Rozhovor s pražským primátorem Hřibem

Datum vydání: 24.07.2020, Zdroj: ČRo Radiožurnál | Rubrika: 17:06 Dvacet minut Radiožurnálu | Téma: Zdeněk Hřib

Vladimír KROC, moderátor
Hostem pátečních Dvaceti minut, které vysílá Radiožurnál a Český rozhlas Plus, je primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib za Piráty, dobrý den.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Dobrý den.

Vladimír KROC, moderátor
Dnešní rozhovor předtáčíme, protože odjíždíte na dovolenou, zvolil jste zahraničí, nebo tuzemsko?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Ne, zůstanu v České republice. Ono přece jenom může se stát, že budu tu dovolenou nucen náhle přerušit a vrátit se do Prahy, takže se nebudu moct vzdalovat.

Vladimír KROC, moderátor
Nebudete daleko, zvažoval jste, že dovolenou odložíte, když situace v Praze kvůli koronaviru není zrovna růžová, jak se vyjádřila hlavní pražská hygienička Zdeňka Jágrová?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Tak já už jsem ji v podstatě odložil, protože příští týden jsem už vlastně na dovolené měl být, ale nakonec nebudu minimálně v pondělí, protože budeme mít videokonferenci s hejtmany. Na téma toho, že vlastně není tady rozhodně optimální komunikace od státu, respektive ministerstva směrem k krajům, tedy k hejtmanům, protože prostě my se ty informace dozvídáme z televize, a myslím si, že to rozhodně není jako ideální stav, a mezi těmi hejtmany, co se k tomu vyjádřili, si myslím, že je v podstatě shoda na tom, že takhle to dál nejde.

Vladimír KROC, moderátor
Co navrhujete, co by se mělo změnit?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Určitě se musí zlepšit ta komunikace. Já myslím, že kromě toho, že se nám tedy tedy vrací vlastně nějaký nárůst těch počtů pozitivních případů, tak jak to bylo vlastně na začátku roku, tak je vidět, že se nám tady vrací taky ty problémy s komunikací, které tehdy vlastně na počátku té epidemie se objevovaly, potom se to zlepšilo a tohleto musíme vyřešit hned v začátku.

Vladimír KROC, moderátor
Ode dneška platí plošná opatření proti covidu-19, která ministr zdravotnictví vyhlásil včera v 18 hodin. Podle vašeho názoru, odpovídá ta překotnost přijímaných restrikcí akutní hrozbě nákazy?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Tak, co se týče, já mohu mluvit pouze za Prahu, ta situace v Praze je taková, že tady neprobíhá vyloženě plošné šíření. Probíhá tady jedno ohnisko, které je tedy hodně velké, to je ta záležitost s tou párty v tom baru, kde teda už teď máme vlastně sto pozitivních případů z tohohle ohniska, ale pozitivní zpráva je v tom, že vlastně je tady hodně málo těch závažných případů, závažných průběhů, takže v tomhletom je to dobré, takže hygiena nadále zvládá pochytat ty kontakty, v uvozovkách, teda pochytat, prostě zvládá to dotrasovat, a jsou prostě v karanténě momentálně rodiny těch těch pozitivních a plus další stovka lidí, takže.

Vladimír KROC, moderátor
Já jsem se ptal spíš na to, jestli bylo nutno podle vás to opatření přijímat hned ode dneška, jestli se nedalo vyčkat třeba také do pondělí?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Tak to je odborná otázka. S ohledem na to, že, jak říkám, já vidím jenom tu situaci v Praze. Je otázka, jaká je situace v ostatních krajích. Já, abych pravdu řekl, tyhle data takhle podobně nesleduji. Pro nás je zásadní komunikace s pražskou hygienou.

Vladimír KROC, moderátor
Já jsem se o pondělku zmínil proto, že Praha znovu zavádí právě od toho dne povinnost nošení roušek v lékárnách a čekárnách, proč tedy od pondělí?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Tak my chceme dát všem čas na to, aby se mohli na to nějakým způsobem připravit z našeho pohledu není ta situace tak extrémně závažná na to, aby bylo nutné tahle plošná opatření zavádět překotně. Jak jsem zmiňoval, momentálně je to o tom, že víme o nějakých konkrétních ohniscích, respektive o jednom konkrétním ohnisku, které je hodně velké, to navyšuje ty denní průměry, takže nám prostě přibylo teď nově 52 za včerejšek pozitivních případů a za předvčerejšek vlastně byla to bylo nějakých 42, ale není to o tom, že by se to onemocnění šířilo vyloženě plošně, to znamená, z toho důvodu myslím, že ta opatření tak, jak jsme se na nich dohodli s hygienou, jsou dostatečná.

Vladimír KROC, moderátor
I kvůli pandemii koronaviru některá evropská města víc podporují městskou cyklistiku, co v tomhle ohledu podniká Praha?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Praha intenzivně investuje do cyklistiky. Není to jenom v souvislosti teď s koronavirem. Je to dlouhodobá záležitost, kdy navyšujeme investice do cyklistické i pěší infrastruktury a bezbariérovosti také mimochodem, takže v roce 2019 to bylo nějakých 132 000 000 Kč plus dotace pro městské části, takže dohromady 158 000 000. Teď v roce 2020 to bude nějakých více než 150 000 000 Kč. S těmi dotacemi městských částí se to vyšplhá přes 170 000 000 Kč. A je tam celá řada akcí, které nějakým způsobem zpracováváme, připravujeme, nebo už realizujeme, a mezi těmi připravovanými se chystá například Vršovická drážní promenáda, na ni navazující Nuselská drážní promenáda, to jsou vlastně liniové parky pro chodce a cyklisty, nebo severovýchodní cyklomagistrála, kde jsme dali dotaci městské části. Eventuálně spojnice Krejcárek– Balabenka.

Vladimír KROC, moderátor
Takhle, když to slyším, tak to vypadá úctyhodně. Na druhou stranu, proč třeba nevidíme v hlavním městě cyklisty v těch větší houfech, jak jsme na to zvyklí v moderních metropolích ve světě? Pořád ta cyklistika vypadá jako Popelka u nás.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
My se snažíme zlepšit právě těmi investicemi do té infrastruktury, protože ono se často říká, že vlastně problém je kopcovitost Prahy. To není úplně pravda. Z těch výzkumů, průzkumů a dotazníkových šetření to úplně nevyplývá. Problémem je obava o bezpečnost těch cyklistů. Tu obavu o bezpečnost vyřešíte pochopitelně pouze jedním způsobem, a to tak, že budou existovat, jako by dedikované trasy, to znamená vyhrazené trasy pro cyklisty, ne že cyklisté budou jezdit kolem frekventovaných silnic, kde jezdí auta, která často neudrží prostě ten 1,5 metr odstup, který je doporučovaný, to znamená, toto je cesta, jak pomoci cyklistice v Praze, a je to ta cesta, kterou my vlastně provádíme, jinak my víme, protože máme po městě umístěné takzvané cyklosčítače na těch existujících trasách, tak víme, že v době koronaviru vzrostl ten počet cyklistů v těch klíčových úsecích třeba dvojnásobně, takže je tady i aplikace Na kole Prahou, kterým vlastně Praha podporuje cyklistiku a umožňuje vlastně cyklistům najít si tu nejlepší cestu po Praze na kole.

Vladimír KROC, moderátor
Pane primátore, kdy bude městská hromadná doprava zdarma, jak to slibovali Piráti před volbami?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Piráti před volbami neslibovali zdarma MHD, to slibovala jiná strana, která se možná, jak víte, nedostala do pražského zastupitelstva, z čehož lze tak trošku vyvodit, že vlastně po dopravě MHD zcela zdarma v Praze úplně poptávka není. Z našeho pohledu je v Praze poptávka po dopravě, která bude komfortní, MHD, tedy veřejná doprava, která bude komfortní, mít dostatečnou kapacitu a dostatečně krátké intervaly. To je tedy záležitost, na které pracujeme, stavíme metro D, stavíme tramvajové trati, investujeme do klimatizací ve vozech hromadné dopravy, což jsou samozřejmě všechno záležitosti, které stojí peníze. V téhle záležitosti se proto objevil návrh od koaličních partnerů, kteří udělali, připravili nejrůznější modelace, jak se bude vyvíjet tržby dopravního podniku na jízdném, když neuděláme vůbec nic, eventuálně, když se bude nějak ten tarif měnit například i v oblasti jednorázových jízdenek.

Vladimír KROC, moderátor
Právě jednou z těch pracovních variant na zvýšení jízdného má být i možnost, že by se cena ročního kuponu už od léta zvedla na 5 400 Kč, proč tolik?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Od léta určitě ne, tato varianta nevzpomínám si, že by byla na stole vůbec, byla na stole nějaká modelace, která mluvila o tom, jak by se vyvíjely tržby dopravního podniku, kdyby došlo ke zdražení o myslím nějaké zhruba 2000, to byla varianta extrémní, o které se momentálně neuvažuje. To, co je momentálně na stole, je zdražení o takzvaně korunu za den, to znamená o 365 Kč, což je varianta, se kterou přichází do jednání Praha Sobě. My do toho jednání jdeme s tím, že pro nás je zásadní vyřešit ten problém příliš drahé měsíčního kuponu ve srovnání s jednou dvanáctinou ročního kuponu, to je záležitost, kterou Piráti avizovali před volbami, zjednodušeně řečeno jsme usilovali o zlevnění toho ročního, pardon, toho měsíčního kuponu na 400 Kč, tedy tak, aby se to přiblížilo, takže. Ve hře jsou i jiné možnosti, jak toho dosáhnout, například takzvaným zastropováním těch měsíčních kuponů, to znamená, koupíte si jih několik a zbytek, a když to dosáhne určitého množství, tak potom zbytek roku máte třeba za korunu nebo objevují se nějaké možnosti, že když si jich pravidelně zaplatíte x, tak potom dostanete nějaké peníze města zpátky, ale cílem obecně je řešit ten problém nízkopříjmových skupin v Praze, které si teď nemají ty peníze na ten jednorázový vyšší náklad na roční kupon, kvůli tomu si kupují měsíční kupon, a díky tomu výrazně přeplatí tu cenu ročního kuponu.

Vladimír KROC, moderátor
Na druhou stranu teď roční kupon stojí 3 650 Kč, ve srovnání v Ostravě bez koruny 4000 a v Brně třeba 4750. Nemá v tomto porovnání zvýšení ceny jízdného logiku?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
To Brno má takovou specifickou slevu, která vlastně platí jenom pro Brňáky. Oni to mají postavené na tom, že za včasnou platbu poplatků za odpad vám vlastně to zlevní a dostanete se někam k těm čtyřem tisícům reálně, ale, ano momentálně je pražská MHD levnější než v Ostravě. Je to dáno i tím, že vlastně na začátku tohoto roku mnoho velkých měst MHD zdražovalo. Praha ten tarif nezměnila. Ta aktuální cena ročního kuponu vychází z té slevy, která byla použita v roce nebo která byla zavedena v roce 2015. Původně ten kupon roční stál 4750 a pak došlo ke zlevnění, byl to nápad okopírovaný z Vídně, kde stojí teď tramvajenka vlastně euro na den, tak tady byla záměr jako 10 Kč na den, proto to stojí 3650 teďka, ale je to jenom sleva právě na té roční kupon, toho měsíčního se to nějak netýkalo. To znamená to, k čemu došlo, nebylo to, co se chtělo, to znamená dovést víc lidí do MHD. Došlo jenom k tomu, že lidé si místo měsíčních začali kupovat roční kupony, ale to nenavýšilo ten podíl lidí cestujících MHD. To naopak z našeho pohledu, pokud chceme dostat více lidí do MHD, tak je nutné investovat do té kapacity, do intervalů, do komfortu, jako jsou klimatizace a podobně, to znamená, ta cena MHD není teď to, co by motivovalo lidi jezdit MHD.

Vladimír KROC, moderátor
V jednom z rozhovoru jste řekla, mám pocit, stejnými slovy řekl toto, že experiment Adriany Krnáčové se zlevněním jízdného nevyšel. Nedopouštíte se podobné chyby, když navrhujete snížení ceny měsíčního kuponu, aniž byste k tomu měli nějaké podrobnější analýzy, nebo je máte?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Tak my víme, že pro spoustu lidí s nižšími příjmy je prostě nemyslitelný ten nákup ročního kuponu, ani za 3650, a že je prostě potřeba...

Vladimír KROC, moderátor
Ten měsíční, 550 a místo něj 400, to mě zajímá., k čemu jste došli.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Je vícero možností, jak ten problém vyřešit, ten problém skutečně stojí tak, že město v tuto chvíli vlastně vydělává na lidech z nízkopříjmových skupin, což si myslím, že správně není, protože vlastně město je úplně jedno, jestli tu cenu toho ročního kuponu dostane jakoby najednou nebo, v uvozovkách v 12měsíčních splátkách. Asi nechceme tady zavádět žádné splátkové kalendáře, které by potom generovali nějaké možné exekuce nebo já nevím co, to prostě není ta rozumná cesta, takže hledáme jiný model. Jeden z možností je zlevnit paušálně ty měsíční kupony, což je cesta taková jednoduchá, přímočará, to by bylo za mě jako nejjednodušší a administrativně. Možnosti další jsou takové, které vlastně, o nich diskutujeme s koaličními partnery, které mají záměr vlastně zlevnit to jenom pro ty, kteří si to skutečně kupují každý měsíc, když to tak řeknu, a to znamená, tam je možnost, když si koupíte několikrát, že už jako vy byste dosáhl té ceny.

Vladimír KROC, moderátor
Tam by byl nějaký bonus.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Tak tohle potom buďto dostat bonus zpětný nebo zbytek roku za korun, ale ještě tam je jednu zásadní, náš požadavek na to jednání o těch změnách tarifů, a to je záležitost chceme, aby dopravní podnik hospodařil transparentněji, aby se snížily jeho náklady na to vnitřní fungování, aby se nestávalo to, co se stalo třeba v roce 2017, kdy dopravní podnik podepsal smlouvu s dodavatelem tepla, díky čemuž začal vytápět vozovny 5× dráž, než si to dřív dělal sám, to znamená, tyhle věci my chceme v dopravním podniku jim zabránit, aby vůbec k nim mohlo dojít, a to je naprosto zásadní vstup od nás do té diskuse.

Vladimír KROC, moderátor
A proč musí třeba pražské tramvaje přelakovávat, což si prý vyžádá podle opozice řádově stovky milionů korun?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Tak to je fake news, který tady šíří opozice, protože...

Vladimír KROC, moderátor
Ona to není pravda?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Opravdu pravda není. Ta realita je taková, že je zpracovaná, byla vyhlášená soutěž na zpracování jednotného designu nebo jednotného vzhledu těch vozů MHD s cílem použít tento jednotný vzhled v momentě, kdy budou nakupovat nové vozy nebo když budou se dělat takzvané celolakové údržby. Celolaková údržba je pravidelná záležitost, teď například České dráhy budou přelakovávat ty elefanty, to znamená, oni od nás čekají, že dostanou jako požadavek, na kterém my se dohodneme se Středočeským krajem, protože ty vlaky prostě jsou součástí toho integrovaného tarifu, a že oni na základě toho přelakují ty vozy, to znamená nebude to platit ani Praha. A je to záležitost, která je nezbytná, takže buďto budou na nalakované namodro, narůžovo nebo nažluto, anebo tak, jak to vyjde z nějaké grafické soutěže, kterou Praha vyhlásila. Ta soutěž rozhodně nestála 100 000 000 Kč, jak se tady nějak objevuje, ale ta soutěž stála, jestli se nepletu, 1,7 milionu Kč. A klíčové je se tam totiž dohodnout, aby Praha dohodla na tom designu se Středočeským krajem. To znamená, že ta situace není jako tak úplně jednoduchá, ale cílem je mít prostě jednotný design vozů MHD, nikoliv, a do budoucna přes ty celolakové údržby, které jsou stejně povinný, nutný, nebo ty nový nákupy vozů, aby když kupujeme nový autobus, aby jsme věděli, jak máme říct tomu výrobci, jak to má dodat barevný.

Vladimír KROC, moderátor
Poměrně dlouho se mluví o rozšiřování Letiště Václava Havla, teď to vypadá, že se výstavba paralelní dráhy přinejmenším oddaluje, protože ji kvůli hluku pozastavil krajský soud. Potřebuje pražské letiště další dráhu?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Z našeho pohledu momentálně nepotřebuje, my preferujeme, aby se teď rozvíjelo pražské letiště bez té paralelní dráhy, když říkám ti my, mám tím na mysli Piráty, kteří jsou v pražském zastupitelstvu, takový je aspoň postoj klubu. Pan náměstek Hlubuček, který je tedy ze STAN, zpracoval takový seznam, přehled o evropských letištích, náměstek pro životní prostředí tady v Praze, ze kterého vyplývá, že celá řada evropských letišť vlastně zvládne odbavit více cestujících, a jako násobně více než pražské letiště pouze s jednou dráhou. To znamená, je to záležitost, kdy skutečně já v tuto chvíli si nejsem jistý, jestli ta paralelní dráha je skutečně nutně potřeba. Je tam možnost rozvoje toho letiště, kterým dojde k navýšení kapacity. To je další věc. A zatřetí ten problém, který tady je, je, že město stále nemá vlastně žádné nástroje reálné, kterým by se mohlo bránit před těmi neblahými efekty takzvaného overturismu, to znamená, my teď nemáme žádné nástroje k regulaci Airbnb reálně, nemáme prostě nástroje pro boj s vizuálním smogem reálně, takové, jaké mají třeba západoevropské metropole, a proto vlastně jediný, co brání vlastně příjemcům dalších turistů, je de facto ta otázka, například té paralelní dráhy, to znamená, v současné době z mého pohledu není možné paralelní dráhu akceptovat ze strany Prahy, ale je důležité teda zdůraznit, že ty nástroje Prahy jsou omezené, tady v tom, investorem je vlastně stát do té paralelní dráhy.

Vladimír KROC, moderátor
Ale v každém případě, vy byste to nepodpořili?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Letiště má akcionářem Ministerstvo financí. My jako Piráti se to nechystáme podpořit a podobný je i postoj dalších koaličních partnerů.

Vladimír KROC, moderátor
16. července jste na Twitteru jásal, že jste se dohodli s premiérem Andrejem Babišem na urychlení majetkových změn mezi státem a Prahou v oblasti zdravotnictví nebo dopravních staveb, jako je Pražský okruh, cituji: Mám radost, podobná věc na jednání slouží ve prospěch Pražanů, to jste napsal. Co se změnilo? Plánovaná letňanská vládní čtvrť už pro vás není tím úřednickým ghettem?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Já bych neřekl, že jsme úplně dohodli. My jsme se dohodli na tom, že zahájíme ty jednání, ne, že jsme se dohodli na tom, že to bude tak nebo onak. My jsme od začátku říkali, že vlastně podmínkou k zahájení těch jednání jsou nějaké podmínky. Ta poslední podmínka bylo, aby Praha mohla získat těch 60 miliard na vnitřní městský okruh, který tedy staví město. A pro město je trochu problém stavět tuto velkou dopravní infrastrukturní stavbu zároveň s metrem D, protože to dohromady bude stát obojí více než 150 miliard korun. A je problém to ufinancovat čistě z městských zdrojů, to znamená, tuhle podmínku vlastně pan premiér teď splnil. To znamená...

Vladimír KROC, moderátor
Přislíbil, řekněme.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Splnil v tom smyslu, že to nevidí, že by to nebylo možné realizovat. To znamená, za nás byly splněny všechny ty podmínky, které my jsme podmiňovali jimi po zahájení těch jednání, to znamená, jednání byla nyní zahájena, což je trochu něco jiného, než kdyby byla dokončena.

Vladimír KROC, moderátor
Já se zeptám ještě, protože koncem června bylo to podepsání navrhováno memoranda mezi státem a hlavním městem v nedohlednu. I premiér Babiš tehdy připouštěl, že Praha má momentálně jiné priority. Teď se, pokud tedy mám správné informace, předpokládá podpis toho memoranda v půli září.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
My máme priority stále stejné a je to rozvoj města jako města krátkých vzdáleností a multicentrického a také řešení těch aktuálních výzev. Momentálně nejaktuálnější výzvou je samozřejmě koronavirová krize, s tím souvisí nějaký rozvoj zdravotnictví, a proto vlastně ta dohoda, která byla zatím učiněna směřuje primárně k řešení těch otázek, které se týkají zdravotnictví. To znamená, my jsme se dohodli, že budou takové nějaké balíčky, které se ještě předřadí vlastně tomu memorandu. A první ten balíček se týká Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, kde vlastně by mělo dojít k nějakým majetkovým změnám a my bysme za to měli dostat, například jednu budovu na Praze 10, kterou chceme použít pro oblast sociální péče.

Vladimír KROC, moderátor
A v té vinohradské nemocnici má tedy vzniknout jakési autonomní traumacentrum, je to tak?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
To ne to není autonomní traumacentrum, ono se tomu říká traumacentrum, protože to vyplývá z nějaký historie, kdy Evropská unie dávala peníze na traumacentra a oni to pojmenovali traumacentrum, to je projekt starý 10 let, kde oni jsou už ve stadiu územního, pardon, stavebního povolení. A jedná se v podstatě o celou novou akutní část té nemocnice. Je to prostě záležitost, díky které by se větší část té nemocnice změnila z toho pavilonového systému na něco jako monoblok, což určitě jakoby správný směr a já to určitě podporuju ten projekt. Nicméně mělo by to stát vlastně na pozemcích Prahy, to znamená, je tam důležité pro stát udělat tu směnu, pro nás je zase zásadní dostat od státu jiné pozemky na Praze 10, které potřebujeme pro rekonstrukci stanice záchranné služby pražské. To znamená, to je první balíček. Druhý balíček se bude točit hodně kolem Nemocnice Na Bulovce, kde ten stav je také dlouhodobě neuspokojivý. Máto vícero důvodů, nicméně my chceme v rámci této druhé majetkové směny získat od státu pozemky, které potřebujeme na zelené pásy podél 511, případně nějaký pozemek na Pankráci, který vlastní teď Česká pošta, a měl by tam být exit z metra D.

Vladimír KROC, moderátor
A co to fakticky znamená, jaká je budoucnost Nemocnice Na Bulovce. Uvidíme, jak dopadnou ta jednání, my jsme se už setkali s ředitelem nemocnice, panem Kvačkem, zasedla už pracovní skupinam nějak jsme se shodli na tom zhruba, kterým směrem bysme chtěli jít, protože tam je vícero možností, teď vidíme nějaké to světlo na konci tunelu, ale ještě na tom bude spousta práce, protože je to opravdu komplexní záležitost, v areálu Nemocnice Na Bulovce je velká část těch pozemků města, na nich stojí státní budovy, některé nejsou ani v katastru nemovitostí zaznačené. Je to takové dost divoké a ještě chvíli potrvá, než se to odpracue.

Vladimír KROC, moderátor
Ale nehrozí, že by ta nemocnice jako taková zanikla?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Zánik nemocnice asi nehrozí, magistrát vlastně od roku 2010 vynaložil tady v areálu nemocnice 750 000 000 Kč na nejrůznější investice. Plánují se investice další, například investice do té čistírny odpadních vod, která vlastně byla zprovozněna v roce 96 a od roku 2000 vlastně nefunguje, takže momentálně 20 let tam nefungují ty automatické česle. To znamená. Zánik Nemocnice Na Bulovce jako takové se nechystá, si myslím, že to neobsahuje žádná z těch variant ale tak, jak ten stav tam teďka je, to dlouhodobě zůstat nemůže, protože ty problémy se tam nedají reálně řešit.

Vladimír KROC, moderátor
A váš požadavek, aby stát financoval v prostoru Letňan novou nemocnici, ten trvá?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Co se týče těch Letňan, tak tam se teď provádí studie, která má říct vlastně, co by se tam dalo reálně dělat, jakoby skutečně z odborného hlediska bez těch velkých politických proklamací. My chceme určitě, aby tam byla převažující část bydlení se týkající, protože to je problém, který tady město má. Určitě chceme, aby tam byla ta rezerva na státní nemocnici, kterou by tam stát měl do budoucna postavit. Co si myslím, že bude také v konečném důsledku jednoho dne nezbytné a potom pochopitelně tam zbude i nějaké místo administrativní budovy, protože podél cest potřebujete něco postavit, abyste odstíní ten hluk od té rezidenční části. A určitě by to měl být nějaký park, ale tohle je odborná záležitost, na které by chtěl, aby teď pracovala ta odborná skupina, a potom se můžeme setkat nad tím výsledkem. Prioritní teď jsou mnohem víc ty balíčky, které se týkají vlastně zdravotnictví, to znamená Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a Nemocnice Na Bulovce.

Vladimír KROC, moderátor
To byl Zdeněk Hřib, primátor hlavního města Prahy za Piráty. Děkuju za rozhovor, na shledanou.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Děkuji za pozvání a na shledanou.

Vladimír KROC, moderátor
Příjemný poslech dalších pořadů přeje Vladimír Kroc.

 

24. července 2020
24. července 2020