Čekání na zahájení rekonstrukce Průmyslového paláce bylo dlouhé
27. 6. 2022, Tisk, Deník - příloha Jižní Morava, +10 dalších, Příloha, VLTAVA LABE MEDIA a.s., Strany 3, Pavel Vyhnánek
Levé křídlo Průmyslového paláce v areálu Výstaviště Praha vyhořelo 16. října 2008. Městu trvalo jedenáct let, než získalo pravomocné stavební povolení na dostavbu. Ta je nyní v plném proudu, společně s rekonstrukcí zbytku paláce. O tom jsme si povídali s Pavlem Vyhnánkem, náměstkem pražského primátora pro finance a rozpočet, který tento projekt zastřešuje.
„Přiznávám, že na Matějskou pouť jsme s rodiči nechodili. Ale jako teenager jsem tam hrál v souboru na trubku. Když jsem byl jako radní Prahy 7 v roce 2014 zvolen do dozorčí rady akciové společnosti Výstaviště, zhrozil jsem se katastrofálního stavu areálu, i toho, jak nešťastně k němu magistrát přistupoval. Manažeři se střídali, o areál zájem příliš neměli. Tři roky se tam skoro nic nedělo. Vyvrcholilo to tím, že jsem na členství v dozorčí radě rezignoval. Po zvolení na magistrát v roce 2018 jsem věděl, že bych se o tento areál rád postaral a dal jej do pořádku. A to se myslím daří,“ říká Pavel Vyhnánek.
Průmyslový palác poničil požár v roce 2008. Proč trvalo tak dlouho, než začala rekonstrukce?
Tady je třeba se ptát lidí, kteří o osudu Průmyslového paláce od jeho požáru rozhodovali. Když jsem v roce 2018 nastoupil na magistrát, bylo nutné dokončit projekční práce a dotáhnout vše až ke stavebnímu povolení. Museli jsme také zajistit projektovou dokumentaci. Každý, kdo stavěl, ví, jak vše trvá dlouho. Zakázku se nám povedlo dotáhnout k podpisu těsně před tím, než začaly raketově růst ceny stavebních prací. Nejdůležitější byla chvíle, kdy jsme rekonstrukci konečně zahájili. Stihnout to ve čtyřech letech bylo nesmírně náročné. Zásluhu na tom mají stovky lidí.
Je červen 2022. Jaký je aktuální stav rekonstrukce Průmyslového paláce?
Projděte se okolo a uvidíte, že stavba je v plném proudu. V místě levého křídla, které požár úplně zničil, postavíme repliku. Pod ní bude v suterénu nejmodernější technické zázemí. Pro něj se právě dokončují zemní práce, bylo odvezeno přes tisíc nákladních aut zeminy. Zpevňují se základy. Máme také první dva hlubinné vrty pro tepelná čerpadla do hloubky 140 metrů. Ve střední hale je lešení, snímají se historické vitráže, jichž je neuvěřitelný počet 5023. Skláři z Nového Boru je vyčistí a namísto rozbitých vyrobí repliky. Opravují se také cenné věžní hodiny. Snesena byla i celá věž vážící neuvěřitelných 26 tun. Na zemi ji experti zrenovují a zpevní. Byla natolik poškozená, že by nešlo ji opravit na střeše.
Co říká časový harmonogram?
Že bychom měli být hotoví v roce 2024. Máme tu ale jednu z nejnáročnějších rekonstrukcí památkové budovy v historii Prahy, tak uvidíme. U těchto věcí nikdy nevíte, na co přijdete, když do stavby sáhnete. Musíme se řídit složitými památkovými předpisy. Ale zatím jedeme podle plánu.
Jaká jsou omezení pro běžného návštěvníka?
Stavíme za plného provozu celého areálu. Nechceme omezovat život, který se sem opět vrací. Lidé si už zvykají chodit se sem bavit a odpočívat na upravené trávníky, griloviště i dětská hřiště. Dali jsme stavební firmě podmínku, že musí zabrat jen ten nejnutnější prostor. Je tam samozřejmě staveniště, které se musí obejít, ale jinak vše funguje. Třeba v květnu do areálu dorazilo neuvěřitelných tři sta tisíc lidí.
Volby jsou na dohled. Může se stát cokoliv, panuje v zastupitelstvu shoda ohledně rekonstrukce?
Nepochybuji, že dát do pořádku Průmyslový palác chtějí všichni členové zastupitelstva. Ať už bude výsledek voleb jakýkoliv, pojede se dál.
Jak vnímáte Průmyslový palác vy?
Byl a zcela jistě zase bude chloubou Prahy. Je to klenot českého stavebnictví, jeho kovová konstrukce je srovnatelná s budovami jako Eiffelova věž nebo skleník v Kew Gardens. Navíc je Průmyslový palác unikátně zasazen do výjimečné lokality Výstaviště Praha. Na něj navazuje Stromovka a Trojská kotlina. Dohromady je to obrovské území pro odpočinek Pražanů.
Rekonstrukce Průmyslového paláce s rozpočtem kolem dvou a půl miliardy korun není jediná investice, která se na Výstavišti Praha Holešovice odehrává, že?
To rozhodně není. V létě dokončíme rekonstrukci bývalé restaurace Bohemia. Oprava Divadla Spirála je také v plném proudu. Spodní část areálu jsme kompletně revitalizovali, jsou tam nová sportoviště pro všechny věkové kategorie, cyklopark nebo griloviště. Máme tu největší pískoviště v Praze. Nový skatepark pak vybrali špičkoví čeští jezdci za nejlepší v republice.
Jak často vlastně sledujete dění kolem paláce?
Denně jezdím okolo do práce a vyrážíme tam o víkendu s rodinou. Jednak vidím, jak stavba pokračuje, a pak mi také dělá radost, jak se do areálu Výstaviště Praha vydávají trávit volný čas lidé z celé Prahy i z větší dálky.
Nebudíte se někdy v noci se sny, které se týkají Průmyslového paláce?
Jo, to se mi děje. I když teď v poslední době tyhle sny trochu ustaly. Věřím, že to je dobré znamení.
Takže to shrňme: spokojenost?
Jsem hrdý, co se obrovskému týmu lidí podařilo. Už se těším, až se Průmyslový palác zaskví v plné kráse. Ještě to dá hodně práce, ale popravdě, nejtěžší to bylo do chvíle, než se začalo se stavebními pracemi. Roky čekání byly nekonečné, a to, co se děje nyní, nebylo samozřejmostí.