Jan Bürgermeister: Lidem v nouzi město byt přidělí-rozhovor náměstka primátora hl. m. Prahy Ing. Jana Bürgermeistera s redaktorem Janem Zieglerem, otištěný v deníku MF DNES dne 7.3. 2005

Nejlevnější byty v hlavním městě se v současné době pořídí v panelácích na okrajových sídlištích. Pro některé lidi je i tato cena vysoká. Náměstek primátora Jan Bürgermeister, který má bydlení v hlavním městě na starosti, uvedl, že město se o sociálně slabé obyvatele postará.

Jan Bürgermeister: Lidem v nouzi město byt přidělí

 

 

 

Mladá fronta DNES | 7.3.2005 | rubrika: Praha | strana: 3 | autor: JAN ZIEGLER

Téma

PRAHA DNES

Praha - Nejlevnější byty v hlavním městě se v současné době pořídí v panelácích na okrajových sídlištích. Pro některé lidi je i tato cena vysoká. Náměstek primátora Jan Bürgermeister, který má bydlení v hlavním městě na starosti, uvedl, že město se o sociálně slabé obyvatele postará.

* Kolik bytů ročně staví Praha v současné době?

Město postaví ročně kolem sedmi set bytů. O jejich přidělení rozhodují podle svých pravidel městské části.

* Pro koho jsou tyto byty určeny?

Vždycky tvrdím, že město má za povinnost postarat se o ty, kteří se ne vlastní vinou ocitnou v tíživé situaci a nemají na to, aby se postarali o vlastní bydlení. S tím počítá i nová koncepce bytové politiky hlavního města. Tato pomoc však nemůže trvat pořád.

* V čem bude spočívat změna bytové politiky hlavního města?

Město by již možná od příštího roku nestavělo vlastní byty z peněz daňových poplatníků, ale při stavbě nových bytů by uplatňovalo partnerství s privátním sektorem. My máme poměrně dost pozemků, nabídli bychom je soukromému investorovi ke stavbě bytových domů a část bytů by připadla nám. Ty bychom i nadále obsazovali zájemci podle pořadníků, které si vedou městské části.

* Chystá se při přidělování městských bytů nějaká velká změna?

Nechceme už s lidmi uzavírat nájemní smlouvy na dobu neurčitou. Představuji si to tak, že by nájemník dostal byt přidělený na rok nebo dva, a pak by nám musel doložit, zda jeho tíživá situace trvá i nadále. Takhle totiž bydlí v městských bytech i lidé, kteří by si mohli dovolit vlastní bydlení, ale nic je nenutí k tomu se přestěhovat.

* Je to velký problém?

Tak problém to určitě je. V Praze postavilo město po roce 1990 asi deset tisíc bytů. Každý rok se z nich uvolní tak jedno procento, tedy asi stovka. To je dost málo, potřebovali bychom, aby se jich městu vracelo daleko více.

7. března 2005
7. března 2005