4. ročník Dne dyslexie
Přijďte se přesvědčit, že s handicapem jdou dělat zázraky. 9. září 2013 od 10 – 20 hodin ve Veletržním paláci v Národní galerii v Praze.
- 3 minuty čtení
Dr. Alena Kupčíková, zakladatelka Dne Dyslexie říká: „Dyslexie, dysgrafie, dysortografie, dyskalkulie jsou v současnosti pojmy skloňované ve všech pádech a tak někoho možná napadne, proč se taková akce koná a jaký je její přínos. Ale když mi přijde dopis od maminky, která píše: „Jsem z Prahy 5 a můj syn Honzík má ve škole veliké problémy. S paní učitelkou není řeč a Honzík má 25 pětek z diktátu. Paradoxem je, že chodí do specializované školy pro dyslektiky. Zachraňuje to četbou, z které má 2 až 3. Psycholožka udělala Honzíkovi test, potvrdila mu dysgrafii a dyslexii a také to, že nemá psát diktáty. Opak je však pravdou a Honzík je nucen veškeré diktáty přepisovat doma. Jsem z této situace bezradná, když jsem volala paní psycholožce a informovala ji o situaci ve škole, tak veškeré výsledky testů popřela a postavila se na stranu dané paní učitelky.“, tak zjišťuji, že správné povědomí o poruchách DYS nemají mnohdy ani učitelé. Naším cílem je změnit vnímání tohoto handicapu, zasadit se o větší osvětu a prevenci a právě v tomto je Den Dyslexie důležitý. Tohle není jediný dopis, který mi přišel, podobných dostávám několik týdně. Statistika mluví až o 15 % populace, která tímto handicapem trpí. Nejde o to, zda byli skutečně diagnostikováni, ale o skutečnost, že dětí s dys handicapem neustále přibývá. Lidé s dys handicapem jinak vnímají, avšak nemá to nic společného s inteligencí, jak se lidé někdy mylně domnívají.“
4.ročník Dne Dyslexie představí mnoho nového
Divadelní tematická představení o dyslexii, která ještě nikdo neviděl a jsou speciálně vytvořena pro tento den. Show Fešák Pino a jeho kamarádka Bóňa BON Bóňa, která má zkušenosti se svou dyskalkulií, uvedou show plnou písniček a soutěží s dárky. Premiéru s handicapem dys představí i známá divadelní improvizace Just!Impro, během dne nebude chybět workshop s lídrem Just! Impro Martinem Vasquezem na téma „Strach a obavy komunikovat?“. V průběhu dne se zde představí i umělci – absolventi AVU - v našem projektu DAR DYSLEXIE. Na místě si budete moci prohlédnout i jejich díla. Je to například sochař Štěpán Beránek (se svou školou kresby a sochařství a workshopem „Umí kreslit každý?“), Ivan Komárek (figurální malíř) s jeho kolážemi ze všeho kolem a workshopem „Slova jsou obrazy“, dále umělkyně a zakladatelka Dne Dyslexie Alena Kupčíková (se svým interaktivním slabikářem a testy dys na interaktivních tabulích), aneb kdo neumí písmenka, zde jim porozumí. Dalším je Jaroslav Černý (s režisérským dokumentárním počinem Dar dyslexie a v současné době hledající podněty pro druhý díl). Dále workshop s Jindřichem Matěkem, (dyslektikem a soustružníkem s talentem fotografa a jeho workshop „Umí fotit každý?“), dys inženýrka Dagmar Rýdlová (se svým projektem Jazyky bez bariér), Rudolf Kutina (kariérní úspěchy dyslektiků (workshop). Z řad odborníků se nám představí Drahomíra Jucovičová (speciální pedagožka-poradkyně a tvůrkyně pomůcek), číst Vás svou speciální metodou určitě naučí Mária Navrátilová se svým projektem Sfumato (Splývavé čtení), lásku ke knize, i u dyslektiků, snad pomůže nalézt projekt Celé Česko čte dětem. Na téma „Na dyslexii tak trochu jinak“ přijde pohovořit Karel Šmídmajer ze společnosti Qpharma. Klára Pašková ví, jak dát do pohybu nejen koncentraci (workshop s origami), Martina Štanclová (ředitelka školy a spoluautorka interaktivních učebnic českého jazyka dle metodiky Montessori). Probíhat budou i soutěže pro děti i dospělé se spoustou dárků.
Základní informace o 4. ročníku DEN DYSLEXIE:
- Kdy / 9. 9. 2013
- Kde / Národní galerie v Praze, Veletržní palác
- Otevírací hodiny / 10.00–20.00 - Tisková konference se bude konat v 9:30
- Vstupné/ ZDARMA
- Pro koho je akce určená/ Pro malé i velké