06022004-článek-Ing. Jan Bürgermeister, náměstek primátora hl. m. Prahy-MF DNES-Mýtné nesmí být další daní pro obyvatele

Jen kvalitní nabídka alternativ dopravních cest nás přiměje, abychom centrem neprojížděli, říká náměstek primátora

Mýtné nesmí být další daní pro obyvatele

 

 

 

Mladá fronta DNES | 2.6.2004 | rubrika: Praha | strana: 4 | autor: JAN BÜRGERMEISTER

Názor

Jen kvalitní nabídka alternativ dopravních cest nás přiměje, abychom centrem neprojížděli, říká náměstek primátora

Nedávno jsem se v jedněch pražských novinách dočetl, že magistrát přemýšlí, jak oškubat řidiče. Sloužit prý k tomu má mýtné, které budou muset řidiči platit při vjezdu do hlavního města. Redakce došla k závěru, že pražští radní chtějí tímto způsobem zavést jakousi další daň, kterou by zaplňovali městskou pokladnu.
Pravdou zůstává, že i někteří komunální politici tímto směrem uvažují. Kraje by podle nich měly mít možnost stanovovat a vybírat některé daně. Mýtné by mohlo být jednou z nich. Vyvarujme se toho.

Mýtné musí pouze regulovat

Nesouhlasím s tím, aby zákon takovéto právo krajům dal. Je to příliš lákavé pokušení, jak najít další peníze do rozpočtu kraje, a to bez úvahy, zdali takováto místní daň povede k dalšímu rozvoji regionu. Navíc daňová zátěž, kterou navalila na záda obyvatel současná vládní koalice, je už beztak dost vysoká a ve svém důsledku podlamuje aktivitu lidí.
Přestože jsou úvahy o možném zavedení mýtného na pražských komunikacích teprve v plenkách, musí tento instrument plnit svou hlavní, tedy regulační roli. Mýtné by proto mělo omezovat provoz na vybraných komunikacích a automobily směrovat při výběru cesty tam, kde dopravní zátěž tolik neterorizuje obydlené oblasti.

Dopravní zátěž způsobujeme sami

Jaká je současná situace? Dopravní zátěž centra Prahy, tedy oblasti magistrály od Troje po Pankrác, vlevo pravobřežní komunikace PPR (Pražské památkové rezervace) a páteřní komunikace Nového Města, Žižkova, Karlína a Smíchova, způsobují podle výzkumů z osmdesáti až devadesáti procent sami Pražané! Tranzitní doprava zde tedy nehraje takovou roli, jak by se na první pohled zdálo. Přitom neustále se zvyšující náklady na provoz osobních aut (benzin, nafta, servis atd.) v posledních čtrnácti letech provoz a četnost jejich používání neomezily, spíše naopak - zaznamenáváme stálý růst. Zavedení mýtného, které by zpoplatnilo plošně jízdu po pražských silnicích, by sice pomohlo příjmové stránce rozpočtu hlavního města, ale nebylo by ničím jiným než další daní. Rozdíl by byl pouze v tom, že by ji nevypsal stát, ale regionální samospráva - tedy kraj. Dopravu by to však zcela jistě neomezilo.

Pomohly by místní úpravy

Co by tedy pomohlo? Souběžně s dokončováním stavby severozápadní části dálničního obchvatu Prahy a vnitřního pražského okruhu od Strahovského tunelu k Troji je třeba stavebně upravit magistrálu v úseku od hlavního nádraží k Nuselskému mostu. Projekty její humanizace a urbanizace se připravují. Mají za cíl přeměnit tuto dopravní stavbu, kterou denně projíždí 85 tisíc aut, v městský bulvár. Zjednosměrnění Karmelitské ulice na Malé Straně a ulice Křížovnické podobným způsobem výrazně omezí dopravní nabídku lákavé zkratky podél obou břehů Vltavy a její nejatraktivnější části.
Cílem těchto opatření je, aby dopravních cest centrem města používali jen ti, kteří zde mají cíl své cesty, a použití automobilu je tedy pro ně nezbytné. Musí však paralelně existovat nabídka náhradních dopravních cest. Není totiž možné dramaticky omezit v minulosti chybně navržené vysokokapacitní komunikace vedoucí napříč centrem a dopravu vytěsnit do dalších obytných čtvrtí často ještě s horšími důsledky.

Bude nutné komplexní řešení

Pojďme si to tedy shrnout. S budováním alespoň severozápadní části dálničního a vnitřního městského okruhu je nutné stavebně upravit komunikace v centru města, omezit jejich dopravní prostupnost. Teprve až v tuto chvíli bude čas na zavedení mýtného pro ty řidiče, kteří v centru města nemají neodkladný cíl své cesty a pouze tudy chtějí projet, protože to je pro ně příjemnější a jednodušší.
Těžko tedy můžeme hledat v mýtném ekonomický nástroj, který bude řešit vysoké finanční náklady na výstavbu nového dopravního skeletu Prahy. Může to být pouze jeden z nástrojů, který pražské řidiče přinutí používat dopravních cest, které tolik nesužují obytné čtvrti.
Spolu s kvalitní a dostupnou nabídkou městské hromadné dopravy, zvláště s dalším rozšířením tras metra, tramvajových tratí, větším využitím příměstské železniční dopravy a také dobudováním potřebné sítě odstavných parkovišť, bude možné hledat řešení pražské dopravní krize. Jenom kvalitní nabídka jiných alternativ dopravních cest nás přiměje (každý druhý Pražan má auto nebo ho rád používá), abychom centrem města neprojížděli.

Autor je náměstek primátora hlavního města Prahy

***

Mýtné by proto mělo omezovat provoz na vybraných komunikacích a automobily směrovat při výběru cesty tam, kde dopravní zátěž tolik neterorizuje obydlené oblasti

2. června 2004
2. června 2004