne 4.6. 2005 v deníku MF DNES

Hlavní město bylo zapsáno na seznam UNESCO v roce 1992. „Od té doby se střed města samozřejmě změnil. Praha je však ve velmi dobré kondici a neztratila nic ze své autenticity, pro kterou byla mezi nejcennější památky světa zapsána," říká náměstek primátora Jan Burgermeister.

Vyškrtnutí nehrozí, tvrdí Bürgermeister

 

 

 

Mladá fronta DNES | 4.6.2005 | rubrika: Praha | strana: 3 | autor: LIBOR HRUŠKA

Praha - Hlavní město bylo zapsáno na seznam UNESCO v roce 1992. „Od té doby se střed města samozřejmě změnil. Praha je však ve velmi dobré kondici a neztratila nic ze své autenticity, pro kterou byla mezi nejcennější památky světa zapsána," říká náměstek primátora Jan Burgermeister.

Jaký má vlastně hlavní město užitek z toho, že je na seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO zapsáno?

Je to spíše prestižní záležitost. Myslím si, že být zapsán na seznamu je pro město velkým uznáním. Samozřejmě to ale do Prahy rovněž přiláká více turistů, bez nichž nemohou v současné době památky existovat, protože by nebyly peníze na jejich Údržbu.

Zpráva, kterou jste vypracovali pro pařížskou ústřednu UNESCO, je od roku 1992 vůbec první rozsáhlou analýzou Pražské památkové rezervace. Proč ji od vás požadují právě nyní?

Je to zcela standardní postup. Tyto zprávy vyplňují i ostatní města z České republiky, která jsou na seznamu.

Nehrozí tedy, že by mohla být metropole ze seznamu vyškrtnuta?

To zcela určitě ne. UNESCO nemělo vůči Praze nikdy v minulosti žádné výhrady. Ale je pravda, že v Praze to vždy vřelo kvůli každé nové budově.

Někteří památkáři však tvrdí, že se výrazně mění autenticita centra města?

Já osobně jsem přesvědčen, že tomu tak není. Vedli jsme velké diskuse o tom, co vlastně autenticita určitého místa znamená. Někdo si pod tímto pojmem představuje zakonzervování města jako celku. My to ale spíše vnímáme jako zachování přirozeného vývoje. Život v památkové zóně určitě nelze omezit.

Co budete dělat v případě, že se magistrátní památkáři neshodnou s odborníky z Národního památkového ústavu?

Myslím, že do UNESCO nakonec nepůjde žádný tvrdý rozpor a že se podaří dosáhnout konsenzu.

6. června 2005
6. června 2005