04032003 - MČ Lahovičky nebude chráněna protipovodňovým valem

MČ Lahovičky nebude chráněna protipovodňovým valem

 

Televize ČT1 - 3.4.2003

 

Moderátor (Kateřina Blechová):

Pražská městská část Lahovičky nebude chráněna protipovodňovým valem. Rozhodli o tom radní, a to i přesto, že lokalita byla loňskými povodněmi silně poškozena. Zdejší obyvatelé nejsou spokojení jak s tímto rozhodnutím, tak s přístupem zbraslavské radnice, pod kterou Lahovičky patří.

 

Všech 120 domů v Lahovičkách se v průběhu loňské povodně ocitlo zcela pod vodou. Dodnes tu většina obyvatel nemůže bydlet. Nyní se dověděli, že město nemá peníze na ochranný val. Stál by totiž více než 0,5 mld. Kč.

 

Jan Bürgermeister /ODS/, náměstek pražského primátora:

Nejsme schopni okolo Lahovic postavit protipovodňovou ochranu na tu vodu, na kterou je zadaná, to je srpen 2002.

 

Petr Valenta /ODS/, starosta Zbraslavi:

Pokud jsme chtěli ochránit Lahovičky proti povodni, která byla v roce 2002, znamenalo by to vybudovat betonovou zeď, která by musela být vcelku, nemohla by být mobilně rozebíratelná, protože by dosáhla výšky zhruba 6 m a musela by obehnat celé Lahovičky.

 

Josef Elmer, obyvatel Lahoviček:

Mě učili ve škole a rodiče, že cena lidského života je nevyčíslitelná. Je vidět, že magistrát dokázal spočítat, kolik stojí jeden lidský život v Lahovicích. Prostě nestojí to za těch 500 mil. Kč.

 

V bezprostředním okolí Lahoviček vzniklo v poslední době několik staveb, které tu v případě povodní vodu brzdí a zužují koryto. Je to například val tramvajové trati v Modřanech a také zdejší jez. Navíc je tu obří skládka, která loni v létě vodu zastavila a vytvořila z Lahoviček jezero.

 

Josef Elmer, obyvatel Lahoviček:

Přes naše protesty, přes blokády silnic jsme neustále upozorňováni, na tu skládku stále se naváží materiál.

 

Jan Bürgermeister /ODS/, náměstek pražského primátora:

Skládka svým způsobem v kategorii nepovolené stavby, jestli majitel s tím něco neudělá, tak budeme moci po nějakém správním řízení zakročit na náklady města a vlastníkovi to přeúčtovat.

 

Ovšem, jako by toho nebylo dost. Vznikla po povodních se souhlasem radnice jen kus dál skládka další, v tomto případně povodňového odpadu.

 

Josef Elmer, obyvatel Lahoviček:

Je to pikantní, protože magistrát tím porušuje svojí vlastní vyhlášku 32 z roku 1999, kde se říká, že v tomto území se nesmí skládat nic.

 

Podle realitních makléřů ztratily domy a pozemky v Lahovičkách po povodni 40 % své ceny a velkým problémem je bude vůbec pojistit. Je pravděpodobné, že pojistky se tu zvýší až pětinásobně.

 

Martin Velenský, majitel realitní kanceláře:

Všechny pojišťovny zasílaly okamžitě dodatky ke smlouvám, kde se lidé připojišťovali na tyto případy.

 

Obyvatelé Lahoviček si také stěžují na laxní přístup zbraslavské radnice.

 

Vladislav Biskup, obyvatel Lahoviček:

My jsme třeba dělali protesty na Strakonické ulici jenom z důvodu toho, že nikdo nebyl schopný a hlavně zbraslavská radnice s námi komunikovat. Oni si vlastně svojí nečinností vynutili naší činnost.

 

Petr Valenta /ODS/, starosta Zbraslavi:

Tam se předpokládá, že toto území bude i nadále určeno tak, jak bylo předtím, k bydlení s tím, že samozřejmě to riziko tam zůstává pořád stejné, že ta voda občas se tam vylije.

 

Vladislav Biskup, obyvatel Lahoviček:

Nám se dostávalo rad, že se musíme naučit žít s vodou. Já bych ty pány chtěl upozornit, že my umíme žít s vodou. Jediné, s čím neumíme žít, je lidská lhostejnost.

 

Někteří lidé odtud chtějí pryč, ale jen v případě, že jim město pomůže.

 

Otta Mejstřík, obyvatel Lahoviček:

My jsme tady v takovém dolíku, kde když stoupne voda ve Vltavě, tak mi to tady odneseme vždycky. Kdyby bylo takové nějaké řešení toho odstěhování, tedy za určitou nějakou náhradu, takže bych tady odsud klidně šel. Mě by tady už nic nedrželo.

 

Jan Kasl /ED/, pražský zastupitel:

Ve spolupráci třeba s pozemkovým úřadem by to bylo možné řešit a najít způsob, jak těmto lidem umožnit, aby si postavili své obydlí tam, kde se ta voda nemůže objevit.

 

Místní lidé často připomínají, že několik desítek jejich předků tu v roce 1945 padlo na stavbě barikády na obranu Prahy. Teď mají pocit, že je za to město utopí ve vodách Berounky a Vltavy.

 

 

 

11. července 2003
11. července 2003