Zápis z 3. jednání Výboru pro zahraniční vztahy a cestovní ruch ZHMP, ze dne 8.2. 2011

Přítomni:
Mgr. Jan Kalousek
MUDr. Zuzana Bonhomme Hankeová, M.I.B.
Mgr. František Cipro
Mgr. Albert Kubišta
Ing. Václav Novotný
Dr. Ing. Milan Urban
Bc. Ondřej Pecha -jednání opustil po projednání bodu 6

Omluveni:
MUDr. Boris Šťastný
Mgr. Lukáš Kaucký
Daniel Hodek

Přizváni:
Ing. Lucie Čadilová
PhDr. Jana Hudcová
Petr Vlasák
Martina Šandová
Ing. Lucie Ramnebornová – omluvena
Mgr. Veronika Urbanová
PhDr. Nora Dolanská, MBA

Předseda výboru zahájil jednání a konstatoval, že výbor je usnášeníschopný.

Bod 1 Schválení zápisu z jednání výboru dne 11. ledna 2011
Návrh usnesení: Výbor schvaluje zápis z  2. jednání výboru, který zasedal 11. ledna 2011.
Návrh schválen.

Bod 2 a 3 Schválení programu a Volba ověřovatele

J. Kalousek:

Navrhuje přesunout bod č. 5 – Diskuze k transformaci PIS – na další zasedání výboru, které se bude konat 8. března 2011 z důvodu nepřítomnosti zástupců PIS


V. Novotný:

Vznáší připomínku k programu jednání, jelikož Výbor na tomto jednání měl projednat bod „Schválení návrhu grantové komise pro udělení grantů v CR“, jak je uvedeno v zápise z 2. zasedání Výboru

Jan Kalousek:

Zdůvodňuje nezařazení výše zmíněného bodu na program jednání tím, že není schválen rozpočet HMP

V.Novotný:

Oponuje, že předmětem jednání má být personální složení grantové komise, tedy koho Výbor navrhuje

J. Kalousek:

Vysvětluje, že návrhy na složení komise nejsou k dispozici, ale na dnešním zasedání se mohou probrat obecné principy grantů, které mohou členové Výboru připomínkovat. Předseda Výboru prostřednictvím zápisu z dnešního jednání předloží připomínky radnímu L. Kauckému, aby se mohl k připomínkám vyjádřit písemnou formou nebo na dalším zasedání Výboru. Doposud nejsou známa konkrétní jména členů grantové komise, která je zřizována při Radě HMP. Celá věc je ztížena omluvenou nepřítomností pana radního, jenž se tedy k dané otázce nemůže vyjádřit. Navrhuje, že bod č. 5 se vzhledem k nepřítomnosti paní ředitelky Ramnebornové nahrazuje takto: Diskuze o složení grantové komise pro CR.

Návrh schválen.

J. Kalousek:

Obrací se na pana V. Novotného s žádostí, zda se opět zhostí úlohy ověřovatele zápisu.

Návrh usnesení: Výbor schvaluje program 2. jednání a ověřovatele zápisu, kterým je pan Václav Novotný.

Návrh schválen.

Bod 4 Projednání a doporučení Partnerství v oblasti CR

J. Kalousek:

Uvádí, že členům Výboru je předkládán seznam žádostí o Partnerství v oblasti CR se stručnou anotací projektu, z které není možné v mnoha případech posoudit kvalitu projektu, proto doporučuje všem členům Výboru, aby se s projekty seznámili, jinak bude velmi těžké kvalifikovaně rozhodnout o doporučení Partnerství. Členové Výboru se neměli možnost seznámit s projekty, protože jsou součástí žádosti, která obsahuje osobní údaje.

V.Novotný:

Uvítá návrh usnesení tak, aby se s návrhy mohli seznámit všichni členové Výboru.

J. Kalousek:

Seznámil se s doposud došlými žádostmi o Partnerství a vybral některé, u nichž by bylo možné uvažovat o podpoře. Nicméně diskuze k Partnerství proběhne na dalším zasedání, až se všichni členové seznámí s předloženými projekty.

Návrh usnesení:  Výbor bere na vědomí seznam žádostí o partnerství HMP v oblasti cestovní ruchu na rok 2011 a na svém dalším zasedání rozhodne o jejich případném doporučení.

Návrh schválen.

V. Novotný:

Ujišťuje se, že systém posuzování žádosti o Partnerství v CR se liší od Partnerství v oblasti kultury, kde se všechny žádosti posuzují naráz. V případě Partnerství v CR tedy není znám konečný počet žádostí a nedá se říci, kolik žádostí ještě může být podáno v příštích měsících, tedy proces posuzování žádostí bude stále otevřený.

J. Kalousek:

Dodává, že skutečně není možné predikovat kvantitu ani kvalitu projektů.

J. Hudcová:

Potvrzuje, že žádosti o Partnerství přichází na OZV průběžně. Jelikož se jedná o novou oblast Partnerství, je těžké odhadnout jaký bude konečný počet žádostí. V loňském roce bylo podáno cca 70 žádostí, z nichž bylo Partnerství uděleno jen některým.

Bod 5 Diskuze o složení grantové komise pro cestovní ruch

V.Novotný:

Nelíbí se mu myšlenka, že by Výbor měl být při sestavování grantové komise pouze pasivním přihlížejícím, kdy se mu pouze dává na vědomí již sestavená a odsouhlasená komise. Pan radní Kaucký by si měl vyslechnout názory všech členů Výboru před tím, než půjde návrh jednání Rady HMP. Domnívá se, že by tato komise měla být sestavena z externích odborníků, tj. nepolitiků, nezastupitelů. V komisi by rovněž neměli zasedat zaměstnanci MHMP a jeho příspěvkových organizací, kde existuje vztah podřízenosti vůči HMP. V komisi by měli být primárně představitelé asociací, svazů a dalších skupin, které působí v oblasti CR.

O. Pecha:

Neztotožňuje se s názorem pana V. Novotného, protože po zkušenostech z Výboru pro Kulturu není zastáncem tohoto přístupu. Udělování Grantů a Partnerství v oblasti je velmi komplikované, a proto by stejný systém nedoporučoval aplikovat i v oblasti CR.

V. Novotný:

Dokáže se tedy představit situaci, kdy Výbor sám bude hodnotit granty. V tomto případě se však objevuje otázka, zda má smyl ustanovovat grantovou komisi.

J. Kalousek:

Ptá se, jaká je definici nezávislého člena grantové komise.

O. Pecha:

Odpovídá, že takový člen nemá žádnou spojitost s předkládanými projekty.

M.Urban:

Myslí si, že v oblasti CR lze získat nezávislé odborníky.

O. Pecha:

Oponuje, že objektivita grantové komise v oblasti kultury je zajištěna účastí celkem 50 odborníků. Na každou oblast kultury připadají 2 hodnotitelé a 3 externisté, čímž je zajištěna objektivita. V případě CR mu nepřipadá vhodné vytvářet tak rozsáhlou skupinu hodnotitelů.

V. Novotný:

Připadá mu, že je nedůstojné, aby členové Výboru a zastupitelé HMP se doprošovali informací, obzvláště v případě, kdy se jim jich stejně nedostane. Výbor je postaven již před hotovou věc, jelikož pan radní je omluven ze zasedání, a tudíž nemůže poskytnout žádné informace.

J. Kalousek:

Odpovídá, že se obrátí na pana radního Kauckého se žádostí o sdělení požadovaných informací členům Výboru korespondenční cestou.


Bod 6 Schválení konkrétní podoby prezentace V Tel Avivu, ve Vídni, v Soulu a v Madridu

J. Kalousek:

Výboru je předkládána konkrétní podoba prezentace hl. m. Prahy ve dvou evropských metropolích a ve dvou asijských městech. Slovo předává řediteli OZV pan F. Ciprovi.

F.Cipro:

Výboru se předložená konkrétní podoba prezentací, včetně termínů a programu, aby se k nim mohli členové Výboru vyjádřit.

N. Dolanská:

Hovoří o jednotlivých prezentacích. Nejdůležitější prezentace bude v Soulu, některé body programu v ostatních městech budou pokryty právě z rozpočtu této prezentace. V rámci šetření se OZV snaží efektivně využívat finanční prostředky. Připravované akce jsou zúženy, protože není schválen rozpočet.

J. Kalousek:

Navrhuje usnesení: Výbor souhlasí s prezentací HMP v Tel Avivu, ve Vídni, v Soulu, v Madridu v podobě, která byla předložena odborem kultury, zahraničních vztahů a cestovního ruchu HMP.

Návrh schválen.

Bod 7 Členství HMP v mezinárodních organizacích

J. Kalousek:

Členství hl. m. Prahy v mezinárodních organizacích představuje v zahraniční politice oblast multilaterálních vztahů. Svou účastí může Praha upevňovat vztahy s dalšími zahraničními metropolemi a posilovat s nimi spolupráci. V současné době je hl. m. Praha řádným členem v 5 mezinárodních organizacích a pozorovatelem ve 4 dalších. Vzhledem ke skutečnosti, že se u některých organizací jedná pouze o formální členství, a proto by bylo vhodné zvážit pokračování členství v těchto organizacích.

F.Cipro:

Dodává, že OZV každoročně provádí analýzu, která hodnotí členství hl. m. Prahy v mezinárodních organizacích. Každé členství, případně i vystoupení, podléhá schvalování ve Výboru, v Radě a následně i v Zastupitelstvu. OZV doporučuje mít u zmíněných organizací pouze statut pozorovatele. Problematickou oblastí je i delegování odborných garantů do jednotlivých organizací, protože nemáme vybudovanou síť pracovníků, kteří by mohli město aktivně zastupovat na jednáních těchto organizací.

J. Kalousek:

Navrhuje usnesení: Výbor bere na vědomí členství HMP v mezinárodních organizacích a doporučení odboru kultury, zahraničních vztahů a cestovního ruchu v těchto bodech:

a) Pro členství v Eurocities stabilizovat a posílit personální obsazení odborných garantů na jednotlivých odborech hl.m. Prahy, ustanovit nového odborného garanta pro Fórum pro znalostní společnost na odboru INF a zahájit spolupráci s touto sítí a zajistit účast politického představitele Prahy na Meeting;

b) Výbor doporučuje řediteli Magistrátu HMP Ing. Trnkovi, aby rozeslal žádosti na odbory s tím, aby delegovaly zaměstnance hovořícího anglickým jazykem na pozici odborného garanta, který by se účastnil Fór v rámci organizace Eurocities;

c) Zrušit členství v organizacích Global Cities Dialogue a Institut der Regionene Europas vzhledem ke skutečnosti, že se jedná pouze o formální členství;

d) Připravit podrobnější materiál k plnohodnotnému členství HMP v Organisation of  World Heritage Cities a předložit jej Výboru k projednání;

e) po dodání potřebných informací zpracovat materiál k předložení na jednání Výboru.

Návrh schválen

Bod 8 Různé

a) Schválení konkrétní podoby kulturní výměny s Moskvou – pouze pro informaci

J. Kalousek:

V letošním roce se má Praha možnost prezentovat v Moskvě v rámci reciproční akce, a to vystoupením hudebního komorního či symfonického tělesa – koncertní podoba bude dojednána v 1. polovině letošního roku, uskutečnění je naplánováno na říjen – prosinec 2011

b) Zrušení nadlimitní veřejné zakázky na prezentaci hl. m. Prahy na veletrzích

c) Diskuze k deponování a dalšímu využití 3 stánků využívaných na prezentaci hl. m. Prahy na veletrzích CR.


J .Kalousek:

Vzhledem k tomu, že byl snížen rozpočet ve všech položkách, došlo tedy i ke snížení rozpočtu v oblasti cestovního ruchu. Po vyhodnocení všech možných variant, OZV dospělo k závěru, že je optimální vynechat prezentaci Prahy na veletrzích CR v roce 2011, protože Praha je prezentována na stáncích Czech Tourismu společně s celou republikou. Pražský stánek, ačkoli je atraktivní, není v porovnání se stánkem Czech Tourismu „aktivní“, tj. nejsou v něm doprovodné akce. Ušetřené finanční prostředky bude možné využít při Grantech a Partnerstvích.

V. Novotný:

Vznáší dotaz, co potom bude vlastně obsahem rozpočtové položky cestovní ruch, když jedinou dosud známou náplní byly právě výše uvedené veletrhy.

J. Hudcová:

Například tisk brožur v ceně 13 – 15 mil. Kč.

V. Novotný:

Vznáší dotaz, zda zadávání tisku brožur je ošetřeno výběrovým řízením, jedná-li se o tak značnou sumu.

J. Hudcová:

Odpovídá, že v současné době vyprší smlouva na tisk, a proto bude vyhlášeno výběrové řízení, jehož návrh bude některém dalším zasedání diskutován, stejně jako další marketingové aktivity.

V. Novotný:

Domnívá se, že by bylo vhodné zachovat prezentaci Prahy alespoň na veletrhu v Londýně, jelikož se jedná o důležitý segment CR v Praze. Zajímá ho, co se stane se stánky, především s tím nejnovějším. Táže se, jakým nákladem byl tento stánek pořízen a kolikrát byl použit.

J. Hudcová:

Náklad na pořízení stánku byl 2 mil. Kč a použit byl asi třikrát.

M. Urban:

Dotazuje se, zda se zrušení účastni Prahy na veletrzích také dotkne realitních veletrhů, např. veletrhu MIPIM.


F. Cipro:

Účast na realitních veletrzích zajišťuje Útvar rozvoje hl. m. Prahy.

J. Kalousek:

Nutností je nechat vypracovat odbornou studii, která nám ukáže na jaké oblasti se při prezentaci máme zaměřit. Do budoucna je důležité vytvořit strategii, jakým způsobem se Praha bude vůči zahraniční prezentovat. Cílem je, aby Praha byla moderním dynamickým městem. Prezentace Prahy musí odpovídat jejímu postavení a může být používána na stáncích Czech Tourismu. O možné spolupráci již proběhla se zástupci této organizace schůzka. Dalším přínosem pro Prahu by byl rozvoj a podpora tzv. filmové propagace. Na závěr diskuze předseda navrhl usnesení: Výbor doporučuje Radě hl. m. Prahy, aby zrušila výběrové řízení na nadlimitní veřejnou zakázku „Prezentace hl. m. Prahy na veletrzích cestovního ruchu 2011.

V. Novotný:

Upozorňuje, že zrušením veletrhů vzniknou škody a to nutností zaplatit již objednané plochy a dále nevyužitím výstavního stánku, který byl v loňském roce pro účely prezentací Prahy z prostředků hl. m. Prahy vytvořen. Veřejně deklaruje, že se z výše uvedených důvodů zdrží hlasování.

O návrhu usnesení v průběhu zasedání Výboru nehlasováno.

J. Kalousek:

Na závěr jednání předává předseda slovo paní Szentesiové, která požádala o možnost představit se členům Výboru.

K. Szentesiová:

Nabízí Výboru možnost spolupráce s URM.

J. Kalousek:

Děkuje členům Výboru za účast a těší se na další setkání, která se bude konat 8. března 2011.

Předseda Výboru: Mgr. Jan Kalousek

Tajemník Výboru: Mgr. František Cipro

Ověřovatel zápisu: Ing. Václav Novotný

Zapisovatelé: Mgr. Zdenka Gondová, Mgr. Adriana Prokešová

16. února 2011
16. února 2011