Restaurace Pod křídlem noci nabízí netradiční stolování ve tmě
Koncem letošního května byla v Praze otevřena restaurace Pod křídlem noci. Restaurace sídlí na rohu ulic Národní a Voršilská a interiér restaurantu navrhoval architekt Ing. Aleš Synek. O pražském restaurantu jsem hovořil s provozním manažerem Lukášem Tesárkem.
Nápad na restauraci, kde stolujete v naprosté tmě, se zrodil v roce 1999 ve švýcarském Curychu. Vznik projektu iniciovala organizace Blind – Leicht, jež usilovala o vytvoření nových pracovních míst pro slepce a jinak zrakově postižené osoby. Obdobné koncepty se pak začaly provozovat v celém světě. Například v Evropě je možné navštívit podobné restaurace v Londýně, Paříži, Berlíně nebo Moskvě. Své příznivce má projekt v Asii, USA nebo Kanadě.
Koho se chystáte tímto projektem oslovit?
Společnost Vyšehrad 2000 Group, která restauraci provozuje, podniká v oblasti gastronomie více jak 14 let. V poslední době pozorujeme, že moderní návštěvník hledá stále více nových podnětů, které obohatí jeho stávající život. Právě tato forma jiné gastronomie" a „jiného
netradičního prostředí nabízí všem poznat více, než jsou pouhá očekávání. Host odchází pln neobyčejných zážitků a dojmů. Projekt v různých modifikacích je vhodný pro širokou veřejnost nebo pro školy a děti.
Existuje nějaká souvislost pražského projektu s ostatními provozovnami v jiných světových metropolích?
Oněch souvislostí je hned několik. V restauraci platí přesná pravidla průběhu návštěvy a vesměs všechny koncepty jsou postaveny na stejných základech obsluhy. V neposlední řadě je to oblíbenost a nevšednost těchto restaurací.
Má pražská restaurace oproti ostatním nějaké specifikum?
Je velmi těžké specifikovat co pražská provozovna má a co ne, každá restaurace je originál. Odlišné jsou interiéry, programy i gastronomie. Každá z nich se přizpůsobuje trhu a požadavkům svých návštěvníků.
Jakou má restaurace kapacitu?
Horní prostor aneb “tmavá“ část má kapacitu 50 míst, spodní prostor neboli „světlá“ část s denním světlem má kapacitu 40 míst.
Jak přesně "tmavá" část restaurace funguje?
Hosté přicházejí do „světlé“ části restaurantu, jsou uvítáni a je jim nabídnuta sklenka aperitivu. Personál jim vysvětlí pravidla návštěvy i obsluhy „tmavé části“ restaurantu a následně si vybírají menu. Aby nedošlo k narušení chodu provozu, je nutné, aby host odložil do přenosné uzamykatelné schránky předměty, jeho mohou být zdrojem světla. Jedná se např. o mobilní telefony, hodinky, fotoaparáty apod. Návštěvník je před vstupem do „tmy“ informován o čísle stolu a jméně číšníka, kterým bude obsluhován. Tyto náležitosti je třeba si pečlivě zapamatovat, protože host se následně pohybuje zásadně v doprovodu svého
osobního číšníka, oslovuje ho jménem, plně respektuje jeho pokyny a obrací se na něho v případě jakýchkoliv potřeb (objednávka, sběr použitého porcelánu, doprovod na toaletu či přání opustit prostor z důvodu kouření nebo nevolnosti). Po usazení hostů ke zadanému stolu jsou servírovány vybrané pokrmy a nápoje. Po skončení programu a konzumaci menu se podává káva ve světlé části restaurantu a host po zaplacení odchází.
Je třeba dodržovat i nějaké zvláštní bezpečnostní opatření?
Nevstávat, nepohybovat se bez doprovodu svého „osobního číšníka
a dodržovat pravidla průběhu návštěvy „tmavé“ části.
Jak jste zajišťovali obsluhu pro „tmavou“ část?
Zde jsme spolupracovali s Pobytovým rehabilitačním a rekvalifikačním střediskem pro nevidomé, o.p.s., které se jmenuje Dědina a jehož ředitelkou je Mgr. Marie Schifferová. Se zaškolením a následným zácvikem nám pomáhala paní Kateřina Dočkalová a Zdeňka Čermáková a samozřejmě vedoucí provozu pan Lukáš Tesárek, který obsluhující personál vyškolil především po odborné stránce.
Kolik číšníků slouží při směně v tmavé části?
Jsou tři. Všichni nevidomí.
Vaše restaurace funguje měsíc a půl. Můžete prozradit, kolik lidí sem k vám přišlo?
Je to velmi individuální. Někdy zavítá do tmy dvacet lidí, někdy je jich deset, hodně záleží i na programu, který připravujeme vždy na celý měsíc. Pak také záleží na tom, zdali si vyberete menu s programem nebo bez. Menu bez programu máme každé pondělí a host zaplatí 790 korun oproti obvyklým 990 korunám. Chtěli jsme tento zážitek nabídnout všem. Myslím, že cena menu není až tak astronomická, jaké provozní náklady máme.
Jaké jsou ceny menu v obdobných restauracích ve světě?
Před nedávnem jsme navštívili obdobnou restauraci v Berlíně a menu se pohybovalo okolo 50 Eur. My jsme někde jinde. Snažili jsme se menu nepředražit a, jak už jsem říkal, nabídnout tento zážitek všem.
Jste spokojeni s počtem příchozích ?
Těžko říct. Přece jenom jsme neotvírali do úplně ideálního období. Mistrovství Evropy ve fotbale, prázdniny, spousta lidí už přemýšlí nad tím, jak si užije dovolenou, kam vycestuje. Takže v rámci toho jsme lehce zklamaní, ale víme, že v tuhle chvíli se s tím nedá nic moc jiného dělat. Myslím, že i kampaně jsou velmi dobře pojaté, veškerý marketing, takže největší boom očekáváme v září a říjnu.
Je možné zajít si Pod křídlo noci třeba jen na odpolední kávu?
Samozřejmě. V dolním prostoru restaurantu, neboli „světlé“ části bude probíhat klasický denní restaurační provoz, kdy si každý z návštěvníků může dát kávu, sklenku vína, vybrat si dle své chuti z jídelního lístku, poobědvat či posedět s přáteli v novém moderním interiéru.