Zdražení jízdného v Praze
20. 4. 2021, Český rozhlas
Moderátor:
Od 1. srpna zdraží jízdné v městské hromadné dopravě. Jízdenky na jednu cestu i SMS lístky pro pražskou integrovanou dopravu, což zahrnuje hlavní město a Středočeský kraj, zdraží o čtvrtinu. Nezmění se ale měsíční a roční jízdné. S ročním kuponem tak lidé budou i dál cestovat po Praze za 10 korun na den. Našimi hosty ve vysílání Plusu jsou Adam Scheinherr, náměstek pražského primátora pro dopravu ze sdružení nezávislých kandidátů Praha sobě. Dobrý den.
Adam Scheinherr, náměstek pražského primátora pro dopravu (Praha sobě):
Dobré dopoledne.
Moderátor:
A v našem vysílání také vítám Ivana Pilného, zastupitele zvoleného za hnutí ANO. Dobrý den.
Ivan Pilný, zastupitel (za ANO):
Hezký den vám i posluchačům.
Moderátor:
Pane Scheinherre, co je důvodem zdražování jízdenek v pražské městské hromadné dopravě?
Adam Scheinherr, náměstek pražského primátora pro dopravu (Praha sobě):
Tak především to byl krok Středočeského kraje, který odsouhlasil zvýšení jízdného na svém zastupitelstvu v posledních týdnech, a bez souhlasu hlavního města Prahy by k tomu nemohlo být přikročeno, protože vlastně naše systémy jsou propojené. Ale samozřejmě, že k navýšení jízdného jednorázového nedošlo za posledních 10 let a kumulovaná inflace jenom za tu dobu byla okolo 20 %. Takže to přesně vychází na navýšení o tu inflaci.
Moderátor:
Jaký je tedy cíl tohoto zdražení? Co je vlastně cílem? Proč to děláte?
Adam Scheinherr, náměstek pražského primátora pro dopravu (Praha sobě):
Tak městská hromadná doprava tvoří dnes téměř jednu čtvrtinu pražského rozpočtu a my musíme jít krokem tak, abysme udržovali samozřejmě nízké provozní náklady a zároveň abysme vyrovnávali příjmy z jízdného. Dneska ke každé jízdence vlastně hlavní město Praha doplácí nějakých 80 % a my chceme zabránit, aby ten nepoměr vlastně byl ještě vyšší.
Moderátor:
Pane Pilný, rozumíte tomu, proč chce Praha od srpna zdražovat jízdné?
Ivan Pilný, zastupitel (za ANO):
Tak já rozumím tomu, že všechny kraje, a Středočeský a Prahu nevyjímaje, zápasí prostě s problémem financování hromadné dopravy díky situaci. Takže rozumím tomu, co udělali středočeští zastupitelé. Je to gesto i určité politické odvahy. Samozřejmě jak říkal pan náměstek, ta doprava pražská a středočeská je provázaná, to znamená, že požádali o podobný krok Prahu. Tomu také rozumím. Praha udělala gesto spíš takové, řekl bych, určité solidarity, protože samozřejmě v tom obvyklém přívalu za normálních okolností lidí, kteří jezdí do Prahy za prací nebo do školy, ty jednorázové jízdenky asi nehrají příliš velké procento. Je to tedy určité gesto vstřícnosti a zároveň já to vnímám také jako jakýsi signál Pražanům, který se týká toho zdražování, protože ta situace Dopravního podniku opravdu není příznivá a my jsme probírali na finančním výboru tu uzávěru účetní za rok 2020 a je zřejmé, že tam ta situace není úplně utěšená. Povedlo se to i trošku bizarním způsobem, protože třeba SMS jízdenka, tedy jízdenka elektronická stojí o korunu víc než papírová, což spíš je dokladem toho, že digitalizace i v Praze probíhá převážně na papíru.
Moderátor:
Proč ta situace v Dopravním podniku, ta finanční situace, není podle vás příznivá?
Ivan Pilný, zastupitel (za ANO):
Tak je to logické, protože prostě ty dopravní výkony se v pandemii obrovským způsobem snížily a musí to být samozřejmě velký dopad na příjem Dopravního podniku. To není Dopravní podnik jenom v Praze, to je prostě všude. Ta situace je jasná, že ty dotace, které z toho rozpočtu pražského, který je i tak napjatý, tam do toho půjdou, prostě nemohou být nekonečné. Je potřeba hledat nějaké cesty. Ale je potřeba říct, že není možné, aby pan náměstek jaksi vyhlásil válku automobilistům a zároveň zvyšoval jízdné v městské hromadné dopravě. To nějak hlava nebere tohleto.
Moderátor:
Promiňte, pan Scheinherr v tomto rozhovoru zrovna o žádné válce automobilismu nemluvil. Můžete to trochu rozvést?
Ivan Pilný, zastupitel (za ANO):
To sice nemluvil, ale na druhou stranu prostě se tady mluví o uzavírce některých, obou těch pravobřežních komunikací, ale na ona prostě ta doprava v Praze vypadá tak, jako když teče voda potrubím. Když prostě to potrubí na některých místech ucpete, tak o to víc tý vody prostě se povalí těmi dalšími sekcemi toho potrubí. Takže to opravdu vypadá trošku jako vykopání válečné sekery vůči automobilistům. Ale zároveň přitom zdražit městskou hromadnou dopravu, to prostě jako mi nepřipadá jako v souladu s touhletou strategií.
Moderátor:
Pane Scheinherre, můžete reagovat, jaká je v tom logika?
Adam Scheinherr, náměstek pražského primátora pro dopravu (Praha sobě):
Tak předně já jsem nevyhlásil žádnou válku automobilistům, já jsem naopak ten, kdo zahájil práce na dokončení městského okruhu, když se ani neprojektoval a nyní jsme před tím, že máme koncept dokumentace pro územní rozhodnutí.
Moderátor:
Pan Pilný ale mluvil o těch uzavírkách uvnitř města.
Adam Scheinherr, náměstek pražského primátora pro dopravu (Praha sobě):
Nejedná se ani o uzavírky, jedná se pouze o uzavření průjezdu skrz tranzitní dopravy. Chceme, aby na nábřežích vlastně ta převaha vlastně pěších, veřejného prostoru a městské hromadné dopravy, která tam už dnes hraje gro, je to 80 % vlastně objemu, tak abysme dali právě důraz na tyto módy dopravy, protože tam projíždíme nejcennějšími částmi Evropy. A naopak na kapacitních komunikacích, tam pracujeme na zlepšení poměru pro automobilisty.
Moderátor:
Na druhou stranu určitě tam bydlí spousta místních lidí, tak jaká je potom logika zdražit potom tu hromadnou dopravu?
Adam Scheinherr, náměstek pražského primátora pro dopravu (Praha sobě):
Tak já myslím, že to s tím příliš nesouvisí. My jsme přikročili k tomuto kroku. Za posledních 10 let, když si vezmete, že jenom kumulovaná inflace je 20 %, tak my jdeme jenom ruku v ruce s inflací. Takže ono to není nějaké extra navýšení a jedná se pouze o navýšení jednorázového jízdného, které využívají převážně návštěvníci. A naopak pro pravidelné cestující, tak jsme zachovali výši jízdného a navíc jsme vytvořili novou kategorii pro ty občany, kteří se dostali do kritické situace i vlivem třeba pandemie, kteří si nově budou moci zakoupit vlastně ti, kteří jsou v hmotné nouzi, tak si budou moci zakoupit jízdné měsíční, čtvrtletní se 70% slevou.
Moderátor:
Pane Pilný, můžete reagovat, jaké máte reakce od lidí, kteří...?
Ivan Pilný, zastupitel (za ANO):
Tak samozřejmě to nejjednodušší, co můžete udělat s problémy dopravního podniku, řešit zdražením jízdného. To je o nejjednodušší, co můžete udělat. Na druhou stranu je potřeba říci, prostě dělají se opatření, jako že se bude dávat nový design těm vozům městské hromadné dopravy a tak dále. Tam prostě lítají obrovské částky, tak je otázka, jestli tato opatření zrovna v době, kdy ten Dopravní podnik prochází krizí, mají nějaký smysl. Je potřeba hledat efektivitu, je potřeba udělat nějakou prioritizaci a v případě, že to nestačí, tak potom udělat to nejbolestnější a i politicky chápu pro koalici nejproblematičtější, to je zdražení jízdného.
Moderátor:
Můžete být konkrétnější, třeba co by měli tedy udělat místo toho zdražení jako první?
Ivan Pilný, zastupitel (za ANO):
No tak já nevím, proč prostě se přistoupilo zrovna v téhleté době prostě k tomu, že se předělává design vozů městské hromadné dopravy za obrovské částky. To prostě asi není krok k nějaké efektivitě. Bylo by potřeba si tohle vyčistit a udělat nějaké priority.
Moderátor:
pane Scheinherre, můžete reagovat?
Adam Scheinherr, náměstek pražského primátora pro dopravu (Praha sobě):
Rád zareaguji. Ono se nepřistoupilo k redesignu vozů, pouze ty nové vozy, které se budou nakupovat, tak se budou nakupovat již v novém designu, aby to bylo jednotné.
Moderátor:
A je to nutné?
Adam Scheinherr, náměstek pražského primátora pro dopravu (Praha sobě):
Není to žádný vícenáklad. Takže opět to s tím vůbec nesouvisí. Vůbec nás to nebude stát ani korunu navíc. A samozřejmě, že my hledáme úspory v dopravním podniku. Ten krok, který jsme udělali, tak v následujících čtyřech letech vlastně uspoří jednu miliardu korun a zároveň Dopravní podnik za poslední dva roky, co já jsem nastoupil, tak přesoutěžil ty velké smlouvy, které například mu zaručují, já nevím, dodávku energií, dodávku úklidových služeb a tak dále, a to nám ušetří dalších 867 milionů. Takže nehledáme pouze příjmy, řekněme, z tržeb z jízdného, ale hledáme i úspory uvnitř podniku, a to nám dohromady dá dvě miliardy korun.
Moderátor:
Pane Pilný, váš pohled na tu politiku nízkých provozních nákladů v Dopravním podniku Praha?
Ivan Pilný, zastupitel (za ANO):
Tak já samozřejmě zde vítám ty kroky k efektivitě, které tady pan náměstek zmínil? Nemáme asi, já nesedím ani dopravním výboru a nemáme možnost probírat všechny věci. Máme ta prostě o otázku nějakých zakázek, které se týkají opravy tramvají a dalších a dalších věcí. To znamená, bylo by potřeba si udělat důkladnou analýzu toho, daleko důkladnější analýzu toho, kde se dá v provozních nákladech Dopravního podniku šetřit. Které věci se v současné situaci prostě musí odložit. A teprve potom začít přistupovat ke krokům, které jsou tedy... Ono totiž není o tom, že přijdou příjmy Dopravnímu podniku, ale saháme do kapes všem Pražanům, kteří tady jsou, a zároveň akcentem současné koalice na podporu městské hromadné dopravy to prostě nějak nejde dohromady.
Moderátor:
Dodává Ivan Pilný, zastupitel zvolený za hnutí ANO. A naším hostem byl také Adam Scheinherr, náměstek pražského primátora pro dopravu ze sdružení nezávislých kandidátů Praha sobě. Oběma pánům děkuji. Děkuji za rozhovor. Na slyšenou.