02182004-článek-RNDr. Miloš Gregar, radní hl. m. Prahy-Právo-Vodné a stočné s otazníkem i vykřičníkem
Vodné a stočné s otazníkem i vykřičníkem |
|
Právo | 18.2.2004 | rubrika: Praha - Střední Čechy | strana: 12 | autor: Miloš Gregar
POLEMIKA
V informacích o zvyšování ceny vodného a stočného v Praze se používají i argumenty, které nemají reálný základ a často jsou zcela zavádějící. Proto považuji za nutné se k nim vyjádřit.
Proč otazník?
Někteří oponenti mimo jiné prohlašovali, že radní schválili, aniž by respektovali uzavřenou smlouvu, nehorázné zdražení vodného a stočného o 7,4 %. Ale podívejme se na toto "zdražení" z trochu jiného úhlu. Můžeme vůbec mluvit o finanční zátěži pro obyvatele Prahy, když drtivá část peněz jde zpět na opravu, obnovu a rozvoj vodovodní a kanalizační sítě?
Nejeden obyvatel Prahy poznal během letošní zimy, v jakém stavu jsou tyto sítě a jak nepříjemné je, když praská staré vodovodní potrubí. Prostředky získané z vodného a stočného mají zabránit právě takovým nepříjemným situacím. Tyto investice jsou nutností, kterou nelze obejít. Hlavním důvodem zdražení vodného a stočného o 7,4 %, je tedy fakt, že původně plánované navrhované zdražení o 4,9 % či pouze o inflaci v žádném případě nemohlo pokrýt náklady na prostou reprodukci, opravy včetně odstranění havárií a nutný rozvoj. Vyšší cena za vodné a stočné nám pomůže navýšit zdroje na investice pro hlavní město oproti roku 2003 o více než 20 %, což představuje částku 130 miliónů korun. Ani schválené zvýšení ceny ve středně- a dlouhodobém horizontu není plně schopné pokrýt potřeby financování oprav a údržby vodohospodářského majetku města Prahy. Holým nesmyslem je tedy prohlášení pana Hvížďaly (Michael Hvížďala, nezávislý zastupitel - pozn. red.), který řekl, že každá koruna, o niž se zvýší vodné a stočné, znamená asi sto miliónů korun pro vodárenské společnosti navíc. Musím uvést, že konkrétně v roce 2004 jde z každé koruny, o kterou se zvýšila cena vodného a stočného, devadesát haléřů, tedy 90 % na investice do vodohospodářského majetku hlavního města.
Kromě toho je třeba upřesnit informaci o zvyšování cen vodného a stočného jen o inflaci, na což se opět odvolávali někteří protagonisté televizního pořadu Fakta. Podle podnikatelského záměru, který je součástí smlouvy o prodeji majoritního balíku akcií FNM, nemá v prvních pěti letech po privatizaci překročit cena vodného a stočného míru inflace z roku 2001, tj. 7,76 %. Po dalších pěti letech by cena měla růst jen o inflaci. Ovšem cena se může upravovat vzhledem k případné potřebě nutných investic hlavního města.
Proč vykřičník?
Protože je zavádějící, když někdo srovnává zvýšení ceny vodného a stočného za účelem investic do majetku se zdražením motivovaným zvýšením zisku společnosti. Pan Hvížďala i ostatní jemu podobní by si měli uvědomit, že zkratkovitými a účelovými prohlášeními v televizních pořadech nepomůžou ani sobě, ani Praze a nakonec ani jejím obyvatelům, protože nicneříkající řeči vodovodní a kanalizační potrubí neopraví.
Autor je radním hlavního města Prahy za ODS a předsedou představenstva PVS, a. s.