03202004-článek-JUDr. Petr Hulinský, náměstek primátora hl.m. Prahy-Právo-Stát komplikuje prevenci kriminality

Stát komplikuje prevenci kriminality    

Právo | 20.3.2004 | rubrika: Praha - Střední Čechy | strana: 20 | autor: Petr Hulinský

Polemika

Kriminalita patří k obecně uznávanému problému v naší společnosti. Jak jejímu nárůstu zabránit a jak zastavit přílivu mladých lidí do skupin, které se živí nekalou činností, věnuje stát značné úsilí. Svou pozornost zaměřil především na města, kde bují podhoubí pouliční i jiné kriminality. Po programu Prevence kriminality na místní úrovni přichází nyní ministerstvo vnitra (MV) s programem Partnerství.
Oba programy jsou určené městům a ty v rámci nich mohou žádat o finanční příspěvek na preventivní programy. Stejně tak mohou o podporu požádat i krajský úřad, pod který spadají. To samozřejmě může vyhovovat Táboru či Slanému, ale těžko Praze. S tou také nikdo z ministerských úředníků jako s krajem či obcí očividně nepočítá.
Praha přitom ze zákona funguje nejen jako kraj, a také jako samostatná obec. Má proti ostatním jasně odlišné postavení. Prevenci kriminality na území hlavního města ministerstvo řeší ve své dlouhodobé koncepci v rámci celé metropole a stejně tak její financování. Do systému je zapojena městská policie a samozřejmě Policie ČR. Jejich aktivity Praha podporuje v rámci svých grantů. Zcela minimálně se využívají finance z programu MV Prevence kriminality na místní úrovni. Důvod je prostý. Zatímco všechna ostatní města žádají o podporu jako celek, v Praze si o ni mohou požádat všechny městské části samostatně. Levá ruka by potom nevěděla, co dělá pravá ruka, natož aby informovala hlavu.
Přesně tak by to totiž podle nového programu Partnerství vypadalo. Jednotlivé městské části by požádaly na MV o grant, další příspěvek by získaly od magistrátu, aniž by ten vůbec věděl nebo mohl ovlivnit, na co peníze jdou. Zástupce hlavního města totiž nikdo nepřizval ani do Republikového výboru pro prevenci kriminality, který o přidělování grantů z programu Partnerství rozhoduje. Celá záležitost může dojít tak daleko, že na jednu a tutéž věc bude městská část žádat peníze jak od státu, tak od hl. m. Prahy.
Takový postup jednoznačně povede k narušení celého systému prevence kriminality na území metropole. Jsem přitom přesvědčený, že proti bující kriminalitě v Praze je třeba postupovat jednotně. Vzhledem k odlišnému postavení hlavního města považuji za vhodné, aby MV přidělilo městu finanční prostředky přímo jako státní účelovou dotaci. O aktivitách a financování programů v oblasti prevence kriminality by pak rozhodovalo přímo městské zastupitelstvo, které má přímou odpovědnost za bezpečnost občanů a návštěvníků metropole.

(Autor, člen ČSSD, je náměstkem primátora hl. m. Prahy)

26. března 2004
26. března 2004