06282003 - Ohrozí změny zdraví?
Ohrozí změny zdraví?
Večerník Praha - 28.6.2003
Za střelbu do mraků označují někteří odborníci vizi ministryně Marie Součkové na změny v pražském zdravotnictví. Cíl snížit o třetinu počet akutních lůžek a restrukturalizovat nemocnice nemá zatím podložen žádnou analýzou. I kvůli dalším plánům se lékaři obávají o zhoršení péče o pacienty.
Úmysl šéfky českého zdravotnictví zvedl ze židlí pražské zdravotníky. Ministryně zdravotnictví Marie Součková tento týden našemu listu objasnila, jak vidí změny v Praze. "Akutní lůžka v nemocnicích by se měla snížit z nynějších 9500 během dvou let o tři tisíce. Moje vize počítá s jednou spádovou krajskou nemocnicí a místo pěti fakultních nemocnic by se vytvořila jedna univerzitní. Špičková pracoviště by se stala centry excelence."Zřejmě nejen odborníkům se nelíbí snaha o návrat ke spádové nemocnici, navíc k jedné v milionovém městě. Musel byse občan z Motola harcovat na Bulovku nebo do Thomayerovy nemocnice v Krči, když bydlí vedle Homolky? Protože by ji financovala Praha, bude na ni mít radnice peníze? "To není tak jednoduché převzít nemocnici do správy,"namítá pražská radní Hana Halová, která má na starosti sociální péči a zdravotnictví. "Až nám vypracuje ministerstvo analýzu současného stavu, budeme moudřejší."Návrh oba ředitelé nemocnic slyšeli poprvé od našeho listu, a co by to pro nemocnici a následně pro pacienty znamenalo, sami netuší. "Pacient by měl samozřejmě i nadále právo vybrat si svého lékaře,"přemítá ředitel Bulovky Jiří Štrof . "Je absurdní představa, že vytvořením jedné krajské nemocnice bychom se znovu vrátili k rajonizaci a centralizaci,"odmítá nakonec.
Pokud jde o redukci lůžek, vedení nemocnic s ministryní nesouhlasí. Restrukturalizaci ano, ale ne vystřelenou od stolu. Podobně míní i radnice. "Nelze dělat unáhlené závěry, dokud nemáme jasno, kolik nemocničních lůžek pro Prahu skutečně potřebujeme,"shrnula za všechny Halová. "To už tady jednou bylo za ministryně Roithové,"podotkl mluvčí nemocnice Na Františku Jan Hacker. "Mělo dojít ke snížení o dva tisíce lůžek, ale nakonec skončila ministryně a bylo po plánu. V naší nemocnici jsme zrušili akutní urologii a dodnes toho litujeme."Ani záměr vytvořit v Praze pouze jednu univerzitní nemocnici místo současných třech fakultních nemocnic nepovažují ředitelé za správné rozhodnutí. Výuka mediků jen v jedné nemocnici by nebyla prakticky možná. I když někteří by zrušení uvítali, protože by to pro ně znamenalo úsporu, rozhodně si nikdo nepřeje, aby mladí lékaři měli omezené možnosti výuky a praxe. A co bude se špičkovými pracovišti, kde se léčí pacienti z celé republiky? "Z těchto nemocnic by mohla být takzvaná centra exelence,"míní Součková. Třeba IKEM je výjimečný na transplantace, Homolka na léčbu Leksellovým gama nožem, Vinohrady mají kliniku popálenin a kliniku plastické chirurgie, Motol je výjimečný dětskou kardiochirurgií a transplantací kostní dřeně, Bulovka klinikou infekčních nemocí.
Tyto nemocnice by se proto podle ministryně měly specializovat na to, co umí, a ostatní obory by se buď zrušily nebo přesunuly jinam. Oslovení odborníci byli takovou úvahou zaskočeni a raději ji nechtěli komentovat. Restrukturalizace zdravotnictví je nutná, to si uvědomují všichni. Součková tvrdí, že pacient by změny, o nichž uvažuje, ani neměl vnímat. Dokonce mu slibuje i zlepšení péče o jeho zdraví. Plánuje například otevření ambulancí v nemocnicích v centru města denně nejméně do 22 hodin. Dobro pacienta má na srdci jak ministryně, tak lékaři nemocnic. Jak to udělat, aby výsledkem celé přestavby bylo skutečně zlepšení zdravotní péče? "Vytvořit zcela jasná pravidla a podmínky pro činnost nemocnic,"míní Štrof. Ředitel Thomayerovy nemocnice v Krči Jiří Pubrdle je přesvědčen, že kdyby se na zdravotnické zařízení pohlíželo jako na podnik služeb, bylo by všechno snazší. Jeho názoru není daleko ředitelka vinohradské nemocnice Marie Alušíková. Ta má za to, že by pomohla vyvážená konkurence mezi zdravotnickými zařízeními.