Hlavní město již nesmí do budoucna hrát roli popelky-článek náměstka primátora hl. m. Prahy Ing. Jana Bürgermeistera, otištěný v deníku Právo dne 26.11. 2005
Zastupitelé hlavního města Prahy schválili rozpočet města na příští rok. Bude vyrovnaný s výdaji a příjmy téměř 44 miliard korun. Mezi prioritami jsou významné dopravní stavby či rekonstrukce ústřední čistírny odpadních vod, ale také rozvoj školství a tělovýchovy.
Hlavní město již nesmí do budoucna hrát roli popelky |
|
|
|
Mladá fronta DNES | 26.11.2005 | rubrika: Praha - publicistika | strana: 4 | autor: JAN BÜRGERMEISTER
Pražské fórum
Jak vidí problém financí města
Jan Bürgermeister
Praha dodnes nedostala od státu slíbené peníze na městský okruh
Zastupitelé hlavního města Prahy schválili rozpočet města na příští rok. Bude vyrovnaný s výdaji a příjmy téměř 44 miliard korun. Mezi prioritami jsou významné dopravní stavby či rekonstrukce ústřední čistírny odpadních vod, ale také rozvoj školství a tělovýchovy.
Mezinárodní renomované ratingové agentury i banky hodnotí hospodaření hlavního města velmi pozitivně. Hlavní město Praha je pro ně na finančním poli významným a důvěryhodným partnerem. Vše Praha ale vlastními silami zvládnout nemůže. Vlády vedené sociální demokracií přes sliby svých premiérů zůstávají v otázce podpory konkrétních stěžejních projektů daleko za svými závazky. Zatímco Praha přispívá 25 % hrubého domácího produktu do státního rozpočtu, zpátky dostává pouhých sedm procent. Hraje tak roli popelky, vůči níž se stát chová macešsky. Tento stav je přitom dlouhodobě neudržitelný a v evropském měřítku nemá obdoby. Na výstavbu nových tras metra vláda vyčlenila z rozpočtu 420 milionů korun, což je zhruba desetina skutečně potřebných nákladů. V Nizozemsku přitom vláda financuje devadesát procent ceny stavby metra v Amsterdamu, budování podzemky v Římě hradí italská vláda ze sedmdesáti procent. I další evropské vlády se na obdobných veřejně prospěšných stavbách podílejí alespoň padesáti procenty. Obdobná situace je v otázce budování městského okruhu. Sociálnědemokratický expremiér Miloš Zeman krátce před volbami v roce 2002 slíbil na výstavbu okruhu pět miliard korun do roku 2006. Slib nesplnil ani částečně, Praha dodnes na budování této veledůležité komunikace peníze nedostala. Městský okruh je přitom stavba významná pro celou Českou republiku, nikoli pouze pro hlavní město.
ČSSD v průběhu sedmi let vládnutí jednoznačně prokázala, jak ve vztahu k Praze dokáže držet slovo. Je čas tento vztah státu k hlavnímu městu změnit. Vláda se musí chovat odpovědně a nenechávat situaci v metropoli jen na jejích bedrech. Vedení hlavního města se odpovědně chová, o čemž svědčí zájem velkých finančních zahraničních domů o spolupráci. Návrh rozpočtu pro příští rok však nepočítá s penězi z cizích zdrojů, například úvěrů či obligací. Zadluženost Prahy je přitom obdobná nebo ještě menší než u většiny ostatních evropských metropolí. Pohybuje se kolem 3,5 procenta, přičemž maximální únosný poměr mezi splátkami úvěrů a příjmy obce může podle ministerstva financí dosáhnout až 30 procent. Přesto podle návrhu rozpočtu počítá vedení města pouze s možným využitím finanční rezervy, kterou si vytvářelo v průběhu posledních pěti let na splácení svých dluhů. Tato rezerva přesahuje 5,6 miliardy korun a mohla by být využita na financování strategických investic. Rozhodovat o tom budou zastupitelé v průběhu příštího roku podle aktuální potřeby.
Dojednání letošního rozpočtu proběhlo v rekordně krátké době a podařilo se najít shodu napříč koaličními politiky v radě města. Dokázali jsme zajistit finanční chod města bez výrazné podpory vlády, která přitom situaci hlavního města zná a ví, že Praha nese zátěž mnohem většího rozsahu než jiná města. Investice do Prahy je nutné chápat v celkovém kontextu ČR. Z toho pohledu jsou maximálně efektivní a také nutnou podmínkou ekonomického růstu. Vláda se nechová jako rozumný hospodář, když tento fakt přehlíží.
Foto popis|
O autorovi| JAN BÜRGERMEISTER, Autor je náměstkem pražského primátora