Nová opatření: roušky v autě i venku
Datum vydání: 19.10.2020, Zdroj: ČT 24 | Rubrika: 22:00 Události, komentáře | Téma: Zdeněk Hřib
Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka
144 zadržených demonstrantů, 20 zraněných policistů, i když všichni už jsou v domácím léčení. Policie zveřejnila čísla dokumentující mimořádný rozsah střetů při nedělní demonstraci proti vládním opatřením. Policejní prezident to označil za nejhorší demonstraci za poslední 2 dekády. Jeho podřízení teď analyzují záběry a řeší, kolik lidí za co přesně obviní.
Jan BERÁNEK, redaktor
Pár minut před druhou odpoledne před začátkem akce. Účastníci celkem dodržují vymezené rozestupy. Náměstí se rozdělilo na sektory po 20 místech. Vidět jsou i roušky. Pod pódiem to ale brzy vypadá jinak.
mluvčí
Objel jsem si 4 pražské nemocnice, je to normální provoz. Neviděl jsem nikoho padat na hubu. Viděl jsem normální běžné pavilony. Dámy a pánové, žádný kolaps se nekoná, oni nás chtějí vystrašit.
Jan BERÁNEK, redaktor
Ani roušky, ani rozestupy. Přístup, který symbolizuje vzdor a popření koronaviru. Podle magistrátu je v tu chvíli na místě víc než povolených 500 lidí. Ve 3 odpoledne už policisté potřetí a naposledy požadují konec akce.
Ivan SOCHOR, organizátor demonstrace
Ještě se budeme jednou odečítat...
Jan BERÁNEK, redaktor
Je zhruba čtvrt na 4. Muž ze skupinky, kterou předtím policisté opomněli kvůli pití alkoholu na veřejnosti, se ožene nohou po policistce. Ta je k němu přitom tou dobou zády. Slabé hlídky pochůzkářů se dávají na ústup. Ze zhruba 10 minut je vystřídají těžkooděnci. Ti byli celou dobu připraveni mimo náměstí.
Jan ŠVEJDAR, policejní prezident
Chtěl bych poděkovat svým policistům a policistkám za včerejší nasazení. Ta demonstrace byla pro policii velmi výjimečná a já ji hodnotím jako jednu z nejhorších demonstrací po demonstraci při Mezinárodním měnovém fondu v roce 2000.
Jan BERÁNEK, redaktor
Policista, který na začátku kryl kolegyni při ústupu, má podle prezidia těžký otřes mozku po zásahu láhví. A z druhé strany. Reakce muže, který na začátku demonstrace i této reportáže mluvil z pódia. Ondřej Pála, profesionální boxer.
Ondřej PÁLA, boxer, aktivista
Každému z vás, který tam něco hodil po policajtech nebo začal něco sprostě nadávat, tak jste ubohý kreténi.
Jan BERÁNEK, redaktor
Richard Samko a Jan Beránek, Česká televize.
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Nejenom toto téma rozebereme s našimi prvními hosty, těmi jsou Jiří Mašek, člen poslaneckého výboru pro zdravotnictví, dobrý večer do Hradce Králové.
Jiří MAŠEK, člen zdravotního výboru sněmovny /ANO/
Dobrý večer vám i divákům.
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
A po Skypu je s námi ve spojení také Zdeněk Hřib, primátor hlavního města Prahy, dobrý večer.
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Dobrý večer.
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Pánové, než se dostaneme ke včerejší demonstraci, začněme, prosím, aktuálními záležitostmi. Nosit roušku bude od středy povinné i venku na území obcí, pokud bude člověk blíže než 2 m k jinému. Výjimku budou mít členové jedné rodiny nebo lidé při sportování. Tuto novou povinnost nejenom tu schválila vláda, je to nutné, pane Mašku?
Jiří MAŠEK, člen zdravotního výboru sněmovny /ANO/
Já se domnívám, že to nutné je, nebo jsem o tom přesvědčen, protože v současné době je potřeba dělat všechno pro to, abychom skutečně nemuseli omezovat nějak ekonomiku. A toto je jedno z opatření, které je pro nás sice nepříjemné, ale je vstřebatelné a mělo by mít účinek, i když třeba bude ten účinek v řádu o stovky méně nakažených třeba denně, tak by to stálo za to. A myslím si, že to je právě opatření, které by nám mělo umožnit po tom 2. listopadu pustit žáky do prvních ročníků škol, což si myslím, že pro ekonomiku je důležitý. Čili je to nepříjemné, ale je to potřeba to udělat.
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Pane primátore, taky to vnímáte stejně jako pan Mašek? Je to nepříjemné udělat, ale je to nutné?
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Já myslím, že ta opatření by se měla teď spíš zaměřit na to, aby vláda nabyla zpátky tu důvěru. A řekněme si na rovinu, pokud dnes unikl nějaký návrh zákona, kterým chce vnitro vlastně znemožnit poskytování informací a v podstatě v krizi ty informace zatajovat, tak to je přesně ten způsob, jakým vláda tu důvěru zpět nezíská. A pokud ta opatření bude neustále vydávat vláda, která tu důvěru obyvatel nemá, tak obyvatelé ty opatření respektovat nebudou, ať to budou roušky vevnitř, venku nebo v autech nebo kdekoliv jinde. Ten problém je skutečně v tom, že vláda nedělá to maximum, které by měla dělat pro obnovení té důvěry v sebe sama tak, aby skutečně jí obyvatelé věřili a ta opatření především respektovali. Protože ono to není o množství těch opatření, které uděláte, ale jak nám ukazují jiné státy a zkušenost ze zahraničí, je to především o dodržování těch opatření.
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Takže je to z vašeho pohledu jedno, jestli teď přibylo další opatření, které by lidé měli dodržovat?
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Jedno to není, ale jak říkám, mně v tom mixu opatření chybí především to, kterým by vláda směřovala k tomu, aby znovu získala tu důvěru obyvatel. A pokud je to o tom, že vláda se chystá utajovat v krizi nějaké informace, tak to je záležitost, která jde přesně opačným směrem.
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Pane Mašku, nechám vás reagovat na to, co zmiňoval pan primátor. Utajování informací, je ta správná cesta, kterou se má vláda vydat?
Jiří MAŠEK, člen zdravotního výboru sněmovny /ANO/
Tak samozřejmě, že ne. A já o tom, co říkal pan primátor, nic nevím. A naopak to, co teďka tady říkal, právě znejisťuje ty obyvatele, jestli má smysl ta opatření dodržovat. A tady bych s ním silně polemizoval. Prostě má to smysl dodržovat a ten cíl je jasný. Neuzamknout naši ekonomiku nebo ji výrazně neomezit, a pro to musíme teďka dělat vše. Takže já bych spíš čekal od pana primátora jednoznačnou podporu těch kroků vlády a eventuálně o tom můžeme diskutovat později, ale v tuto chvíli bych od něj čekal úplně jinou reakci.
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Pane primátore.
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Já ještě jednou řeknu, že já jsem určitě nenabádal k nedodržování těch opatření. To jsem určitě neřekl.
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Pan Mašek zmiňoval, že bychom měli předcházet případnému dalšímu omezení života v Česku, tedy takzvanému lockdownu. Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly nebude se tato věc diskutovat na vládě ani ve středu, ani tento týden, což řekl na tiskové konferenci po jednání vlády. Naopak vicepremiér Jan Hamáček o víkendu řekl, že by se mělo rozhodovat už podle počtu testovaných koncem tohoto týdne. Tak nejsme svědky, pane Mašku, dalšího vládního váhání a vlastně takového chaotického zveřejňování informací směrem k veřejnosti?
Jiří MAŠEK, člen zdravotního výboru sněmovny /ANO/
Možná, že ano, já s tím mám problém dlouhodobě, s tou informovaností veřejnosti, ale myslím si, že k tomu přispívají, promiňte, i média, že cíleně chodí za různými politiky a ptají se na jejich názory. Pro mě je tady validní názor pana prof. Prymuly, ministra zdravotnictví, jeho odborných skupin a po tom vyjádření vlády. Chápu pana Hamáčka, který je možná ve svých vyjádřeních razantnější. Ale nemělo by k tomu docházet. Souhlasím s tím, že potom ta interpretace vychází špatně.
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Pane primátore, byl byste pro případné ještě větší omezení života v Česku teď hned?
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Já pevně doufám, že skutečně se nám podaří tu křivku oploštit tak, aby nemuselo dojít k plošnému lockdownu. Řekněme si na rovinu, že v téhle situaci bysme nemuseli být, kdyby skutečně vláda udělala ta opatření, která měla, hned od začátku září. Tedy, kdyby pan premiér nepřehodnotil ty odborné návrhy svým takzvaným selským rozumem, bychom možná v téhle situaci vůbec nebyli.
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Dobře, ale musíme se rozhodovat teď momentálně v tom, jakou situaci Česká republika vnímá, v jaké situaci se nacházíme teď momentálně. To znamená, že vy i pro případné další omezení života v Česku nevidíte žádné důvody, čekal byste na další čísla nebo byste spíš už teď raději přistupoval k nějakým tvrdším opatřením, aby se náhodou nákaza koronavirem a počty nakažených nezvyšovaly ještě razantněji, než tomu je doposud.
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
V tuto chvíli je podle mě klíčové počkat si na úterní data. To znamená, v podstatě ve středu ráno si myslím, že bude jasněji. Je to dané tím, že díky tomu, jak prostě funguje ten proces v laboratořích na odběrných místech, tak to pondělí, ta pondělní data ještě nebývají jakoby úplně vypovídající, není to prostě ten běžný den. Asi protože ty laboratoře nejsou naplněné z toho předchozího dne, protože byla neděle. To znamená první den, kdy laboratoře jedou vlastně v týdnu naplno, je reálně úterý, aspoň teda z těch dat to tak vychází. To znamená, ta data jsou k dispozici vlastně po uzávěrce toho dne o půlnoci. To znamená, ve středu si myslím, že je možné dělat další rozhodnutí na základě reálných dat.
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Pane Mašku, kdybyste byl v té funkci, že byste rozhodoval o případném větším uzamčení České republiky, jak byste se rozhodoval? Čekal byste také na středeční data. Nebo byste toto rozhodnutí odsunul, dejme tomu, na příští týden?
Jiří MAŠEK, člen zdravotního výboru sněmovny /ANO/
Já bych to rozhodnutí odsunul určitě, protože každé to opatření, které je přijímáno, i toto současné zpřísnění, tak se může projevit nejdříve za 14 dnů. Prostě takový ten doběh těch opatření je čili my nemůžeme čekat, že za několik dnů bude jasno. Takže já bych tam viděl opravdu to datum kolem toho 2. listopadu, kdy má končit nouzový stav. A před ním to vyhodnotit a rozhodnout se. Znovu opakuji, cílem je, aby se ta ekonomika nepodvázala čili cílem je, aby ten první stupeň škol obnovil svou činnost.