Pěstounská péče

  • Pěstounská péče je druhou formou NRP, kdy má dítě možnost vyrůstat v přirozeném prostředí rodiny. Biologičtí rodiče mají zachovaná rodičovská práva, rozhodují tedy o závažných otázkách v oblasti péče o jejich dítě a mají právo je navštěvovat. Pěstouni by měli počítat i s možným návratem dítěte do jejich biologické rodiny . O pěstounské péči rovněž rozhoduje v konečné fázi soud, předchází tříměsíční předpěstounská péče.

Práva a povinnosti pěstouna :

  • pěstoun je povinen o dítě osobně pečovat
  • pěstoun při péči o dítě vykonává přiměřeně práva a povinnost rodičů. Nemá vyživovací povinnost k dítěti a právo zastupovat dítě a spravovat jeho záležitosti má jen v běžných věcech.

Poručenská péče

Poručenská péče je považována za jakýsi vyšší stupeň pěstounské péče, neboť kromě hmotných nároků, jako mají pěstouni, je poručník též zákonným zástupcem dítěte namísto jeho rodičů. Předpokladem poručenské péče je proto tzv, právní uvolnění dítěte, kdy rodiče nemají rodičovskou zodpovědnost. Rodiče tedy nemohou do poručenské péče nijak zasahovat a obvykle je zachována i anonymita poručníků

Pěstounské péče na přechodnou dobu

Pěstounská péče na přechodnou dobu, jak již vyplývá z názvu, je krizovým a pouze dočasným institutem zajišťujícím péči o dítě. Pěstouni na přechodnou dobu prochází náročnějším odborným posouzením než osvojitelé či dlouhodobí pěstouni, musí být připraveni spolupracovat s biologickými rodiči dítěte, s náhradními rodiči a také s celou řadou odborníků v oblasti náhradní rodinné péče.

Krajské úřady jako orgány sociálně-právní ochrany dětí vedou v souladu se zákonem zvláštní evidenci pěstounů na přechodnou dobu. Tato evidence je přístupná i obecním úřadům obcí s rozšířenou působností. Vhodnost žadatelů o výkon přechodné pěstounské péče je odborně posuzována jako u žadatelů o klasickou pěstounskou péči, tzn., že musí absolvovat psychologické vyšetření, posouzení zdravotního stavu posudkovým lékařem a také odbornou přípravu fyzických osob pro přijetí dítěte do rodiny. S ohledem na zvýšenou náročnost péče o děti v přechodné pěstounské péči musí pěstouni absolvovat přípravu na přijetí dítěte do rodiny ve větším rozsahu s tím, že je doporučeno 72 hodin přípravy.

Hmotné zabezpečení pěstounů (osob pečujících) a pěstounů na přechodnou dobu (osob v evidenci):

Příspěvek na úhradu potřeb dítěte za kalendářní měsíc § 47f

Dítě ve věku
Dítě zdravé
Dítě ve stupnizávislosti I
(lehká závislost)
Dítě ve stupni závislosti II
(středně těžká závislost)
Dítě ve stupni závislosti III
(těžká závislost)
Dítě ve stupni závislosti IV
(Úplná závislost)
Do 6 let 4 500,- 4 650,- 5 550,- 5 900,- 6 400,-
6 – 12 let 5 550,- 5 650,- 6 800,- 7 250,- 7 850,-
12 – 18 let 6 350,- 6 450,- 7 800,- 8 300,- 8 700,-
18 – 26 let 6 600,- 6 750,- 8 100,- 8 600,- 9 000,-

Příspěvek při ukončení pěstounské péče § 47h

Nárok na příspěvek při ukončení pěstounské péče má fyzická osoba, která byla ke dni dosažení zletilosti v pěstounské péči, a to ke dni zániku nároku této osoby na příspěvek na úhradu potřeb dítěte

Výše jednorázového příspěvku činí 25 000 Kč.

Odměna pěstouna § 47i

  1. 8 000 Kč, je-li pečováno o jedno dítě
  2. 12 000 Kč, je-li pečováno alespoň o 2 děti
  3. 20 000 Kč,
    1. je-li pečováno alespoň o 3 děti,
    2. je-li pečováno alespoň o 1 dítě, které je osobou závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II nebo ve stupni III nebo ve stupni IV
    3. jde-li o osobu v evidenci, a to i v případě, že nepečuje o žádné dítě, nebo
  4. 24 000 Kč, pečuje-li pěstoun alespoň o 1 dítě, kterému mu bylo dítě svěřeno na  přechodnou dobu, a toto dítě je osobou závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve st.  II, III a IV.
     ( 2) za každé další dítě se odměna zvyšuje o polovinu částky uvedené v odst. 1, písm.a)

Odměna pěstouna se považuje za příjem ze závislé činnosti.

Příspěvek při převzetí pěstouna § 47 l

  1. Nárok na příspěvek při převzetí dítěte má osoba pečující, která převzala dítě do pěstounské péče,
  2. Výše příspěvku dle věku :
    1. do 6 let 8 000 Kč
    2. od 6 let do 12 let 9 000 Kč
    3. od 12 do 18 10 000 Kč

Příspěvek na zakoupení osobního vozidla § 47m

Nárok má pěstoun – osoba pečující, která má v péči nejméně 3 děti, nebo výše příspěvku činí 70% pořizovací ceny motorového vozidla, nejvýše však 100 000 Kč.

Samotná finanční otázka by neměla být motivací k pěstounství. Stát však tímto krokem upevnil společenské postavení pěstounů na úroveň odborného povolání, které by mělo být náležitě oceněno. Postupným cílem by měl být přechod dětí z ústavní péče do náhradních rodin.