Druhá etapa rekonstrukce Barrandovského mostu

3655058_Barrandovský most
Autor : MHMP

Letošní, druhá etapa rekonstrukce Barrandovského mostu přinesla zpoždění dopravy pouze v jednotkách minut. Klesl i počet dopravního nehod.

  • 3 minuty čtení

Po celou dobu II. etapy rekonstrukce Barrandovského mostu sledovala Technická správa komunikací hl. m. Prahy, a.s. (Úsek dopravního inženýrství) společně s Dopravním podnikem hl. m. Prahy, a.s. a Operátorem ICT, a.s. vliv dopravního omezení na dopravu a na základě dopravních dat připravila TSK obsáhlý dokument vlivu rekonstrukce na individuální automobilovou i městskou hromadnou dopravu na celém území metropole. Sledovány byly dojezdové doby vybraných úseků, kterých se rekonstrukce přímo dotkla, plánované objízdné trasy i důležité komunikace nadřazené komunikační sítě, které mohli sloužit jako alternativní objízdná trasa. Důležitým sledovaným údajem byl také vliv dopravních nehod na plynulost dopravy.

V porovnání se stavem před rekonstrukcí došlo v jejím průběhu ke snížení celkového počtu dopravních nehod. Nejčastější hlavní příčinnou kolizí během rekonstrukce Barrandovského mostu (v období červen až srpen roku 2023) bylo nedodržení bezpečné vzdálenosti za vozidlem, které zapříčinilo 13 z celkového počtu 45 sledovaných nehod. Vzhledem k tomu, že stejné lokality byly z hlediska dopravní nehodovosti posuzovány i při první etapě rekonstrukčních prací, lze konstatovat, že meziročně došlo na sledovaných komunikacích k poklesu počtu nehod o cca jednu pětinu z loňských 55.

„V první řadě bych chtěl poděkovat všem, kteří na samotné II. etapě rekonstrukce Barrandovského mostu pracovali, od inženýrů po všechny stavaře a samozřejmě také Pražanům za to, že se v průběhu II. etapy rekonstrukce Barrandovského mostu chovali ohleduplně a zodpovědně. Z dostupných dat plyne, že jsme zvládli nejtěžší etapu rekonstrukce mostu se ctí! Děkuji všem za odpovědné dopravní chování, volby dopravního prostředku či zvážení konání cest jako takových. Zvládli jsme také efektivně připravit objízdné trasy, navazující dopravní opatření a celkovou koordinaci stavebních akcí. Díky tomu jsme omezili negativní vlivy na dopravu na nejmenší možné minimum. Pevně věřím, že s obdobným proaktivním způsobem a spoluprací městských společností, se zhostíme i etapy třetí a čtvrté. Můžeme nyní čerpat s mnoha zkušeností a poznatků z už uskutečněných fází rekonstrukce,“ uvedl Zdeněk Hřib, I. náměstek primátora pro oblast dopravy.

Na komunikacích úzce navazujících k Barrandovskému mostu došlo k nárůstu intenzit automobilové dopravy o více jak 5 %. Na ulici K Barrandovu byl zaznamenán pokles intenzit o 38 %, což způsobila cílená regulace dopravy na této komunikaci, a také dostatečné informování řidičů pomocí zařízení pro provozní informace (ZPI), případně dalšího dopravního značení s informací o uzavírce rampy K Barrandovu včetně důkladného vyznačení objízdných tras.

„Sledování dojezdových dob je výsledkem dlouhodobé spolupráce OICT s TSK a kontinuálního rozvoje datové platformy Golemio. Na rekonstrukci Barrandovského mostu jsme si otestovali spolupráci, kterou jsme se rozhodli rozšířit na celoměstské sledování dopravy v české metropoli. Disponovat takovýmito daty do budoucna umožní městu efektivněji plánovat významné rekonstrukce v Praze, ale i vyhodnocovat dopady neplánovaných situací. Celkově tak doplňujeme další podstatný datový zdroj pro sledování dopravy z komplexního pohledu," doplňuje Benedikt Kotmel, vedoucí Odboru integrace a zpracování dat pražské městské společnosti OICT, která provozuje datovou platformu Golemio.

K úspěšnému zvládnutí dopravní situace při druhé etapě rekonstrukce přispělo velkou měrou také liniové řízení dopravy v monitorovaných úsecích Jižní spojky a Dobříšské ulice. Zároveň má velkou zásluhu na zvládnutí mimořádných událostí, které měly za příčinu krátkodobé zhoršení dopravní situace, operativní odtahová služba.

Jak během první, tak také druhé etapy rekonstrukce Barrandovského mostu bylo řidičům v oblasti Lihovaru umožněno otočení do protisměru provizorně zřízenou vratnou rampou. V průběhu první etapy rekonstrukce v roce 2022 využívalo vratnou rampu průměrně 6 500 vozidel. Během druhé etapy oprav Barrandovského mostu realizované v roce 2023 použilo tuto rampu průměrně 10 500 vozidel, což představuje meziroční nárůst o 62 %. Těchto hodnot zde dosahovaly intenzity jak v průběhu měsíce června, tak rovněž o prázdninách, v červenci a srpnu.

 

7. prosince 2023
7. prosince 2023