Jak se parkuje na modrých zónách

ČT 24 | 7.9.2016 | 20:00 | Pořad: 90' ČT24 | Téma: Volené orgány - Rada - Petr Dolínek

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Připomeňme ovšem také to, že problém pro dopravu v hlavním městě nepředstavuje pouze nedokončený Pražský okruh, ale také množství aut a potíže s parkováním. No, a i proto na některých místech fungují takzvané parkovací zóny. V hlavním městě existují zóny placeného stání už 20 let a zpočátku platily hlavně pro Prahu 1, tedy úplně tu Prahu centrální, starou. Postupně se ovšem rozšiřovaly a před několika týdny se objevily také na Praze 5 a na Praze 6. Pro rezidenty slouží především modrá zóna. Obyvatel s trvalým bydlištěm v části, kde fungují modré zóny, zaplatí za první auto běžně 1200 korun za rok, druhé auto už ho ale vyjde dráž, cena roste na 12 tisíc a ještě víc to pak stojí firmy a podnikatele, kteří mají v místě modrých zón sídlo a nebo provozovnu. V prvním cenovém pásmu za první kartu zaplatí 12 tisíc korun a za každou další 36 tisíc za rok. No, ale koneckonců ono nejde jen o Prahu, protože v ostatních městech většinou funguje dlouhodobé parkování na základě rezidentních a abonentních karet. Třeba v Ostravě zaplatí rezidenti za parkování ročně 840 korun, za každé další vozidlo je to už 12 tisíc korun, no, a stejnou částku pak zaplatí za své auto i podnikatelé. Podobný systém pak zavedli třeba v Břeclavi, lidé s trvalým bydlištěm zaplatí za první kartu 400 korun na rok. Za každou další se cena zvedá na 2 tisíce, a to je také roční suma za parkování i pro podnikatele. A ve vysílání Devadesátky je stále s námi Petr Dolínek, náměstek primátorky hlavního města Prahy. Prosím, rozšiřování modrých zón, jak dlouho ještě bude pokračovat? Má smysl je rozšiřovat i za ty další hranice dalších městských částí?

Petr DOLÍNEK, náměstek primátorky hlavního města Prahy /ČSSD/
--------------------
Tak to je potřeba zeptat se starostů městských částí. My jako magistrát fungujeme jenom jako servisní organizace, která v zásadě dělá parametry pro parkování, připravili jsme ten systém tak, že /nesrozumitelné/ nemusí chodit řidič, obyvatel městské části každý rok si pro novou kartičku a vylepovat si ji za okno, může si sám svůj účet spravovat přes internetové rozhraní, může ten, kdo je v té zóně platit nejenom přes parkomat, ale právě přes mobilní aplikaci, to znamená, my jsme to udělali tak, aby to bylo modernější, zajímavější i pro návštěvníky Prahy i pro ty, kdo tam žije a o tom, kde jsou parkovací zóny, v jakém režimu, si rozhoduje městská část. Například kdyby chtěla městská část parkovací zónu pouze placenou v pondělí a v pátek od 9 do 11, tak samozřejmě na to měla právo.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Ano, a podle vás tedy ten systém funguje takto, že tedy to spravují jednotliví městští starostové, městské rady, rady městských částí, omlouvám se, není třeba na místě přemýšlet o nějaké velké celopražské parkovací zóně?

Petr DOLÍNEK, náměstek primátorky hlavního města Prahy /ČSSD/
--------------------
Tak kdybych zareagoval, vy jste zmiňovali Břeclav, tam také Jihomoravský kraj nemluví do toho, kde mají jaké zóny nastavit. Když vezmeme Prahu 6, tam je takřka 100 tisíc obyvatel a je to velikosti Hradce Králové a tam zóny fungují. Jsem v Sezimově Ústí nebo někde jinde v jižních Čechách, také tam nějaké restrikce na parkování fungují, v Táboře na náměstí také musím platit 30 korun na hodinu, jako na městské části Praha 5 třeba, takže si myslím, že není to ojedinělé. Nicméně my jsme teďka v takovém mezičase. Máme nový systém parkování a máme ten starý ještě, který na Praze 1, 2, 3 a 7 bude fungovat do poloviny roku 2018. Proto jsme teď zavedli zóny podle přání starostů obyvatel městských částí. Následně budeme sjednocovat ten systém a ten čas během toho sjednocování systému chci věnovat tomu, abychom se právě bavili o podobě zóny někdy od 1. 1. 2019 a tam si můžeme říkat, zda to má být takto striktně po městských částech nebo zda to má být nějaký kružnicový systém nebo jak k tomu přistupovat. Takže samozřejmě ta diskuse nás teďka příští rok čeká a budeme, bude možnost do toho zasáhnout v okamžiku, kdy to bude mít nějaké parametry. Rád bych tady ještě odpověděl asi na nejčastější dotaz, proč není třeba Praha jako parkovací zóna, aby každý Pražan měl stejné pravomoci. Právník by to asi odpověděl lépe, než já, nicméně, když jsme dotazovali se v minulých letech na ministerstvo financí, tak kdyby každý měl platit za zónu, tak už je to poplatek, a to má trošku jiné daňové efekty, má to jiné zákonné efekty, než to, když se to zřizuje podle právě zákona o zónách, a také je ten dotaz třeba, proč pouze rezident s tou adresou fyzická osoba si to může koupit a ne někdo jiný. No, protože zákon nám říká, že rezident je ten, kdo má právo si to oprávnění jakožto fyzická osoba koupit, takže ty limity nejsou pouze námi vymyšlené, ale v rámci zákonných limitů my jsme aplikovali ty, které tam mohou být. Ještě je tam jedna nutná poznámka ode mě, a to je, že nejsem spokojen s tou výší, jsem nebyl pro seniory a živnostníky. Pro seniory jsme to snížili na 360 korun ročně, to si myslím, že je akceptovatelná částka a u těch živnostníků si myslím, že právě po zavedení zón i na Prahu 6 a 5 a v minulosti už na Praze 7 je vidět, že ta částka není příjemná a nepomáhá tomu, aby i ten drobný podnikatel mohl dobře rozvíjet kdekoliv po Praze své podnikání a tam budeme určitě měnit sazebník.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Já pro úplný kontext tedy popíšu, že parkovací místa ohraničená modrou barvou už existují v několika městských částech Prahy, už roky fungují na Praze 1, 2, 3 a 7, no, a od konce srpna se k nim přidaly právě už tedy panem náměstkem zmíněné městské části Prahy 5 a 6. A už v říjnu se pak chystá na nová parkovací omezení o obvod osmý. Kde se naopak malování modrých pruhů zatím odkládá, to jsou oblasti Prahy 4 a Prahy 9. Tamní politici měli tolik výhrad a navrhovaných úprav, že je magistrát až do jejich zapracování z časového harmonogramu vyřadil. Nicméně právě poslední etapa rozšíření modrých zón na Prahu 5 a 6 je trnem v oku, pokud mohu použít takovou floskuli i obyvatelům tamních městských částí, kromě jiného také advokátu Ondřeji Pecákovi, který se rozhodl situaci řešit soudně a je s námi ve vysílání Devadesátky. Dobrý večer.

Ondřej PECÁK, advokát
--------------------
Dobrý večer.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Tak prosím, co konkrétně je špatně právě na městských částech 5 a 6 tedy?

Ondřej PECÁK, advokát
--------------------
Mě vždycky potěší, když slyším, že městské části volají po tom. Tím se předpokládá, že lidé volají po nějaké úpravě. Mně ještě nepřišel jediný, jediná zpráva, která by něco takového potvrzovala. Já chápu třeba Vítězné náměstí v Praze, v Dejvicích, tam je problém s parkováním, ale mně chodí prakticky z celé nejen Prahy 6, mně chodí z celé Prahy i od mimopražských jednotlivé případy, které vyjmenovávají, co je špatně na těch zónách. Jim vadí, to je od sociálních problémů, které nikdo neřešil, do kterých ti lidé spadli, to jsou problémy čistě finančního rázu, že třeba živnostník tu částku, kterou by musel zaplatit, nevydělá třeba za 2 měsíce, a to postihlo tolik lidí, že se domnívám, že to pozitivum, které by snad měly někdy zóny přinést, je v tak absolutním rozporu s tím, co ve skutečnosti napáchaly, že tam postrádá dle mého názoru i ten zákonný podklad. Zákonodárce předpokládal, že ty zóny budou k něčemu dobré, v tomhle případě se obávám, že je všechno špatně.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Takže co to znamená, to je skutečně nějaký přestupek nebo snad, nedej Bože, trestný čin?

Ondřej PECÁK, advokát
--------------------
Je otázka, jestli bychom našli cestu skrze správu cizího majetku, pokud bychom hovořili o trestní rovině, ale to teď není aktuální. Teď je aktuální posouzení věci, protože nařízení, kterým se zřizují zóny, je ve skutečnosti opatření obecné povahy, to znamená, my se musíme v první řadě podívat po tom, co to vlastně je a jak to má fungovat a zda je to přijato v souladu se zákonem. Podle mého názoru není.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Takže pokud to správně chápu, tak chcete případně tedy u soudu dokázat, že neexistuje reálná potřeba stanovovat modré zóny všude. A teď si představme hypotetickou situaci, že soud vám dá zapravdu. Co by se stalo? To by se musely tedy rušit modré zóny jenom tam, kde to není potřeba, teď je asi otázka, kdo by to posuzoval nebo by se musely zrušit úplně obecně všechny modré zóny, jaká je vaše představa teda?

Ondřej PECÁK, advokát
--------------------
Podle mého názoru by takové rozhodnutí ulevilo ohromné části Pražanů, nejen Pražanů, ale i lidí, kteří potřebují žít v Praze, kteří nebydlí v Praze, takže jakékoliv rozhodnutí, které je okamžitě zruší a předpokládám, že budeme žádat o nařízení předběžného opatření, aby tomu tak bylo co nejdříve, protože každý den je špatně. Chodí mi maily, kde prostě jsou ty lidé v bezvýchodných situacích, takže jakékoliv takovéhle řešení, které může vypadat z vašeho pohledu jako katastrofa, tak je naopak velký dar podle mého názoru.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Tak, nemám, popravdě řečeno, nemám na to vyhraněný pohled, ani zda je to katastrofa či není. Ale možná, prosím, do naší diskuse zapojím pana náměstka Dolínka, máte tedy pocit, že skutečně už v těchto chvílích městské části stanovují modré zóny problematicky, že zkrátka jsou tam, kde by být nemusely, lidé tím trpí a je to právní problém?

Petr DOLÍNEK, náměstek primátorky hlavního města Prahy /ČSSD/
--------------------
No, já musím říct, že v poslední 3, 4 dny mi chodí už nyní více e-mailů ne těch, kdo si stěžuje na existenci zón, ale těch, co bydlí v ulicích vedle zón a nepíší zrušte zóny v té vedlejší ulici, píší: "Zaveďte je i u nás." To znamená, oni, oni ...

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Ano, protože se tam přesunula ta auta, která byla vedle, vedle v ulici.

Petr DOLÍNEK, náměstek primátorky hlavního města Prahy /ČSSD/
--------------------
Ne, ne, oni se šli podívat do těch ulic, které před tím byly plné aut, ať tam byly eskové espézetky, ústecké espézetky nebo áčkové z jiných městských částí, teď v těch ulicích vidí, že se dá normálně pohybovat, dá se tam normálně fungovat a říkají: "Tak my to chceme u nás také, takže skutečně oni přicházejí a píší e-maily a říkají: "My také chceme být ochráněni, také se nám to líbí ta úprava," ale já za sebe musím říct, žiji na Praze 6, žiji dole na Podbabě, vždycky jsem si myslel a myslím si, že ta úprava zónová je tam poměrně nesmyslná, já jsem všeobecně znám jako kritik zón za každou cenu všude, ale prošlo to diskusí městských částí, mají na to své usnesení zastupitelstev a každý obyvatel to musí řešit u sebe. Ale ještě bych chtěl zmínit příklad Prahy 7. Praha 7 se do zón zapojila později než Praha 1 či 2, jestli se nepletu, a Praha 7 má nyní vedení radnice, které je velmi proaktivistické, mění magistrálu na cyklostezky, poslední týden jsme to viděli a všechno, ale jednu věc nikdy neudělali, nezrušili zóny, nechtěli je zrušit, a dokonce tam, kde já ruším čtyři pruhy a nechávám pouze dva, tak nesází stromy, ta radnice zavádí v těchto místech nová parkovací místa ochráněná zónami, to znamená, že i tam, kde už to funguje a jsou tam jakoby jinak smýšlející, na těch radnicích, než byli v minulosti, tak ty zóny plně podporují, takže skutečně tam je největší spor, není o to, jestli ta zóna je sociální, není sociální, ten spor, jestli ta zóna má být, nebo nemá být a ti, kdo zažili výhody té zóny a žijí tam a nemají takový ten problém, že mají firemní auta a podobně, tak jednoznačně tu zónu podporují.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Tak ano, slyšeli jsme tedy druhý pohled, skutečně je tedy možné, že je to zkrátka padesát na padesát. Ano, starousedlíci podporují, jen vám nepíší.

Ondřej PECÁK, advokát
--------------------
Máte pravdu, že bychom si to museli spočítat, kdo a jak chce, co chce, protože ty počty v tomhle případě je prostor, ve kterém se můžeme posunovat a nikam se nedobereme, ale já sám musím zvládat stovky e-mailů denně, které prostě říkají: "Je to špatně," a každý nebo každý druhý mi posílá prostě svůj příběh, to, jak je to přímo u něj před domem, popřípadě, že potřebuje po Praze a nebo je mimopražský, tam v tom nenacházím ani prostor pro to, abych mohl vůbec připustit, že by, že by ty zóny prospěly těm, kteří by po nich mohli volat. Je tam nepoměr. Já jsem to říkal na začátku. Ten nepoměr v tom, že v momentě, kdy je přijmete, tak napácháte víc škody na všech ostatních, než prospějete ve skutečnosti těm pár lidem, který potřebují v uvozovkách  jenom zaparkovat.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Tak budeme sledovat samozřejmě, jak se k této otázce postaví soud. Moc děkujeme, že jste byl s námi ve studiu Devadesátky, pane Pecáku. Mějte se hezky, na shledanou.

Ondřej PECÁK, advokát
--------------------
Děkuji za pozvání. Na shledanou.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Pane Dolínku, přeci jen ale ještě divácké otázky, které se zón týkají. Píše divák Honza: "Nevadí mi zóny, ale katastrofální nedostatek jiných příležitostí zaparkovat pro mimopražské řidiče, a to v celé severozápadní části Prahy. Proč Praha neřeší P+R parkoviště?" A to je skutečně pravda, že už dlouho se žádné nepostavilo, tak proč?

Petr DOLÍNEK, náměstek primátorky hlavního města Prahy /ČSSD/
--------------------
Tak ta, co mohla být postavena, nebyla v této části, bylo připraveno v oblasti Jižního Města, tam místní pan starosta Štyler brojí proti všem, protože přece na jeho krásné Jižní Město nemá právo nikdo jezdit, kdo tam nebydlí, takže zablokoval výstavbu těchto parkovišť, ať si každý dělá obrázek o jeho přístupu sám. Nyní už se tam trošičku rozsvěcuje nebo svítí na lepší časy, protože jsme našli nějako dohodu u nějakých objektů, které by tak mohly sloužit. Nicméně na té levé části, levobřežní části Prahy, máme zásadní problém. Máme tam oblast, která byla zmiňována i kvůli okruhu, to znamená, tam nějaká vrchovina unikátní, oblasti přírodní, Divoká Šárka, a další oblasti, letiště, a to jsou všechno limitující věci, který vlastně neumožňují jen tak zbudovat někde parkoviště, navíc Praha 6 patří mezi nejlukrativnější vůbec části republiky z pohledu developingu a výstavby bydlení v celé České republice a díky tomu samozřejmě si tam každý chrání pozemky a snažil se získat v minulosti na to, aby tam vlastně mohl stavět buď bydlení, nebo kanceláře nebo něco jiného a samozřejmě je tam málo příležitostí. Také metro, které tam bylo dostavěno a otevřeno loni, v zásadě vede přímo do hustě obydlené oblasti, což se ukázalo i tím, že vlastně metro od prvního začalo používat daleko více lidí, než se předpokládalo, že vůbec bude to metro používat a ukazuje to, že skutečně tam lidé přímo bydlí a je tam s tím tedy problém. Nicméně my se tedy snažíme řešit to. Například na Vypichu je prostor, který nyní patří státu, stát ho již nepotřebuje, jednáme o tom, abysme ho od státu odkoupili, postavili tam parkoviště ...

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Tak tam by mohlo vyrůst P+R parkoviště, ano.

Petr DOLÍNEK, náměstek primátorky hlavního města Prahy /ČSSD/
--------------------
První z nich. Dále se snažíme hledat prostor v oblasti sídliště Červený Vrch kolem Bořislavky, kde v ulici Tobrucká je parkoviště nevyužívané pro 180 aut, tuším, to je, tam by se mohlo něco otevřít. Začínám jednat i o tom, co v Praze není zvyklé, a to jsou takové ty zakladače pro auta do vzduchu a oni nejsou levné, ale hledám teďka právě parkoviště, kdybysme pilotně mohli 2, 3 tyto zakladače použít a podívat se, není to moc vzhledné, ale dá se tomu udělat i nějaké ostění, aby to nějak vypadalo.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Ale to je otázka x let samozřejmě předpokládám.

Petr DOLÍNEK, náměstek primátorky hlavního města Prahy /ČSSD/
--------------------
Není, právě zrovna ty zakladače můžou být rychlejc než co jiného, ale není to něco, co by se mi dvakrát líbilo, ale hledáme i alternativní možnosti parkování, takže, takže ty cesty tam se snažíme najít. Na Zličíně, to je asi dlouhodobý problém, tam to parkoviště P+R je plné ráno před půl osmou, tak se snažíme zase najít i jiná vlastně zastřešení případném toho depa na Zličíně vystavět P+R, takže určitě ty možnosti hledáme. Ale já jsem zdědil prázdnou skříň, mně nepředal před 2 letama nikdo žádné stavební povolení, takže já se nyní právě snažím z těch drobtů postavit nějaké projekty. Vím, že to občany nemusí zajímat, ale děláme, co můžeme, no.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Tak hlavně to nemůžeme ověřit, po pravdě řečeno také ...

Petr DOLÍNEK, náměstek primátorky hlavního města Prahy /ČSSD/
--------------------
Můžete se zeptat kolegy Nouzy, on to minulý týden i potvrdil, že mi tam toho příliš nenechal.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Dobrá, pane náměstku, mockrát díky za vaše odpovědi, zůstaňte ale zatím s námi. My se teď podíváme mimo Prahu i o dalších měst, kde aktuálně zavádějí parkovací zóny. Konkrétně se podíváme do Uherského Hradiště, kde aktuálně teď je kolegyně Gabriela Sluštíková Netopilová. Pokud se tedy slyšíme, Gábino, přeju dobrý večer.

Gabriela SLUŠTÍKOVÁ NETOPILOVÁ, redaktorka
--------------------
Krásný večer.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Tak prosím, Uherské Hradiště zavedlo parkovací zóny začátkem tohoto týdne, proč vlastně? To tam skutečně byly v Uherském Hradišti tak velké problémy s parkováním?

Gabriela SLUŠTÍKOVÁ NETOPILOVÁ, redaktorka
--------------------
Nejde o Uherské Hradiště a parkovací zóny, je to jedna parkovací zóna, a to tady na sídlišti Tůně. Tady ten problém byl asi nejpalčivější. Radnice tak vyslyšela stížnosti lidí, hodně si stěžovali během letoška i loňského roku, a to především na to, že když odjedou do práce, tak když se vrátí zpátky, tak nemají kde zaparkovat. Radnice si před tím udělala průzkum a zjistila, že tady parkují především řidiči, kteří nemají k té lokalitě žádný vztah. Buď si jdou do blízkého supermarketu nakoupit a nebo v okolí někde pracují, takže spíš šlo o to vyslyšet místní. A jestli se to rezidentní parkování tady osvědčí, tak je možné, radnice to nevylučuje, že ji rozšíří i do dalších lokalit Uherského Hradiště.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Kolik vlastně tedy rezidenti aktuálně platí pro srovnání třeba s Prahou?

Gabriela SLUŠTÍKOVÁ NETOPILOVÁ, redaktorka
--------------------
Tak lidé, kteří mají trvalé bydliště, bydlí tady v Tůních, tak za parkovací kartu zaplatili sto korun. Ti ale, co tady bydlí v pronájmu a nemají trvalé bydliště v Uherském Hradišti, tak už za parkovací místo zaplatí 6 tisíc korun na rok. Radnice tak samozřejmě chtěla dát přednost lidem, kteří mají trvalé bydliště v Uherském Hradišti a návštěvy a řemeslníci, kteří by tady zajeli, tak by měli platit 10 korun na hodinu.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
My jsme tu před malou chvílí probírali, řekněme, hlasy proti pražským parkovacím zónám, v Uherském Hradišti je tato jedna zóna tedy přijímána na bezvýhradně pozitivně i třeba přespolními řidiči? Mimochodem je pro ně parkování připraveno v Uherském Hradišti mimo zónu?

Gabriela SLUŠTÍKOVÁ NETOPILOVÁ, redaktorka
--------------------
Tak odpovím na tu první otázku. Já mám pocit trošičku, když jsme se tady ptali místních lidí, tak že z dosud poklidného místa nebo dosud poklidné místo se rozdělilo na dva tábory, a to na ty, kteří s tím bezpodmínečně souhlasí a schvalují to a na ty, kteří říkají, že to je zbytečné, zmatečné a mají třeba i strach, že když babičce přiveze vnučka oběd, nákup, tak že nebude mít kde zaparkovat. Na tu druhou otázku, v okolí Uherského  Hradiště, ne tedy v centru, ale v blízkém okolí, ono to Uherské Hradiště není až tak velké, tak toho parkovacího prostoru je poměrně hodně. Jenom pro ukázku, je tady asi 1300 zpoplatněných míst, pár set metrů odtud je parkoviště u autobusového nádraží. Za celý den tady řidiči zaplatí 20 korun, což opravdu není hodně. Pak je tady parkoviště na Zeleném náměstí v přilehlém prostoru bývalých kasáren, kde je dokonce parkování zadarmo. Uherské Hradiště má zkušenosti třeba i s Letní filmovou školou, kde tedy přijedou skutečně tisíce návštěvníků a když jsem měla možnost při jakémkoliv ročníku Letní filmové školy třeba tuhle tu situaci sledovat, tak ten problém v okolí Hradiště, opravdu říkám nikoliv v centru nebo na sídlištích, ten problém nebyl.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Postřehy z Uherského  Hradiště, zkušenosti Gabriely Netopilové. Mockrát díky, Gábino, na shledanou. Pojďme teď do dalšího města, které brzy už tedy získá zkušenosti s parkovacími zónami. V Brně si budou muset řidiči také na parkovací zóny brzy zvyknout, protože tamní magistrát plánuje zavést systém rezidentního parkování v příštím roce. Nejpozději v jeho polovině bude fungovat v největší městské části Brno-střed a následně by se pak mělo připojit dalších 10 částí.

Jakub ŠČURKEVIČ, redaktor
--------------------
Parkovací místa v hledáčku řidičů. V centru Brna scházejí nejvíc v oblasti ulic Veveří a Kounicovi. Těm, co tady bydlí, by měli právě rezidentní zóny výrazně pomoct. Poprvé se ale objeví v historickém centru.

Jana FLAMIKOVÁ, místostarostka, Brno-střed /SZ/
--------------------
By to mělo začít vlastně v centrální části města, to znamená historická oblast. Ten druhý prstenec těch lokalit Městské části Brno-střed přijde na řadu vlastně až v roce 2018.

Matěj HOLLAN, náměstek brněnského primátora /Žít Brno/
--------------------
Tady to chystáme tak, aby prakticky všude mohli parkovat lidi, kteří si tam potřebujou nakoupit, zajít k babičce nebo tam pár hodin setrvat, jenom v určitém čase, tam bude právo parkovat jenom pro rezidenty.

Jakub ŠČURKEVIČ, redaktor
--------------------
Od kdy do kdy zatím není jasné. Politici uvažují, že to bude mezi šestou večerní a šestou ranní. V pořadí druhá městská část, která zavede rezidentní parkování, bude Brno-Královo Pole. Jak tady ale budou řidiči od příštího září parkovat, zatím není jasné. To bude muset určit až speciálně sestavená komise. Na plány rezidentního parkování čeká dalších 10 městských částí, radnice v Brně-Bohunicích navíc uvažuje, že z městského projektu vycouvá, obává se, že by novinka sídlišti spíš uškodila.

Antonín CRHA, starosta, Brno-Bohunice /KDU-ČSL/
--------------------
V dnešní době zde parkujou lidi po obou stranách silnice. Ale je velmi pravděpodobné, že se nepodaří legalizovat parkování na obou stranách, ale pouze na jedné, což pro nás znamená ztrátu jenom v tomto místě zhruba 10 až 15 parkovacích míst.

Jakub ŠČURKEVIČ, redaktor
--------------------
Pokud by tady totiž byla zóna rezidentního parkování, řidiči by nesměli parkovat jinde než na vyznačených místech, a to tato nejsou. Celý systém, který Brno zavede, bude plně elektronický. Magistrát nebude vydávat parkovací karty, vše by se mělo dát vyřídit přes internetové stránky. Jakub Ščurkevič, Česká televize.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Tolik tedy brněnské plány, pojďme teď k nim podrobněji, náměstek primátora města Brna Matěj Hollan je s námi ve spojení. Dobrý večer.

Matěj HOLLAN, náměstek primátora města Brna /ŽTB/
--------------------
Dobrý večer.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Prosím, pokud jsem četl správně, co si, co celkově soudíte tedy o systému modrých zón, vy jste komentoval vznik parkovací zóny v Brně, se nebudete inspirovat nepodařeným pražským pokusem o modré zóny, to bylo před pár dny pro Mladou frontu DNES. V čem konkrétně je ten pražský podle vás nepodaří, v čem ten brněnský bude lepší?

Matěj HOLLAN, náměstek primátora města Brna /ŽTB/
--------------------
Pražský model je postavený na tom, že, na těch modrých zónách mohou parkovat jenom rezidenti a ten, kdo tam nemá trvalé bydliště, tak má smůlu a v té lokalitě nezaparkuje. Tohle je podle nás omyl a tímto, touto cestou nejdeme. My budeme mít rezidentní parkování zavedeno tak, aby tam měl rezident daleko větší šanci zaparkovat, ale nebude to současně znamenat, že tam nemůže do toho jít člověk, zajet člověk, co tam pracuje nebo člověk, co tam jede za někým na návštěvu, bude tu umožňovat parkování pro všechny.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Takže nehrozí tedy, že by z těch okolních částí, které se zatím nepřipojí do té zóny nebo nezavedou ty své, se stanou, řekněme, parkoviště, zkrátka proto, že i to schválení, řekněme, to parkování v té části se zónami bude vyžadovat nějakou další aktivitu.

Matěj HOLLAN, náměstek primátora města Brna /ŽTB/
--------------------
Můžeme to říct ještě podrobněji. Ta Praha to má zavedeno tak, že na té modré zóně vůbec nikdy nezaparkuje člověk, co tam trvale nebydlí nebo co tam nemá vyřízeno nějakou parkovací kartu, v Brně bude i návštěvní režim, ne třeba celých 24 hodin, to jenom někde, ale ten bude zpoplatněný. My víme, že se nám stane to, ale připravujeme se na to, že ve chvíli, kdy to zavedeme v centrální části města, tak ty auta, které tam dneska trvale parkují a nejsou rezidentů, jsou třeba studentů, vlastně tam zavazejí, takže budou někam odparkovávat, ale na to se chystáme tak, aby to nezpůsobovalo komplikace v okolních částech.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Jak konkrétně?

Matěj HOLLAN, náměstek primátora města Brna /ŽTB/
--------------------
Prosím?

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Jak konkrétně se na to chystáte tedy?

Matěj HOLLAN, náměstek primátora města Brna /ŽTB/
--------------------
Zjišťujeme si, jaký, jaké jsou tam počty vozidel, co po zavedení rezidentního parkování budou muset odparkovat někam pryč, budeme se konkrétně s těmi lidmi bavit o tom, jakým způsobem mohou svoje auto zaparkovat, připravujeme se na to časově tak, abychom věděli, kdy, ve kterých částech Brna-středu nebo v dalších městských částech to spustíme tak, aby se nestal ten, nenastal ten lavinový efekt nebo to, že ten problém jenom odsuneme o ulici dál, to samozřejmě není cílem. Cílem je, aby se v tom Brně dalo pohodlněji parkovat.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Vy také plánujete nová P+R parkoviště, záchytná parkoviště, jsou v tuto chvíli, už víte, skutečně potřeba? To stávající P+R parkoviště je využívané z nějaké, řekněme, zásadnější kapacity?

Matěj HOLLAN, náměstek primátora města Brna /ŽTB/
--------------------
Aby systém Park and Ride fungoval, tak musí být těch parkovišť víc, ne jenom jedno, které je teďka u ústředního hřbitova, to samo o sobě nefunguje, ale něčím se začít musí. My máme rozplánováno několik Park and Rideů, ten, který bude patrně hotov nejdříve, je na Šumavské - Veveří, který by mohl stát v nejkratší době. Potom jsou další parkoviště, jako u kampusu nebo u Zetoru či u nádraží v Králově Poli. Celkově, když tenhle systém už bude dobudován, když to nebude jedno parkoviště, ale více, tak se nám ten Park and Ride nějak může spustit. Cílem toho Park and Rideu je, aby lidé, kteří přijíždějí do Brna za prací či na návštěvu, nemuseli všichni zajíždět do centra města, ale nechali to na nějakých logických, strategických uzlech městské hromadné dopravy, kdy zaparkují tam auto a na ten parkovací lístek už pohodlně městskou hromadnou dopravou dojedou do cíle své cesty, protože ve chvíli, což je pochopitelné, když by všichni chtěli zajíždět do centra města, tak tu kapacitu parkovací tam na tom místě nikdy nevybudujeme.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Říká Matěj Hollan, náměstek brněnského primátora. Děkujeme, mějte se hezky. Na shledanou.

Matěj HOLLAN, náměstek primátora města Brna /ŽTB/
--------------------
Na shledanou.

 

7. září 2016
7. září 2016