Zákon o sociálních službách – Praha je připravena, ale nespokojena

seniori
30. září 2014
30. září 2014

Rada hl. m. Prahy dnes schválila Aktualizaci "Střednědobého plánu rozvoje sociálních služeb na území hl. města Prahy na roky 2013-2015". Podle zákona o sociálních službách dojde od 1. 1. 2015 k zásadní změně v oblasti financování sociálních služeb, kdy rozhodování z úrovně MPSV přejde na kraje a Hl. m. Prahu.

  • 1 minuta čtení

/zpráva z 32. jednání Rady hl. m. Prahy 30. září 2014/

Aktualizace Plánu proto definuje síť sociálních služeb v Hl. m. Praze, konkrétně jmenuje jednotlivé poskytovatele a jejich maximální kapacity, které je možné financovat. Aktualizace Plánu rovněž nastavuje cenové hladiny pro kapacitní jednotky jednotlivých typů sociálních služeb.

Rada HMP rovněž schválila vyhlášení dotačního řízení Hl. m. Prahy pro registrované poskytovatele sociálních služeb pro rok 2015. Poskytovatelé musí podat žádost do 31. 10. 2014.  Dnes tak byly schváleny dva zásadní transformační dokumenty v oblasti sociálních služeb, které umožňují hladký přechod financování z MPSV na Hl. m. Prahu.

Metropole je na tento přechod financování sociálních služeb připravena, nespokojena je ovšem se samotným zákonem.

„Hlavní město Praha je nespokojené se způsobem rozdělení finančních prostředků státního rozpočtu určených na sociální služby mezi kraje. Považuje jej za neprofesionálně připravený - neboli bez vazby na relevantní statistické ukazatele, a za diskriminační vůči Praze, což je deklarováno v usnesení Rady č. 2347,“ uvedl k tomu Martin Dlouhý, pražský radní za oblast zdravotnictví, bytové politiky a právě sociálních služeb. Současně konkretizuje fakta, která ukazují na diskriminaci Hl. m. Prahy:

  • 65 % uživatelů zimních opatření pro osoby bez přístřeší pochází z jiných krajů nebo z ciziny (Zdroj: šetření Centra sociálních služeb Praha, rok 2014),
  • 35,4 % problémových uživatelů drog v ČR se zdržuje v hlavním městě Praze (Zdroj: Národní monitorovací středisko pro drogy a drogové závislosti, rok 2012),
  • 12,5 % obyvatel ČR ve věku 65 a více let žije v Praze (Zdroj: Český statistický úřad, rok 2013),
  • 11,8 % obyvatel ČR žije v Praze (Zdroj: Český statistický úřad, rok 2013),
  • 10,9 % bezdomovců využívajících azylové domy a podobná zařízení žije v Praze (Sčítání lidu, bytů a domů, rok 2011),
  • 8,08 % z celkového objemu státních dotací na sociální služby pro kraje schválili poslanci ČSSD, ANO a KDU-ČSL pro hlavní město Prahu.