Z Chicaga přes Brusel do Kyjeva a Rigy

Právo - 14.8.2001
Pražský primátor Jan Kasl (ODS) má v těchto dnech napilno. Minulý čtvrtek přiletěl z amerického Chicaga, hned v pátek odletěl řešit potíže se zastupitelským úřadem Prahy v Bruselu a dnes míří spolu s ekonomickým náměstkem Jiřím Paroubkem (ČSSD) a ředitelem magistrátu Zdeňkem Zajíčkem do Kyjeva, odkud ve čtvrtek pokračuje do lotyšské Rigy.

Poučné Chicago

V Chicagu se kromě starosty Roberta M. Daileyho setkal i s českými krajany a s výborem pro spolupráci s Prahou, z jehož iniciativy se podařilo sehnat před časem peníze na transplantační jednotku kostní dřeně pro motolskou nemocnici. "Chicago má po světě 23 partnerských měst, s Prahou podepsalo protokol za primátora Jaroslava Kořána v roce 1990, ale spolupráce od té doby byla skromná," řekl Právu v pondělí Kasl. Pochválil výměny lékařů, "kdy i američtí doktoři oceňovali některé naše postupy". Rýsuje se možnost založit i jakousi ubytovnu pro rodiče dlouhodobě nemocných dětí, jakýsi Ronald McDonald House v Praze. Dále se má mezi Prahou a téměř třímiliónovým Chicagem rozvíjet spolupráce škol a v umělecké sféře. "Nevím, jestli se to podaří, ale chtěli bychom před příštím létem uspořádat akci Chicago v Praze, jejíž součástí by byly výstavy například rodina Cullenových, jež žije v chicagské čtvrti Pilsen čili Plzeň a sbírá české umění vytvořené do roku 1947," nastínil možnosti Kasl. Praha by se podle něj od města, známého americkými gangstery, mohla učit, jak bojovat proti graffiti na fasádách domů. "Chicago pochopilo, že nezbývá než odstraňovat graffiti z městských peněz, ročně na to dávají asi 4,5 miliónu dolarů. Neviděl jsem ještě žádné západní město tak zbavené graffiti," popsal Kasl s tím, že na zavolání tam vyjede v mikrobusu či malém náklaďáku četa, jež jednoduše smývá sprejové výtvory jedlou sodou a vodou. Primátor připomněl myšlenku, podle níž by to samé v Praze zvládly 3 čety za 38 miliónů korun ročně.

Potíže v Bruselu

V Bruselu Kasl řešil potíže s domem na Avenue Palmerstone 16, kde chtěla mít Praha jako region svůj úřad. Stále existují tři varianty: buď město odstoupí od v zimě podepsané smlouvy, nebo ji prodlouží, anebo koupí dům (deseti procentní záloha je složena), který zatím nelze užívat jinak než k bydlení. "Koupit to rovnou je ale velmi riskantní," řekl Právu v pondělí Kasl s tím, že stále není jasné, kdy bruselské úřady zaregistrují změnu užívání domu. "Limit pro plochu kanceláří je v té čtvrti podle červnové změny bruselského územního plánu 250 metrů čtverečních, my jsme měli něco přes tři sta," vylíčil Kasl a dodal, že je potřeba aby bruselská byrokracie právně uznala Prahu jako region. Změnu užívání domu by tak Praha mohla mít k dispozici v listopadu, zastupitelský úřad by mohl vzniknout do konce roku. "Tedy stále před koncem belgického předsednictví v unii, a to má stále smysl," pravil Kasl. "Postup úřadů je v Bruselu neuspokojivý, ale musíme ho respektovat," doplnil ho ředitel pražského magistrátu Zdeněk Zajíček. Koupě domu na Avenue Palmerstone 16 má přijít asi na 40 miliónů korun, což je podle představitelů radnice levné. Dvoupatrová vila, postavená asi před sto lety a obývaná rodinou zubaře, ještě potřebuje určité úpravy. Jejich cena by však neměla být pro město vysoká.

Na oplátku do Kyjeva, do Rigy na oslavy

V Kyjevě si Kasl, kam dnes odlétá, vymění se svým ukrajinským protějškem Olexandrem Omelčenkem informace o nové výstavbě, reformách městské správy, péči o památky, finanční a investiční politice obou metropolí, informatice či o dopravních systémech. "Oplácíme návštěvu," konstatoval Kasl.Cílem cesty je určit oblasti spolupráce mezi Prahou a Kyjevem, informovalo pak tiskové oddělení pražského magistrátu. Primátora doprovodí jeho finanční náměstek Jiří Paroubek (ČSSD) a ředitel pražského magistrátu Zdeněk Zajíček. Rýsují se jednání o tramvajích a metru. "To je vždycky těžké," odpověděl Kasl na dotaz, zda jde o konkrétní zakázku. Program návštěvy doplní setkání s představiteli nadace Pomoc dětem Ukrajiny, které loni hlavní město Praha darovalo tři sta tisíc korun jako humanitární pomoc pro děti, postižené následky výbuchu černobylské jaderné elektrárny. Z Kyjeva bude 16. srpna primátor pokračovat do lotyšské Rigy, kde se společně se starosty dalších evropských měst zúčastní oslav osmistého výročí založení této metropole.
14. srpna 2001
14. srpna 2001