Mapa usnadňuje vozíčkářům život

Pražská organizace vozíčkářů (POV) ve spolupráci s městem připravila atlas pražských památek. V mapě jsou informace nejen o památkách dobře dostupných, ale i podmíněně dostupných a nakonec i zcela nepřístupných.

Mapa je připravena v kroužkové vazbě.

Součástí atlasu, jehož bylo zatím vytištěno na dva tisíce kusů, jsou také informace o parkovacích místech a internetový odkaz na nízkopodlažní spoje pražské hromadné dopravy.

Důležité je, že mapa vznikla na základě práce lidí z Pražské organizace vozíčkářů, protože jen vozíčkář ví, jak těžké je městem projíždět. Jde třeba o to, zaznamenat kočičí hlavy, které zhoršují průjezd, příliš velké převýšení, které si zdravý člověk sotva uvědomuje, šířku dveří, protože ne do každých se vozíček vejde, i existenci bezbariérových WC, upozornila Milada Burčíková z POV.

Mapa je vytištěna v česko-anglické verzi, ale legenda je v dalších šesti jazycích. Jde o unikátní mapu, kterou nemá žádné město v České republice, uvedl radní Milan Richter. Upozornil, že město dotovalo výrobu atlasu 260 tisíci korun.

Mapa je sestavena v měřítku 1:4000, takže je maximálně přehledná a umožňuje lidem doplnit si ji řadou značek informujících o dostupnosti památky a o trase. Věnuje se výhradně městské památkové rezervaci ohraničené Hradem, Josefovem, nábřežími na Smíchově a Vyšehradem. Kromě této mapy připravila Pražská organizace vozíčkářů také čtyři doporučené trasy, dvě po Starém Městě, jednu po Hradčanech a jednu po Malé Straně.

zde

Nejde jen o jednu knihu

Podobnou aplikaci má POV na svých webových stránkách. Jde o projekt Bezbariérová Praha, kde lze najít také čtyři trasy s komentářem zaznamenané na videu. Tuto aplikaci lze najít na odkazu: http://www.pov.cz/cd-rom/default.htm. Dlužno poznamenat, že na rozdíl od nynější mapy není ve všech případech aktuální, protože vznikla v roce 2001.

Novou mapu lze již získat v infocentru Pražské informační služby na Staroměstské radnici, pak hned vedle v Infocentru Czech Tourismu na Staroměstském náměstí, v informačních centrech pražského magistrátu na Mariánském náměstí a ve Škodově paláci v Jungmannově ulici a také v kanceláři Pražské organizace vozíčkářů v Benediktské ulici 6.

Loni město sponzorovalo podobný projekt plastické mapy, který se týkal nevidomých lidí. Ani v této oblasti Praha neřekla poslední slovo. Uvažujeme o tom, že bychom nechali některá klíčová místa města v historickém centru vybavit reliéfními modely pro nevidomé, uvedl Milan Richter.


Autor: Oskar Exner, redakce portálu
19. června 2008
19. června 2008