Do Olomouce se dostanu čtyřikrát ročně

Olomoucký deník | 3.7.2013 | Rubrika: Téma | Strana: 2 | Autor: VERONIKA KOLESÁROVÁ | Téma: Volené orgány - Primátor - Tomáš Hudeček

Je mu 34, vyrůstal na Hané a od června je Tomáš Hudeček primátorem hlavního města Prahy:

Do pražského primátorského křesla usedl olomoucký rodák Tomáš Hudeček. Ambiciózní mladý muž, kterému již mnoho času na pobyty v rodném městě nezbývá, poskytl Deníku rozhovor. Prozradil v něm, co si myslí o novém tramvajovém rameni, které se staví z centra na Nové Sady, ale také kolik hodin naspal během povodní, které zasáhly Prahu v době, kdy byl pověřeným primátorem.

* Jaké bylo vaše vysněné povolání, když jste byl dítě?

Pilot, kosmonaut a spousta dalších, vesměs mezi kluky oblíbených povolání.

* Co vás přivedlo do politiky? Kdy to bylo?

Byla to idea nesouhlasu s levicovou politikou zadlužování Česka v dobách prosperity, tedy v letech 2006 až 2009. V éře předsedy ČSSD Jiřího Paroubka.

* Ve chvílích, kdy se rozpadla koalice na pražském magistrátu a vy jste se stal pověřeným pražským primátorem, přišla do Prahy velká voda. Jak složité bylo popasovat se s koordinací během krizové situace? Kolik hodin jste spal?

Všechno se dělo velmi rychle a konala se obrovská spousta rozhodnutí za chodu, nebyl čas o nich kolikrát dlouze uvažovat, ani je následně zpětně hodnotit. Délku spánku během prvních pěti dní si pamatuji přesně, neboť jsme se v týmu vzájemně hlídali a střídali, abychom mohli alespoň základní životosprávu dodržet. Počet hodin spánku v prvních pěti nocích byl 2, 2, 5, 6 a 6 hodin. Většina kolegů ještě tu první noc dospala do rána, ale zase v druhé měli nulu.

* Někteří lidé říkají, že primátorské křeslo vám přinesla právě povodeň. Viděla jsem, že tento názor sdílíte i vy. Proč tak usuzujete?

Kdybychom si s kolegy neověřili, ženám týmová práce v tomto složení v krizové situaci klape, nenapadlo by mne nabídku přijmout.

* Jaká jsou nejzásadnější témata, s nimiž se musíte v úřadě primátora co nejdříve popasovat?

Rozhodně rozpočet zatížený neuvěřitelnými smlouvami minulých let a následně se pokusit s tím málem zahrát hodně muziky. Jednodušeji tedy: je třeba respektovat obtížnou finanční situaci pomocí spousty malých projektů, které život obyvatel zkvalitní mnohem více než jeden megalomanský.

* Jak často se dostanete do Olomouce?

Vsoučasné době se kvůli časovému vytížení do města dostanu tak čtyřikrát ročně, přičemž se většinou jedná o víkend. Na nízkou frekvenci návštěv u mých rodičů nejsem příliš hrdý.

* Zůstaňme ještě v Olomouci, kde se právě pokračuje ve výstavbě nové tramvajové trati na Nové Sady. Myslíte si, že je tato investiční akce potřebná?

Vyrůstal jsem v Olomouci a pamatuji ze svého dětství ještě dobu, kdy nebyla trať spojující tržnici a hlavní nádraží. Linek jezdilo jen pět a hranice zastavěného území – kompaktního města – byla mnohem menší. Je logické, že s rozvojem města do šířky je třeba budovat dopravní infrastrukturu. Na druhou stranu nevím, zda intenzita spojení mezi Novými Sady a centrem města dosahuje takových hodnot, že je již rentabilní postavit tramvajovou trať. Nicméně věřím, že to bylo rozhodnuto na této odborné bázi.

* Také se v současnosti v Olomouci hovoří o stěhování několika magistrátních pracovišť do soukromého objektu v Hynaisově ulici, za který ročně město zaplatí přes 19 milionů korun. Existuje v Praze obdobná praxe? Tedy, že magistrát, či spíše jeho část, je v nájmu v privátní nemovitosti? Jaký je váš názor na tuto záležitost v Olomouci?

Pražští magistrátní úředníci sídlí v pronajatém domě, kde platí město dvakrát vyšší nájem, než je v okolních budovách. Praha navíc vlastní spoustu vlastních nemovitostí, tedy nelze tuto situaci hodnotit pozitivními slovy. Tím však neumím říct nic bližšího k situaci v Olomouci, je možné, že k tomuto problému zde nedojde.

* Víme, že jste byl velice úspěšný tanečník. Věnujete se ještě vůbec tanci? Kdy jste si vlastně naposledy zatancoval?

Soutěžního tance, a to konkrétně standardního, jsme zanechali s partnerkou v roce 2005. Ještě dlouho poté jsem se věnoval trénování párů, na což již poslední tři roky opravdu čas není. Přesto se mi docela daří jednou dvakrát za měsíc na taneční parket přijít.

 

3. července 2013
3. července 2013