Systém protipovodňových opatření se osvědčil

Veřejná správa | 21.11.2013 | Rubrika: Rozhovor | Strana: 12 | Autor: David Jareš | Téma: Volené orgány - Primátor - Tomáš Hudeček

Nejen o práci hasičů, policistů a záchranářů ze zdravotnické záchranné služby, ale i o jejich součinnosti se strážníky, vojáky, záchranáři z Hasičské báňské záchranné služby, členy Českého červeného kříže, pracovníky z mnoha dalších organizací a dobrovolníky, kteří nezištně a s vysokou profesionalitou poskytovali pomoc postiženým při povodních, hovoří pražský primátor Tomáš Hudeček.

* Jak jste spokojený s fungováním Integrovaného záchranného systému v Praze?

Jejich příslušníci odvádějí v Praze velmi dobrou práci. Nejen při plnění běžných úkolů, ale zejména při zajišťování záchranných a likvidačních prací ve vypjatých situacích, jakými byly v červnu ničivé povodně a dubnový výbuch plynu v ulici Divadelní.

* Obě události byly v roce 2013 nejviditelnější. Jak je vyhodnocujete?

Činnost složek integrovaného záchranného systému k likvidaci následků výbuchu v Divadelní ulici jsme hodnotili na několika jednáních zasahujících složek. Zásadní byla však hodnocení Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru a pražského krajského policejního ředitelství. Vyzdvižen byl zejména koordinovaný postup všech složek a velmi dobrá spolupráce na místě. Zlepšení je nutné v zajištění komunikace mezi složkami na místě, například prostřednictvím součinnostního kanálu IZS 112, který nebyl dostatečně využit. K vyhodnocení povodní byla Radou hlavního města Prahy jmenována komise zpracovávající zkušenosti a navrhne opatření k nápravě závad a doplnění stávajícího systému protipovodňových opatření. Komise činnost ještě neukončila.

* Výbuch v Divadelní znamenal uzavření místa a evakuaci obyvatel. Má město dostatečné kapacity, aby se o vystěhované obyvatele mohlo postarat?

V tomto případě bylo evakuováno 230 osob. Magistrát byl připraven, ve spolupráci s radnicí Prahy 1, poskytnout postiženým náhradní ubytování. Nebylo nutné, jelikož všichni našli náhradní střechu nad hlavou u blízkých. Bezprostředně po vyhlášení evakuace vyslal dopravní podnik autobus, který poskytl dočasné útočiště. V autobuse působil i psycholog hasičů.

* Bylo by město na takovou situaci připraveno i v lokalitě, kde žije více obyvatel?

Máme dostatečné kapacity na to, abychom se v případě nutnosti o postižené postarali. Při letošních povodních bylo do evakuačních středisek umístěno 1 279 osob. Složitě jsme evakuovali nemocnici Na Františku, pacienty, včetně JIP, jsme převezli do ostatních nemocnic v Praze. Při povodních v roce 2002 bylo nutné zajistit ubytování pro téměř 50 000 evakuovaných, a i tento úkol se podařilo zvládnout.

* Byl výbuch v Divadelní ulici impulsem k revizi stavu rozvodů plynu v metropoli?

Po výbuchu v Divadelní ulici provedla Pražská plynárenská Distribuce, a. s. v polovině května preventivní nárazovou odorizaci zemního plynu, s cílem odhalit jeho případné úniky. Lidé oznámili 149 podezření na únik zemního plynu. V přibližně jedné třetině případů se únik nepotvrdil. Ve čtrnácti případech byl lokalizován drobný únik v rámci uličních rozvodů, nejčastěji na dělícím místě mezi distribuční soustavou a odběrným plynovým zařízením objektu. V 88 případech byl drobný únik zjištěn v rámci bytových instalací nebo domovních rozvodů, a to zejména ze závitových spojů. Odorizace se navíc provádí pravidelně před zimní topnou sezónou.

* Za povodní v prvních hodinách „drhlo" informování o situaci. Byla již příčina odstraněna?

Příčinou bylo nedokončené nastavení výstupu z Informačního systému krizového řízení na velkokapacitní odesílání SMS zpráv v sítích GSM. Po jeho zprovoznění již nedocházelo ke zpožďování informací a dnes je denně využíváno.

* Praha má téměř dokončenou protipovodňovou ochranu. Bude se ještě nějak upravovat?

Komisi, o níž jsem se zmiňoval před chvílí, předsedá první náměstek a jsou v ní zastoupeni magistrátní odborníci a externí specialisté. Systém protipovodňových opatření se jednoznačně osvědčil, byl uveden do činnosti včas a dobře fungoval. Škody po povodni byly oproti jiným postiženým regionům malé, škody na ochranném systému minimální, nebyly ohroženy lidské životy.

* Jaká opatření město přijme?

Opravu čerpacích jímek na vnitřní kanalizaci ve Zbraslavi, které byly příčinou zaplavení několika objektů, plánujeme na počátek příštího roku. Díky spolupráci s ČVUT známe příčiny a již byl zvolen způsob opravy, která bude požadována v rámci reklamačního řízení. Závada na čerpacím systému na potoce Rokytka způsobila zatopení některých objektů v dolní Libni v okolí Voctářovy ulice. Náprava spočívá ve dvou etapách. První je oprava vakového hradícího zařízení a jednoho z pěti čerpadel, jež jediné nefungovalo. To však nebylo hlavní příčinou zaplavení chráněného území. Celková čerpací kapacita systému, který byl dimenzován na podmínky povodně 2002, byla nedostatečná. Proto se připravuje podstatné zvýšení čerpací kapacity. Realizace proběhne koncem příštího roku a v roce 2015.

* Jak se Praha postará o území, která nejsou ochráněná? Vybuduje další ochranné stavby, nebo „vyhraje" voda a město raději přestěhuje obyvatele?

Rozsah chráněných území byl dán rozhodnutím Rady hlavního města Prahy z roku 2003 a tato území také byla ochráněna. Komise posoudí, zdali by nebylo možné rozšířit ochranu na dosud nechráněné lokality, především na jižním a severním okraji Prahy. Shromažďujeme požadavky městských částí na rozšíření a připravujeme zadání pro projektové a výzkumné týmy. Konečné rozhodnutí o rozšíření chráněných území učiní zastupitelstvo po vyhodnocení podkladů. Výsledky lze očekávat během příštího roku, případnou realizaci v letech 2015 až 2017.

* Má na to město peníze a legislativu?

Tyto otázky řešíme od okamžiku ustavení oné komise. Nejdůležitější věci jsou řešeny v pořadí naléhavosti již dnes a budou pokračovat v příštím roce. Částka bude zřejmá po projednání rozpočtu na rok 2014, který bude zveřejněn včetně názvů vybraných opatření a výše plánovaných nákladů. Opatření, navržená v projektech v příštím roce, pak budou realizována podle pořadí naléhavosti v létech následujících podle finančních možností.

* Ohrožená je i pražská zoologická zahrada. Posílí její ochrana?

Úroveň ochrany ZOO byla pečlivě řešena již při návrhu protipovodňových opatření v létech 2003 a 2004, přesto se i na tento problém naše komise podívá a přehodnotí jej. U Trojské kotliny je však situace o to složitější, že nezbytná výstavba nové čistírny odpadních vod na levém břehu Vltavy na Císařském ostrově, naproti zoologické zahradě, již způsobí určité vzdutí vody při povodni oproti dnešnímu stavu. Případné zvýšení ochrany ZOO pak tuto situaci může ještě zhoršit. To vše může způsobit snížení stupně ochrany dosud vybudovaných protipovodňových opatření v Tróji a Holešovicích. Bude proto velmi obtížné hledat technické řešení, které by takové důsledky omezilo nebo alespoň minimalizovalo. Komise doporučila během příštího roku takové řešení hledat a vyhodnotit včetně všech důsledků. Snížení stupně stávající protipovodňové ochrany se nedotknou historické části Prahy. Očekáváme, že nedosáhnou proti proudu nad most Barikádníků. Směrem po proudu, pod zoologickou zahradou, se neprojeví vůbec.

* Město má zkušenost s velkou vodou, ale je připraveno i na situace, které naštěstí metropoli nepostihly? Například black-out, teroristický útok, průmyslová havárie, epidemie?

Máme rozpracována opatření a připraveny scénáře k řešení možných krizových situací a mimořádných událostí. Prahu naštěstí takovéto události dosud nepostihly, takže nemůžeme hodnotit, nakolik je město připraveno.

Určitým vodítkem k hodnocení připravenosti města a složek, které se na řešení takovýchto situací podílejí, jsou pouze cvičení, během nichž je řešení takovýchto situací prověřováno. V září 2005 proběhlo taktické cvičení IZS, které bylo zaměřeno na likvidaci následků bombového útoku v metru a společném autobusovém a vlakovém nádraží v Praze a na železnici ve Středočeském kraji. Na první čtvrtletí příštího roku je plánováno cvičení na téma black-outu. Cílem bude ověřit současné možnosti a kapacity stávajících zdrojů elektrické energie a její distribuce v Praze včetně obnovení dodávek. Bude ověřena akceschopnost a reakce vybraných úřadů, určených subjektů kritické infrastruktury, orgánů hlavního města Prahy, základních složek Integrovaného záchranného systému a dalších vybraných součinnostních organizací.

 

21. listopadu 2013
21. listopadu 2013