Žebrák v Praze: 1000 Kč denně

Blesk - 23.10.2000
PRAHA - Průměrný měsíční výdělek pracujícího občana v ČR je něco přes 8000 korun čistého, žebrák si donedávna přišel na dvojnásobek i víc. "Co platí vyhláška, snížily se výdělky asi o třetinu," postěžoval si jistý pan Kunert, zvolený předseda Sdružení žebrajících osob, což jsou jakési dobrovolně ustavené "žebrácké odbory".
Václavské náměstí, Královská cesta, okolí náměstí Republiky a další místa v centru Prahy, to byla a stále jsou pro žebráky místa lukrativní, protože kde je hodně lidí, padá do klobouků, talířů, misek a dalších "lapadel" více peněz. Od poloviny května platná vyhláška však umožňuje strážníkům žebráky ze zakázaných míst nejen vyprovodit, ale také jim uložit blokovou pokutu 1000 korun.
"Žebráci v centru pohoršovali naše občany i zahraniční turisty i tím, že si almužnu přímo vynucovali. Pokřikovali, tahali lidi za oděv i nevybíravě nadávali. Prakticky se s tím nedalo nic dělat," uvedl náměstek ředitele městské policie Václav Bláha. Dodal, že i když jsou žebrákům uložené blokové pokuty prakticky nevymožitelné, důsledné uplatňování vyhlášky, kontroly zakázaných míst i dokladů žebráků třeba i několikrát denně přinášejí svůj výsledek v tom, že mnozí to raději vzdají: "V Praze jsme registrovali kolem stovky žebráků, v současné době je jich asi polovina. A to jsou většinou "známé firmy", se kterými máme neustále problémy. Těch je asi pětadvacet, další tak dvě desítky žebráků patří k těm příležitostným." Není žádným tajemstvím, že žebrání je svým způsobem organizovaná činnost. Patří k tomu nejen jakási "hlídková služba", signalizující pohyb uniformovaných strážníků, ale také "fígle", znemožňující kontrolu. "Jakmile zjistí, že jsme někde blízko, ihned "sbalí krám" a začnou si prohlížet nejbližší výkladní skříň. Nedávno jsme procházeli kolem jednoho známého žebráka - profíka, který se velmi zajímal o vystavené svatební šaty!
Moc dobře věděl, že v tu chvíli je z něj občan jako každý jiný a že na něj nemůžeme," vyprávěl Blesku jeden z hlídkujících strážníků. Mezi žebráky převládají naši občané a mezi nimi mimopražští Romové. Zvláštní problémy jsou s rumunskými žebráky, využívajícími ke své činnosti dětí. "Pokud máme poznatky o možném ohrožení zdraví těchto dětí, ihned kontaktujeme kriminální službu," potvrdilo hned několik strážníků. Vysvětlili také, že pokud žebrák nemůže prokázat svoji totožnost, předvedou ho na místní oddělení policie, u cizinců kontaktují cizineckou policii. Žebrání, stejně jako prostituci, nelze nikdy úplně vymýtit. Pokud si žebráci v Praze přijdou denně a při poloviční "pracovní době" na 500 korun i víc, bude to pro ně vždy zajímavé.
"Vyhláška je myslím maximem, co se žebrotou může legislativa rozumně udělat. A že už přinesla zlepšení, dokazuje snížení počtu žebráků v Praze,"
dodal náměstek ředitele městské policie Bláha.

Kde se nesmí žebrat:
*v prostorách metra
*ve vozidlech MHD
*na železničních stanicích a zastávkách a v okruhu 100 metrů od nich
*na zastávkách linkové osobní dopravy a v okruhu 100 m
*na letištích a v okruhu 100 m
*u mateřských, základních a základních uměleckých škol a v okruhu 100 m
*u zastupitelských úřadů cizích států a v okruhu 100 m
*náměstí: Hradčanské, Křižovnické, Loretánské, Malé, Malostranské, Mariánské, Republiky, Staroměstské, Václavské
*ulice: 28. října, Celetná, Havířská, Jindřišská, Karlova, Karlův most, Ke Hradu, Křižovnická, Melantrichova, Michalská, Mostecká, Na Můstku, Na Příkopě, Národní, Nerudova, Ovocný trh, Platnéřská, Pohořelec, Staré zámecké schody, U Obecního domu, U Radnice, Uhelný trh, Vodičkova, Zámecké schody, Železná
Aleš Svoboda
23. října 2000
23. října 2000