Zpět do práce
Praha & EU: Investujeme do vaší budoucnosti
Cílem projektu bylo zlepšení postavení znevýhodněných osob nebo osob ohrožených sociálním vyloučením na trhu práce. Cílem projektu byla obnova a rozvoj klíčových kompetencí, znalostí a dovedností znevýhodněných osob na trhu práce, které jim umožňovaly sociální a pracovní integraci, nalezení nového pracovního uplatnění a udržení se na volném trhu práce.
Cílová skupina:
- Osoby bez přístřeší (zjevně i potenciálně)
- Osoby v nepříznivé životní situaci
- Osoby ohrožené sociální exkluzí
- Dlouhodobě nezaměstnaní
- Osoby s nízkou kvalifikací
- Osoby po výkonu trestu
Činnosti realizované projektem: (6 základních modulů zaměřených přímo na uživatele projektu)
- Vedení nízkoprahového zařízení – Job klubu
- Trénink klíčových kompetencí
- Trénink pracovních příležitostí
- Podporované zaměstnání
- Dlouhodobé sledování potřeb cílové skupiny
- Podpora efektivního vyhledávání pracovních příležitostí
Projekt navazoval na realizovaný projekt „Aktivizace pracovního potenciálu sociálně znevýhodněných občanů“, který byl realizován na území Hl. m. Prahy v období 2006 – 2008.
Doba realizace
1. 9. 2010 – 31. 8. 2013
INFORMACE O REALIZACI PROJEKTU
Aktivita 1)
V rámci aktivity 1 docházelo ke kontaktování osob cílové skupiny. Toto měli na starosti 4 terénní pracovníci. Ti měli za úkol tyto činnosti:
- mapování, lokalizace a aktivní oslovování sociálně znevýhodněných osob
- vyhledávání a informování a motivování osob cílové skupiny o projektu, jeho možnostech a službách
- mapování potřeb osob cílové skupiny;
Terénní pracovníci vyhledávali osoby z cílové skupiny v ulicích hl. m. Prahy a v organizacích sdružující cílovou skupinu (charity, azylové domy apod.). Potenciálním uchazečům prezentovali jednotlivé aktivity a činnosti projektu.
Bylo uskutečněno 35 propagačních seminářů v časovém rozsahu 1-2 hodiny. Propagaci projektu zajistil projektový manažer:
- na sociálních odborech všech pražských úřadů městských částí
- na pražském oblastním sněmu Úřadů práce
- ve vybraných organizacích sdružujících cílovou skupinu
- v prostorách realizátora projektu
Po absolvování aktivity 1 odcházeli účastníci do dalších částí projektu.
Aktivita 2)
Job klub sloužil jako nízkoprahové centrum, ve kterém měli účastníci projektu k dispozici PC, internet a denní tisk, a také podpůrný tým pracovních asistentů.
Realizátor zajistil prostory Job klubu rekonstrukcí místností na adrese Moskevská 1464/61,
Praha 10 na počátku skutečné realizace projektu, a od 1. 9. 2011 spustil jejich provoz tak, aby
poskytly adekvátní zázemí pro realizaci aktivity a zároveň sloužily jako centrální místo projektu. Lokalizace Job klubu byla zvolena z důvodů bezproblémové dostupnosti uchazečů z jakékoliv části Prahy. Job klub měl otevřeno každý pracovní den od 9:00 do 14:00 hod. Veškeré informace o Job klubu byly uveřejněny ve formě letáků a rozmístěny na pracovních úřadech, v prostorách charit, azylových domů, či rozdány koncovým uživatelům prostřednictvím terénních pracovníků a také na webových stránkách realizátora: www.projektintegrace/zpetdoprace.cz.
Aktivita 3)
Koncepce Tréninku klíčových kompetencí (TKK) vznikala na základě zpracovaných údajů z dotazníku „Zpět do práce“, které uživatelé vyplnili před zahájením tréninků klíčových kompetencí.
Trénink klíčových kompetencí byl realizován pro uživatele projektu v malých skupinách, v počtu 15 klientů, při vzájemném sdílení zkušeností s ostatními uživateli. Do aktivity byli zapojeni kvalifikovaní lektoři, kteří v TKK realizovali následující 4 projektové moduly:
- Sociální dovednosti - 3 dny, celkem 24 hodin
- Pracovně právní minimum - 3 dny, celkem 24 hodin
- Komunikace se zaměstnavatelem - 3 dny, celkem 24 hodin
- Základy obsluhy PC - 5 dní, celkem 42 hodin
Pokud uživatel splnil podmínky o účasti (80 % docházky) získal osvědčení o účasti vzdělávacího programu „Klíčové kompetence“ a osvědčení o rekvalifikaci s celostátní platností pro pracovní činnost „Základy obsluhy osobního počítače“
Klient obdržel 1 stravenku za jeden dokončený školící den a 5 ks stravenek na konci aktivity za zvládnutí a úspěšné ukončení počítačového kurzu. Tento motivační prvek byl nezbytný pro to, aby uchazeči byli ochotni absolvovat celý kurz.
Aktivita 4)
Trénink pracovních dovedností (TPD) poskytl zapojeným uživatelům systémový nácvik a rozvoj základních pracovních kompetencí a dovedností, které jsou nutné pro získání a udržení zaměstnání. Realizátor na základě zkušeností s osobami cílové skupiny se kromě obsahové a koncepční stránky kurzu v TPD zaměřil na tyto aspekty:
- zachovávání pracovního tempa a pracovní kázně
- včasný příchod do zaměstnání a dodržování pracovní doby
- nácvik vstupního pracovního pohovoru
- vyjednávání se zaměstnavatelem v případě překážek na straně zaměstnance
Stejně jako u aktivity 3, i zde byla významným motivačním prvkem odměna v podobě stravenky.
Aktivita 5)
Podporované zaměstnávání fungovalo jako zprostředkované zaměstnání uživatele s nasmlouvaným zaměstnavatelem, které realizátor projektu domlouval a prosazoval. Byla vytvořena databáze zaměstnavatelů, ze které byly vybírány pracovní pozice.
Aktivita 6)
Na počátku realizace, tj. do 31. 8. 2011, probíhala rekonstrukce budovy v ulici Moskevská 61, Praha 10. Po rekonstrukci plnila funkci Job klubu a také byla hlavním organizačně technickým zázemím projektu. Od 1. 9. 2011 začaly postupně jednotlivé aktivity projektu tak, že během podzimu roku 2011 byly v provozu již veškeré projektové aktivity.
Na počátku projektu byl vytvořen realizační tým, který působil během celé realizace, v průběhu se připojil metodik.
V rámci realizace proběhly 2 tiskové konference:
První tisková konference
Úvodní tisková konference se uskutečnila 14. 2. 2012 v prostorách poskytnutých MHMP v budově na Mariánském náměstí v novinářském salonku. Organizaci tiskové konference zajistila agentura PG Management. Za příjemce dotace byl přítomen jeden z koordinátorů Michal Ježek, realizátora zastupoval projektový manažer Mgr. Petr Knop. Cílem úvodní tiskové konference bylo představení projektu Zpět do práce, prezentace jednotlivých projektových aktivit, aktuální stav projektu a přehled průběžných výsledků.
Druhá tisková konference
Druhá tisková konference proběhla v závěru realizace projektu 18. 7. 2013. Opět se konala v salonku MHMP na Mariánském nám., a to za přítomnosti radního pro sociální oblast, koordinátora
projektu a projektového manažera. Na tiskové konferenci byly prezentovány realizované aktivity v návaznosti na začlenění cílové skupiny na trh práce, byl diskutován průběh a výsledky jednotlivých aktivit, činnosti spojené s projektem, včetně mapování potřeb uživatelů, problematika zaměstnavatelnosti cílové skupiny a výsledky monitorovacích ukazatelů.
Aktivita 7)
Realizátor prostřednictvím pracovního koordinátora krátkodobých příležitostí vybral vhodné
potenciální zaměstnavatele, které následně telefonicky kontaktoval. Stručně je informoval o smyslu projektu a o možných výhodách pro zaměstnavatele z toho vyplývající.
Realizátor získával kontakty zaměstnavatelů prostřednictvím:
- vlastní databáze zaměstnavatelů
- z veřejných pracovních nabídek
- z referencí od uživatelů projektu
Realizátor vyhledával cíleně ty uživatele, kteří již během vstupu do projektu se zajímali o tuto
Aktivitu, a prostřednictvím pracovního koordinátora nabízel sjednanou práci uživatelům
formou:
- SMS
- www stránek realizátora
- informačních tabulí v Job klubu
- osobně a telefonicky
Uživatel na základě registrované evidence s pracovním koordinátorem mohl uzavřít
pouze jednu pracovní smlouvu a to:
- dohodou o provedení práce (DPP)
- dohodou o pracovní činnosti (DPČ)
Aktivita 8)
Již při vstupu do projektu a podpisu smlouvy o účasti v projektu „Zpět do práce“ nebo během jeho působení si nový uživatel mohl vybrat vhodný rekvalifikační kurz.
Uchazeči byla prostřednictvím koordinátora předložena nabídka rekvalifikačních kurzů. Pro uživatele byla vybrána taková rekvalifikace, která vycházela z jeho individuálního plánu, odpovídala zdravotnímu stavu, schopnostem klienta a také předpokladu, že takovou rekvalifikaci úspěšně dokončí. Pokud uživatel absolvoval psychodiagnostické testování, tak také z výsledku tohoto testování, v němž byly určeny předpoklady a možnosti efektivního formování uživatele pro otevřený trh práce.
Rovné příležitosti
Projekt jako takový plně korespondoval s horizontálním tématem rovné příležitosti. Projekt řešil nerovné postavení cílové skupiny, kterou jsou osoby v nepříznivé životní situaci, ohrožené sociálním vyloučením, vyloučené nebo znevýhodněné na trhu práce, zejména dlouhodobě nezaměstnané osoby, osoby nízko kvalifikované, po výkonu trestu nebo osoby bez přístřeší (zjevné bezdomovectví, potenciální bezdomovci). V rámci realizace všech aktivit docházelo k vyrovnávání některého z deficitů cílové skupiny, mezi které patří nízká motivace, nízká kvalifikace, neschopnost udržet si delší dobu zaměstnání apod. Projekt řešil rovné příležitosti z pohledu nerovného postavení cílové skupiny a z pohledu postavení mužů a žen. Ženy i muži byli zapojováni bez jakéhokoliv rozdílu a žádné pohlaví nebylo v projektu omezováno. Horizontální témata byla naplňována ve všech aktivitách.
Poměr mužů a žen v projektu vycházel přibližně 2:1 ve prospěch mužů. Vyrovnán byl poměr mezi mladými (15-24 let) a staršími (55-64 let), hlavní skupinu pak dle očekávání tvořila skupina mezi 25 a 54 lety. Co se vzdělání týče, největší skupinu osob tvořili středoškolsky vzdělaní lidé, o něco menší lidé se základním vzděláním, marginální skupinu tvořili účastníci s nástavbovým studiem a vysokoškolsky vzdělaní lidé. Celkově došlo ke zlepšení situace v bezdomovectví a zájmu cílové skupiny o pracovní příležitosti.
Udržitelný rozvoj
Cílovou skupinou byly osoby bez přístřeší, tato cílová skupina trvale tvoří jeden z největších sociálních problémů na území hl. m. Prahy. Celkově projektem prošlo 1503 osob. Nelze předpokládat, že celou tuto skupinu osob se podaří natrvalo vrátit do pracovního procesu, nicméně pro řadu absolventů kurzu se jednalo o jakési odražení se ode dna, navrácení sociálních návyků, osamostatnění se, ztráty obavy při jednání se zaměstnavatelem. Tyto aspekty pak směřují k tomu, že cílová skupina (absolventi projektu) jsou nyní mnohem lépe schopni se orientovat na trhu práce a vyhledávat pracovní příležitosti. Velkou podporou jim nadále zůstane i jedna z aktivit projektu Jobklub, který budou moci nadále využívat při hledání uplatnění na trhu práce. Toto bude mít za následek zkvalitnění života na území hl. m. Prahy a vyšší ekonomický růst.
Dosažené hodnoty monitorovacích ukazatelů | ||
Název ukazatele |
Plánovaná hodnota | Dosažená hodnota |
Počet nově vytvořených / inovovaných produktů | 4 | 4 |
Počet podpořených osob – celkem | 500 | 1503 |
Počet úspěšně podpořených osob | 350 | 915 |
"Související usnesení Rady a Zastupitelstva hlavního města Prahy"
- Usnesení RHMP č. 473 ze dne 6.4.2010
- Usnesení ZHMP č. 37/2 ze dne 30.4.2010
- Usnesení RHMP č. 1644 ze dne 14.9.2010
- Usnesení RHMP č. 1316 ze dne 28. 8. 2012
Koordinátor projektu:
Bc. Michal Ježek
tel. 605 213 117
e-mail: jezek.michal@email.cz
Kontaktní osoba odboru zdravotnictví, sociální péče a prevence MHMP:
Mgr. Pavel Uhlík
tel.: 236 004 161
e-mail: pavel.uhlik@praha.eu