Zápis z 24. zasedání výboru pro infrastrukturu ZHMP, ze dne 25.5. 2005
Přítomni: pánové Habrnál, Horák, Mach, Novotný, Pázler
paní Sedláčková, Kluzová
Omluveni: pánové Hurda, Froněk, Klega, Langmajer, Lukavský
Hosté: RNDr. Miloš Gregar - radní HMP
JUDr. Helena Dobiášová – Odbor životního prostředí MHMP
Ing. Karel Rezek – generální ředitel PVS, a.s.
RNDr. Miroslav Prokeš – ZHMP
Alena Samková - ZHMP
Petr Vlasák – ZHMP
Ing. František Laudát – ZHMP
prof. Ing. Petr Moos, CSc. – ZHMP
Pavel Ambrož – ZHMP
Mgr. Bohumil Černý – ZHMP
Ing. Martin Hejl - ZHMP
Ing. Zdeněk Pliška – Odbor dopravy MHMP
Ing. Chytil – PVS a.s.
Ing. Aleš Mucha – Hydroprojekt a.s.
Mgr. Ondřej Syrůček – Euromanagers s.r.o.
Program:
1. Ústřední čistírna odpadních vod
Poznámka:
K zasedání Výboru infrastruktury byly přidruženy mimořádná zasedání Výboru dopravy a Výboru životního prostředí.
Ověřovatel zápisu: paní Sedláčková
Trvání: 09:00 - 11:00
Ad 1:
Pan Habrnál: Jednání výborů se bude výhradně zabývat návrhem nové čistírny odpadních vod a žádostí o dotaci k MŽP ČR a k EU k tomuto projektu.
Pan Chytil z PVS a.s. představil prezentaci studie proveditelnosti zpracované varianty Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV), která je podkladem pro žádost o spolufinancování u Fondu soudržnosti EU. Tato studie má definovat řešení pro dva základní technické parametry:
1. Splnění limitů EU a ČR v oblasti čištění vody do konce roku 2010.
2. V maximální výši výdajů 10 mld. Kč
Představená varianta je konečná. Dle plánu má vzniknout nová vodní linka v rozšířené oblasti stávající čistírny odpadních vod (ČOV), tak aby byla schopna pojmout a vyčistit 50% odpadních vod dle požadovaných limitů.
Technologické řešení je vedeno snahou o splnění dvou základních parametrů:
1. klasické ukazatele znečištění – koncentrace organických a nerozpuštěných látek ve vyčištěné vodě.
2. koncentrace celkového dusíku a fosforu na odtoku.
Přísnost norem ve vodárenské oblasti zvyšuje fakt, že ČR je začleněna do tzv. citlivé oblasti.
Byla vypracována (společnostmi Hydroprojekt a.s., PVS a.s.) technicko-ekonomická studie, která byla k nahlédnutí během zasedání VI, a která slouží jako podklad ke změně Územního plánu HMP v projektu ÚČOV. Protipovodňová opatření zamýšlené ÚČOV byla zohledněna.
Vlastní žádost o podporu od Fondu soudržnosti EU zpracovala firma Euromanagers s.r.o. na podkladě zmíněné studie od PVS a.s., součástí je i provedená finanční analýza.
Podstatné základní údaje: Celková suma investice - 9 850 mil. Kč (včetně DPH). Rada HMP bude žádat o spolufinancování Fond soudržnosti EU, Státní fond životního prostředí a o finanční podporu z rozpočtu ČR. Stavbu je nutno zahájit nejpozději do konce roku 2006. Vzhledem k velikosti akce je reálné žádat o podporu o velikosti 34% celkových finančních nákladů.
Pan Gregar: V tomto finančním plánu EU má ČR převis poptávek. Další období je v letech 2006-2011, kdy se otvírá sice prostor pro nové projekty, ale to neplatí pro ÚČOV. Proto je reálná výše podpory uvažována právě na 34%. Praha bude svůj podíl financovat z rozpočtu města a z příjmů za vodné/stočné (v simulované ceně až do roku 2035)
Pan Novotný: Požadavky projektů k Fondu soudržnosti EU výrazně převyšují částku určenou pro ČR. Ministerstvo životního prostředí musí zohlednit celou republiku. Hrozí snížení částky požadované Prahou pro Strukturálním fondu (cca 3 mld. Kč). Řešením by byla přealokace peněz jdoucí do ostatních států, neboť ČR je v oblasti projektů životního prostředí velmi úspěšná, nebo dohoda Prahy s kraji. K financování projektu ÚČOV by měl přispět i provozovatel (PVK).
Doplnění pana Chytila: Součástí projektu ÚČOV je i intenzifikace kalového hospodářství, aby byl kal využíván, popř. likvidován v souladu s legislativou.
Dotazy
Pan Horák: Otázka směřovala k technologickému zpracování, resp. na sumarizaci technického řešení (k PVS). A kolik projektů této velikosti bude posuzováno v Bruselu (k Euromanagers), resp. jaké je možné procento úspěšnosti.
Paní Sedláčková: Je možné získat vyšší státní dotaci? Je možné dostat dotaci od Středočeského kraje? Co to je položka „inflační a kurzové riziko“, co znamená položka „propagace“ (k Euromanagers), jaké je řešení kalové koncovky.
Odpovědi
Pan Gregar:
1. Jednání s PVK o spolufinancování probíhají, zatím však není nic konkrétního dohodnuto.
2. Projekt pražské ÚČOV je mimořádný projekt i na evropské úrovni.
3. Pomoc od Středočeského kraje je nepravděpodobná. Ostatně část vodného/stočného platí právě i občané Středočeského kraje.
4. Propagace – např. prezentace pražskou delegací v Bruselu
Pan Chytil: Ad sumarizace (k p. Horákovi) – Podstatou technického řešení ÚČOV je výstavba nové vodní linky pro zvýšení aktivačního prostoru. Ten, resp. velikost objemu, je nutný pro splnění žádaných norem. Nová vodní linka bude kompletní – bude se stávat z mechanického a biologického čištění a z tzv. terciálního stupně dočištění.
Ad kalové hospodářství: Bude společné pro starou i novou část. Přičemž bude nutné postavit nové vyhnívací nádrže. Shrnuto 1. stavba nová čerpací stanice, 2. nová vodní linka, 3. přestavba důležitých uzlů stávající čistírny.
Dotazy
Pan Mach: Údaje poskytnuté PVS a.s. k finančním žádostem jsou zatím stejně jen teoretické. Proto by měly být doplněny i žádostí k provozovateli, firmě PVK. A je PVS a.s. kompetentní k tomuto projektu?
Pan Laudát: Hrozí odmítnutí státní dotace?
Pan Moos: Jak bude probíhat bruselská prezentace?
Odpovědi
Pan Gregar:
1. Dokud není příslib dotace podepsán, je stále nejistý (k p. Laudátovi).
2. V rozdělování peněz Strukturálního fondu, které jsou určeny pro celou ČR, je nutné brát v potaz projekty, které již dotaci obdržely, kam rozdělené peníze směřovaly (reakce na slova p. Novotného o nutnosti rozprostřít peníze z Fondu soudržnosti po celé ČR).
Pan Rezek:
1. Projekt ÚČOV je opravdu výjimečný, proto bude mít PVS a.s. k dispozici externího partnera.
2. K prezentaci bude využit Pražský dům v Bruselu. Bude zajištěna kvalitní účast. Mj. p. Gregar, lidé z Euromanagers s.r.o., MŽP ČR, apod. (k p. Moosovi).
RNDr. Lubomír Habrnál
předseda Výboru pro infrastrukturu
Mgr. Olga Sedláčková M.B.A.
ověřovatelka zápisu