Praha místo, kam turisté jezdí za historií

Datum vydání: 17.10.2020, Zdroj: ČT 1 | Rubrika: 12:00 Z metropole | Téma: Petr Hlaváček

Anna BAHNEROVÁ, redaktorka
Praha místo, kam turisté jezdí za historií. Plánem urbanistů je ale metropoli obohatit o moderní stavby a rekultivovat ty stávající. Nové příležitosti: plánuje se rekonstrukce Kongresového centra a taky vybudování moderního koncertního sálu, který by oproti historickým budovám nabízel lepší akustiku pro současnou hudbu.

Petr HLAVÁČEK, náměstek primátora pro územní rozvoj /nestr. za TOP 09/
Filharmonie tam prostor pro ní je vymezen ulicemi Bubenská, Antonínská, viaduktem a nábřežím, čili je to poměrně velké staveniště. Máme ověřeno, že i poměrně významné filharmonie podobné v Evropě by se sem vešli.

Anna BAHNEROVÁ, redaktorka
Teď vzniká studie proveditelnosti. Stavět by se mohlo začít v roce 2027. Nové čtvrti: do vltavské filharmonie se nejlépe bude dostávat vlakem, a to i přímo z letiště. Podle plánů by totiž dráha měla ústit přímo tady a za ní vznikne nová obytná čtvrť bubny Zátory.

Petr HLAVÁČEK, náměstek primátora pro územní rozvoj /nestr. za TOP 09/
Měla by to být čtvrť, která by měla umožňovat to paradigma toho města krátkých vzdáleností, kde můžete bydlet, pracovat i se rekreovat.

Anna BAHNEROVÁ, redaktorka
Urbanisté počítají, že by se do nové čtvrti mohlo nastěhovat 25 000 lidí. Podobně jako další plánované čtvrti Bohdalec - Slatiny. Nová náměstí: středem kruhového objezdu na vítězném náměstí by neměla jezdit tramvaj. Podobně jako na tom Václavském tam přibydou stromy. Změnu čeká i pásmo ulic od Národní po Revoluční, kterému urbanisté říkají Hradební korzo.

Ondřej BOHÁČ, ředitel institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy
Je to jedna z nejvýznamnějších historicky obchodních ulic v Praze. Byla to významná promenáda a na tom významu nic neztratila, jenom tady tak úplně nevypadá.

Anna BAHNEROVÁ, redaktorka
Cílem je prostor sjednotit, vysadit do něj zeleň, usměrnit stánky obchodů a taky zlepšit podmínky pro veřejnou dopravu, chodce i cyklisty. Nová propojení: metro D, železniční spojení na letiště nebo městský okruh. V plánu je ale taky vybudování dvou mostů, ten turecký bude ústit tady.

Ondřej BOHÁČ, ředitel institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy
Za Žlutými lázněmi, kousek od Podolského bazénu a potom bude pokračovat šikmo přes Vltavu na Prahu 5 na Smíchov. Místu, kterému se, říká lihovar.

Anna BAHNEROVÁ, redaktorka
Hotový by měl být za 5 let, sloužit bude veřejné dopravě a integrovanému záchrannému systému. Kubistickou podobu mu dal umělec Krištof Kintera. Nové parky: revitalizovat by se měl Štvanický ostrov i Vyšehrad. Na Císařském ostrově vznikne protipovodňový park. Měl by podpořit rozvoj krajiny ve městě a obyvatelům nabídnout prostor pro rekreaci.

Marek KUNDRATA, architekt, projektový manažer
Tady má dojít k významnému rozšíření koryta Vltavy, a to zejména právě kvůli povodním. Vznikne tady vlastně řada nových ostrovů, které budou na tom stávajícím břehu.

Anna BAHNEROVÁ, redaktorka
Určené budou ptákům .Trojská kotlina je totiž jedním z nejvýznamnějších ornitologických lokalit v Praze. Anna Bahnerová, Česká televize.

 

17. října 2020
17. října 2020