8. ročník Dne Dyslexie
Mottem 8. ročníku Dne Dyslexie je “Mylujeme dyslexii” aneb jsou mezi námi tací, kteří tuto chybu nevidí. Poselstvím tohoto motta je, že vždy existuje víc než jedna cesta…
- 3 minuty čtení
Den Dyslexie se koná 9. září v Domě U Kamenného zvonu v Galerii hl. města Prahy. Jelikož je jedním z cílů letošního ročníku sblížení a sdílení, odehraje se letos Den Dyslexie v komornějších prostorách, než tomu bylo v minulosti, a to v koncertním sále Domu U Kamenného zvonu.
Ředitelka Galerie hl. m. Prahy PhDr. Magdalena Juříková poskytla tomuto projektu výraznou podporu také proto, že aktivity pro znevýhodněné návštěvníky patří k prioritám rozvoje edukace GHMP, což je v souladu s koncepcí vzdělávací strategie instituce, kterou je systematická a dlouhodobá spolupráce právě s těmito skupinami.
Den Dyslexie se snaží pomoci všem věkovým kategoriím především tím, že dává každému možnost najít si pro sebe to nejlepší řešení. Workshopy jsou vytvořeny tak, aby se jich nikdo neobával zúčastnit nebo se jen přijít na něco zeptat. Často jsou nejvíce ohroženi dospělí, kteří nemají žádné zázemí pomoci a uzavřou se do sebe. Tomu se snažíme předcházet a pomáhat školákům i předškolákům. I letos najdeme na Dni Dyslexie workshopy odborníků, speciálních pedagogů, psychologů a umělců, kteří své zážitky s dyslexií skrze své umění předávají právě na workshopech. Dyslexie nemá vliv na inteligenci, ale každým rokem přibývá procento lidí s tímto znevýhodněním. Otázkou je, zda by se neměl změnit způsob učení i učivo samotné, ne každý má to štěstí mít profesi umělce, kdy je dyslexie vlastně darem. Každý má právo na to být dokonalý a respektovaný, rozvíjet se v tom co mu jde či v čem vyniká a nezaslouží si odsouzení společnosti kvůli špatnému vyjadřovaní v psaní, čtení či počítaní.
Výtvarná umělkyně Dr. Alena Kupčíková a zakladatelka Dne Dyslexie říká: „Již několik let je mým snem přenést Den Dyslexie do terénu, do veřejného prostoru a vyvolat diskuzi na téma dyslexie. Na den dyslexie obyčejně chodí lidé, co o dyslexii více či méně vědí, ale ne ti, co o ní nic nevědí. Cílem je, aby se lidé dozvěděli, kdo žije vedle nich a našla se vzájemná tolerance. Letos se nám podařilo tuto ideu zrealizovat i po praktické stránce, a proto zvu všechny, aby se za námi 5. září zastavili na pražském Andělu. Samozřejmě hlavní program bude probíhat po celý den (všechny workshopy najednou) na Dni Dyslexie 9. září v GHMP v Domě U Kamenného zvonu.”
9. září se můžete setkat již tradičně se samotnou zakladatelkou Dne Dyslexie, malířkou a sochařkou Alenou Kupčíkovou, která představí svůj “Multimediální a Interaktivní Slabikář a Testy pro děti od 4 let jako prevence počátečních problémů se čtením (dyslexie) a psaním (dysgrafie) a hyperaktivitou”, dále se můžete potkat s Lenkou Krejčovou, ředitelkou a psycholožkou z Dys centra Praha, která bude na Dni dyslexie vést tzv. poradnu nebo s Janou Štěpánovou, speciální pedagožkou, jejíž workshop bude směřován k tématu provázání poruch učení s motorickým vývojem. Jak jste na tom s pozorností nebo stresem si můžete otestovat na workshopu studentky psychologie a ženy mnoha profesí Simony Egri. Vývojáři Michal Zwinger a Michal Hudeček budou prezentovat aplikaci Včelka - trenéra čtení.
Již tradičně na Dni Dyslexie najdeme mnoho uměleckých workshopů, malíř Jan Gemrot chce zdůraznit, že každý člověk je originál. Sochařka a malířka Kateřina Novotná vybídne návštěvníky k vytvoření vlastního kabinetu kuriozit, do kterého může patřit i samotná dyslexie. Sochař Luděk Míšek představí geometrii obrazu jako nový jazyk. S dys fotografem a slévačem Jindřichem Maťkem si děti i dospělí vytvoří 2D i 3D abecedu a následně tuto abecedu očima (nejen) dyslektiků společně zdokumentují fotograficky. Překladatelka, tlumočnice a lektorka Alena Krömerová předvede zážitkové učení angličtiny při zapojení smyslového vnímání, zejména čichu a hmatu. Režisér Jaroslav Černý bude sdílet dojmy skrze svou kameru a prostřednictvím natáčení dalšího dílu dokumentu Dar dyslexie.
Hlavní akce: | |
Čas konání | 9. 9. 2017 - od 10 do 18 hodin |
Místo konání: | Galerie hlavního města Prahy, Dům U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí v Praze 1 má č.p. 605, akce se koná v nejvyšším patře |
Program: | workshopy budou probíhat průběžně po celý den |
Upozornění: | Vzhledem k charakteru kulturní památky závažné stavebně technické důvody vylučují prostor přizpůsobit osobám s omezenou schopností pohybu. Maminky s kočárky žádáme, aby kočárek nechaly u pokladen. Rádi však pomůžeme komukoli do schodů. |
Doprovodná akce: | |
Čas konání | 5. 9. 2017 - od 13 do 18 hodin |
Místo konání: | na pražském Andělu na ulici, u tramvajové zastávky na straně metra |
Program: | organizátoři zde budou diskutovat s veřejností ve veřejném prostoru a veřejně |