Zachování ceny jízdného je neúnosné-rozhovor náměstka primátora hl. m. Prahy JUDr. Petra Hulinského s redaktorkou Terezou Čapkovou, otištěný dne 30.4. 2005 v deníku Právo
Před nedávnem zpracoval Regionální organizátor pražské integrované dopravy (ROPID) budoucí podobu jízdného. Pokud by město nedotovalo ceny jízdného vůbec, vyšplhala by se cena za jeden lístek až na šedesát korun. To je ale samozřejmě naprostý nesmysl, který by neměl sebemenší šanci projít schvalovacím procesem.
Zachování ceny jízdného je neúnosné |
|
|
|
Právo | 30.4.2005 | rubrika: Praha - Střední Čechy | strana: 20 | autor: Tereza Čapková
NÁMĚSTEK PRIMÁTORA PETR HULINSKÝ (ČSSD) ŘEKL V ROZHOVORU PRO PRÁVO:
* Pražský magistrát řeší už řadu měsíců zvýšení ceny jízdného městské hromadné dopravy. Mohl byste přiblížit, v jaké fázi se nyní jednání o cenách MHD nacházejí? Dotknou se změny v jízdném Pražanů už letos?
Před nedávnem zpracoval Regionální organizátor pražské integrované dopravy (ROPID) budoucí podobu jízdného. Pokud by město nedotovalo ceny jízdného vůbec, vyšplhala by se cena za jeden lístek až na šedesát korun. To je ale samozřejmě naprostý nesmysl, který by neměl sebemenší šanci projít schvalovacím procesem.
* Můžete tedy přiblížit, kolik podle vás Pražané nakonec opravdu zaplatí?
To je v tuto chvíli otázka diskuse příštích týdnů. Město nemá na to, aby jízdné dotovalo i nadále osmdesáti procenty. Ve srovnání s ostatními evropskými městy, kde je běžné, že se městská hromadná doprava dotuje maximálně 55 až 60 procenty, je Praha výjimkou. Zároveň chci připomenout, což koneckonců všichni vědí, že se tady zastavil čas a výše jízdného se nezměnila od roku 1998. Dnes je jízdné v Praze levnější než v řadě dalších českých měst, například v Liberci či Jablonci.
* Stejně dlouhou dobu, jako se nezdražovalo jízdné, funguje na magistrátu koaliční spolupráce mezi ODS a ČSSD. Myslíte si, že měla na stagnaci cen městské hromadné dopravy vliv? Zastávají koaliční partneři na zdražování stejný názor?
Změny v cenách jízdného patří k problémům, jejichž vyřešení předcházejí dlouhé diskuse. Ačkoli se radní vždy snažili najít takovou cestu, která by kapsy občanů zatížila jen minimálně, v případě cen jízdného byla už situace neúnosná. Bohužel není možné, aby cena jízdného zůstala zachována i nadále.
* Jakou podobu má mít jízdné podle pražské sociální demokracie?
Co se týká jednotného jízdného, chceme, aby jeho cena byla reálná. Preferuji zvýšit cenu předplatných kupónů maximálně o inflaci a rozhodně prosazuji, aby začal co nejdříve fungovat senior pas. Lidé, kteří by dosáhli důchodového věku, platili by například za jízdné mezi padesáti a sto korunami měsíčně. Stabilní hodnotu by mělo mít i žákovské jízdné.
* Co se v koalici podařilo prosadit sociální demokracii, v čem naopak jednání narazila?
Jsou záležitosti, nad nimiž debatujeme poněkud bouřlivěji. Takovým příkladem byla třeba reorganizace magistrátu, kde jsme nakonec našli kompromis. Podobné diskuse vedeme i o tom, jaké výhody zůstanou zachovány právě při zdražování jízdného. Jestli to budou výhody pro důchodce, které navrhujeme my, nebo zvýhodněné žákovské a studentské jízdné. Naopak ke koaličním shodám patří vodné a stočné. Praha patří k jednomu z mála měst, kde se voda zdražila jen o inflaci.
* Jaká finanční zatížení podle vás ještě letos Pražany potkají?
V současné době není známo, že by Pražany v letošním roce potkala další finanční zatížení.