20.502003 - TZ z 19. jednání Rady hl. m. Prahy

Memorandum hlavních měst/regionů v kontextu budoucí evropské regionální politiky

  • 2 minuty čtení
Obrázek bez popisku HLAVNÍ MĚSTO PRAHA
MAGISTRÁT HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY
Odbor Public Relations
Tisková zpráva


Zpráva z 19. jednání Rady hl. m. Prahy 20. května  2003

 

Memorandum hlavních měst/regionů v kontextu budoucí evropské regionální politiky

 

Primátor hl. m. Prahy MUDr. Pavel Bém předložil Radě HMP návrh na připojení hlavního města k iniciativě „Memorandum hlavních měst/regionů v kontextu budoucí evropské regionální politiky“ na základě projednání a doporučení Zahraničního výboru ZHMP. Rada souhlasila s návrhem připojit se k této iniciativě.

Memorandum vychází z iniciativy hlavního regionu Brusel, regionu Ile de France  a spolkové země Berlín. Bylo podepsáno v Bruselu 29.ledna tohoto roku zástupci  11 evropských měst a regionů. Memorandum vychází částečně z rezoluce Berlínského senátu z prosince 2002, který velice podrobně vypracoval model reformy strukturálních fondů EU s účinností od roku 2007. Podobně zaměřená prohlášení byla přijata na konferenci Sdružení evropských regionů (listopad 2002 Pécs, Maďarsko)  a na konferenci Cities for Cohesion (červenec 2002 Londýn).

 

Dokument se zaměřuje na prosazování a podporu myšlenky evropské regionální politiky, která klade důraz na problematiku měst po roce 2006. Tuto debatu zahájila Evropská komise po přijetí Druhé zprávy o sociální kohezi v lednu 2001.

Hlavní město Praha nemůže podle stávajících kritérií EU přiměřeně uspokojovat své potřeby prostřednictvím strukturálních fondů, neboť vysoce překračuje svým hrubým domácím produktem na hlavu průměr zemí EU (1,25 oproti požadovanému kritériu do 0,75) a současně vykazuje nízkou nezaměstnanost pod 4%. Proto je v jeho zájmu usilovat po rozšíření EU o kandidátské země o zásadní reformu strukturálních fondů v oblasti podpory urbanizovaných oblastí.

 

Hlavní body reformy, které by hlavní město Praha mělo podporovat jsou :

 

1)  Sloučení kohezního fondu a strukturálních fondů, aby nedocházelo k rozmělňování podpory

2)  Větší podíl členských států na rozhodování o umístění financí dle svých potřeb na národní či regionální úrovni

3)  V rámci tzv. „evropského přínosu“ (European Added Value) v globální soutěži větší důraz na financování vzdělání občanů v urbanizovaných oblastech

4)  Za prioritní dále považovat financování oblasti životního prostředí  a infrastruktury, včetně rozvoje dopravního spojení mezi členskými státy, rozvoje městských částí, meziregionální spolupráce apod.

5)  Zjednodušení administrativy přesunutím většího podílu odpovědnosti na členské státy a přiblížení celého procesu včetně kontroly veřejnosti.

 

Význam předmětného memoranda tkví v tom, že Praha společně s dalšími signatáři demonstruje svůj zájem na podobě budoucí regionální politiky a zapojuje se do diskuse, v níž bude moci uplatňovat své priority vyplývající z její koncepce zahraniční politiky a strategického plánu.

 

Zahraniční výbor ZHMP podpořil přijetí připojení HMP k této iniciativě a zároveň doporučil, aby  s tímto oficiálním stanoviskem byly seznámeny příslušné výbory Parlamentu ČR.

 

 

  V Praze 20. 5. 2003



Tiskovou zprávu naleznete na - tiskový servis.

Tiskové oddělení OPR MHMP
Tel.: 236 002 356, fax: 236 007 105
E-mail: alena.molikova@cityofprague.cz

Sídlo: Magistrát hl. m. Prahy
Mariánské nám. 2, 110 01 Praha 1
20. května 2003
20. května 2003