Osvojení I. stupně (zrušitelné) a II. stupně (nezrušitelné)
Osvojení neboli adopce (z angl. adoption – přijetí) je z hlediska právního postavení dítěte nejvýhodnějším typem NRP, protože právní postavení dítěte osvojeného je stejné jako dítěte vlastního. Osvojením vzniká mezi osvojitelem osvojencem takový poměr, jaký je mezi rodiči a dětmi, a mezi příbuznými osvojitele a osvojencem poměr příbuzenský. Právní mocí osvojení zanikají všechna vzájemná práva a povinnosti mezi osvojencem a jeho původní rodinou.
Dítě, jež má být osvojeno, má být tělesně a duševně zdravé s předpokladem normálního vývoje. K zjištění tohoto stavu je právě velmi důležitá podrobná anamnéza u pokrevních rodičů.¨
O osvojení rozhoduje soud na návrh osvojitele. Před rozhodnutím soudu musí být nezl. v péči budoucích osvojitelů nejméně 6 měsíců.
Zrušitelné osvojení lze zrušit jen ze závažných důvodů na návrh osvojitelů či osvojence, opět rozhoduje soud.
Způsoby uvolnění:
- Se souhlasem rodičů. Protokol se souhlasem o osvojení je třeba sepsat u soudu, a to, buď přímo u soudce či vyššího soudního úředníka. Je dobré domluvit termín předem. Matka může dát souhlas nejdříve po šestinedělí, otec dítěte kdykoliv po narození dítěte (§ 817 Nového občanského zákona č.89/2012 Sb.). Souhlas s osvojením lze odvolat po dobu tří měsíců ode dne, kdy byl dán.
- Rozhodnutím soudu o nezájmu. Má se za to, že nezájem rodiče je zjevný, trvá-li alespoň 3 měsíce od posledního projeveného zájmu. Orgán sociálně-právní ochrany je povinen biologické rodiče poučit o možných důsledcích jejich chování a poskytnou jim poradenství. Pokud se rodič nadále nezajímá, podává orgán SPO k soudu podnět na určení nezájmu. Ve výroku soudu pak je uvedeno, že rodiče nejsou účastníci řízení o osvojení. Poučení není třeba v případech, že je rodič evidentně neznámého pobytu.
- Zbavením rodičovské zodpovědnosti. Soud musí ve výrokové části rozsudku uvést, že rodiče zároveň zbavuje možnosti udělit souhlas s osvojením.
- Rozhodnutím soudu u nalezeného dítěte.
- Úmrtím rodičů.
V lednu 2014 vstoupil v účinnost nový občanský zákoník, tzn. zákon č. 89/2012 Sb., kdy lze dle ust. § 823 dítě převzít do péče přímo z porodnice, pokud s tím biologičtí rodiče (matka) dítěte souhlasí a dovoluje to zdravotní stav dítěte. O převzetí dítěte do péče budoucích náhradních rodičů rozhoduje na návrh orgánu sociálně-právní ochrany dětí příslušný soud. Rovněž je možné převzít do péče dítě, u něhož ještě neuplynula tříměsíční lhůta od podepsání protokolárního souhlasu rodičů (matky) dítěte s osvojením. Obě uvedené situace jsou pro budoucí osvojitele spojeny s rizikem, že do procesu péče o dítě mohou opětovně vstoupit biologičtí rodiče (matka) dítěte.