10 odpovědí pro lepší Prahu
Zdroj: Pražský deník | Deník | Strana: 11 Kategorie: Regionální zprávy Vydavatel: Vltava Labe Media, a.s. 11. září 2018
Jaké problémy vidí starostové v jednotlivých pražských částech? Proč by právě teď mohli najít lék na neduhy města pražského? Koho zajímají právě vaše starosti? Připravili jsme deset otázek, na které chceme slyšet jasné a přímé odpovědi od deseti zástupců městských částí a politiků, kteří kandidují v nadcházejících komunálních volbách. 100 odpovědí zástupců TOP 09 a Starostů a nezávislých i jejich podporovatelů z řad demokratických stran KDU-ČSL, Demokratů Jana Kasla a Liberálně ekologické strany. Dokážou odborníci volební koalice Spojené síly pro Prahu opravdu proměnit naše hlavní město ve funkční evropskou metropoli 21. století? Odpovídá Jana Plamínková (STAN), radní hl. m. Prahy pro oblast infrastruktury, technické vybavenosti
Pojmenujte jeden hlavní problém, který by Praha měla řešit prioritně. A jak?
Praha by měla řešit dopravu. Ale komplexně a chytře. Komunikace fungují trochu jako potrubí – čím mají větší kapacitu, tím více aut natáhnou. My bychom se potřebovali dostat do situace jako mají v západních městech, kde se zdařilo města vrátit zpět občanům omezením aut. A měla by urychleně rekonstruovat mosty, protože to je časovaná bomba.
Stále se skloňuje slovo korupce v souvislosti se současným vedením pražského magistrátu. Myslíte, že je to skutečný a vážný problém? Máte konkrétní příklad z vašeho okolí?
Korupce je v Česku stále palčivým problémem – podle Transparency International jsme na 42. místě, tedy daleko za evropským průměrem. Jestliže chceme Prahu bez korupce, je třeba proti ní systematicky bojovat.
A jak se dá zabránit, aby se tato „nákaza“ nešířila dál a nebujela i po komunálních volbách?
Musí se dbát na otevřenost, na opravdové soutěžení veřejných zakázek, na veřejnou kontrolu.
Jak se dají legálně získat finance na velké projekty, které Praha potřebuje? Dostavba sítě metra, pražského obchvatu, propojení letiště s centrem, parkovací místa pro rezidenty i návštěvníky?
Pražský obchvat a propojení letiště s centrem jsou stavby státu, tak tedy ze státního rozpočtu. Rovněž na dostavbě metra by se měl podílet stát, vždyť metrem nejezdí jen Pražané. Parkovací místa zvládne Praha ze svého rozpočtu, ale co nejvíce je potřeba využívat evropské fondy.
Když budu trochu parafrázovat známý název filmu – je Praha město pro mladý, nebo pro starý? Co každé z těchto skupin obyvatel slíbíte?
Praha musí být pro všechny. Pro mladé je potřeba zlepšit nabídku bydlení, které je nyní velmi drahé. Brzdí ho ze všeho nejvíc dlouhé povolovací procesy, takže ty je potřeba zrychlit. Na tom se musí podílet jak Praha, tak hlavně Poslanecká sněmovna, jde o změny zákonů. Jinak si myslím, že mladým v Praze nic nechybí. Pro starší občany je zapotřebí zlepšit nabídku pečovatelských služeb, aby mohli co nejdéle zůstávat doma, ve svém prostředí. A když už to nejde, tak mít připravenou dobře dostupnou nabídku domů pro seniory s veškerou zajištěnou péčí. Není možné, aby lidé, kteří to opravdu potřebují, na místo v domově čekali několik let.
Vyřeší problém stárnoucí populace v hlavním městě výstavba domů s pečovatelskou službou? Do jakých aktivit určených seniorům by měly městské části investovat především?
Pouze nová výstavba situaci neřeší. Tyto domy jsou určeny pro relativně soběstačné seniory, kteří při dobré terénní službě (donáška obědů, nákupy, úklid) mohou být klidně doma. Jsou potřeba domy pro seniory pro případy, že už lidé opravdu doma zůstat nemohou. A měly by být finančně dostupné. Není správné, aby zde byly obecní, levné, ale přeplněné, a tudíž v čase, kdy je to potřeba, nedostupné domy a na druhé straně rychle dostupná, ale velmi drahá soukromá zařízení, která nejsou zahrnuta do systému a kde příbuzní nesou neúnosnou finanční zátěž. Systém by se měl sjednotit.
Jakou kulturní, sportovní, společenskou či jinou akci považujete v historii Prahy za opravdu nezapomenutelnou? Co byste rád aktuálně dopřál Pražanům vy?
Akcí probíhají každý rok velké spousty, k mým favoritům patří Pražský maraton, nebo letošní Landscape festival.
Čemu se jako komunální politik budete věnovat, co chcete změnit a jak?
Na magistrátě chci pomoci dotáhnout projekty, které jsem zde rozjela – například Adaptační strategii na změnu klimatu, vznik příměstských parků Soutok a Trojská kotlina, park Dívčí hrady a spoustu dalších. Soustředím se také na práci v městské části Praha-Slivenec.
Bezprostředně po sametové revoluci různí prognostici hlásali, že bude trvat desítky let, než se naučíme žít v demokracii. Už to umíme?
Už jsme to uměli a trochu jsme to zase začali zapomínat. Stále si volíme špatné lídry. Jsou čím díl horší. Naše politická garnitura ovlivňuje prostředí extrémně negativně, v poslední době dosahuje žlučovitost naší politiky rozměrů, které jsme tu nikdy neměli. Společnost je hluboce rozdělená a lídři (premiér, prezident) ji stále více polarizují.
Politici podle veřejných průzkumů nepatří mezi nejoblíbenější osobnosti. Mění politika charakter lidí?
Vyšší politika charakter lidí nepochybně mění, a nikoli k lepšímu. Komunální politika nikoli, tam stále máte přímý kontakt s lidmi.