Vysočany
Velká část řešeného území je bývalou průmyslovou oblastí, která se postupně přeměňuje na rezidenční čtvrť. V prostředí průmyslových a skladovacích hal a nevyužívaných brownfieldů zde postupně vznikala a vzniká nová zástavba bytových domů a administrativních budov, které spolu často nekomunikují. Proměnu této oblasti je proto třeba lépe řídit. Odbor územního rozvoje Magistrátu hl. m. Prahy tedy pořizuje Územní studii Vysočany, jejímž cílem je navrhnout budoucí podobu území – to znamená dotvořit území polyfunkční městskou strukturou, stanovit logické dopravní vazby, pěší propojení a vymezit veřejná prostranství.
Aktuálně
V listopadu proběhla setkání s veřejností, kde byl představen koncept návrhu Územní studie Vysočany. Odpovědi na nejčastěji kladené otázky najdete níže, na prezentaci pana Ing. arch. Matyáše Sedláka z těchto setkání se můžete podívat zde:
Územní studie je nyní ve fázi tzv. interního připomínkování, kdy může Městská část Praha 9 a Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy uplatnit u pořizovatele své připomínky. Více informací k procesu pořízení a k přístupu zpracování územní studie naleznete ve videu níže:
Územní studie
Pro předmětné území je pořizována územní studie (§ 68) na základě vlastního podnětu pořizovatele. Územní studie je územně plánovacím podkladem, který navrhuje, prověřuje a posuzuje možná řešení vybraných problémů v území, které by mohly významně ovlivňovat nebo podmiňovat jeho využití a uspořádání. Územní studie bude sloužit jako podklad pro rozhodování v území a pro pořizování nové územně plánovací dokumentace.
Zadání územní studie bylo dokončeno v říjnu 2023 odborem územního rozvoje Magistrátu hl. m. Prahy po konzultacích s Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy a Městskou částí Praha 9.
V listopadu 2023 proběhlo výběrové řízení na zpracovatele, kterým se stali M4 architekti s.r.o.
Dále proběhlo výběrové řízení na koordinátora participačních aktivit v rámci pořizování územní studie, kterou se stala společnost Agora CE o.p.s.
Řešené území
Proces pořizování územní studie – harmonogram
Participace
Po domluvě s Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy a Městskou částí Praha 9 stanovil pořizovatel v zadání požadavek na zapojení veřejnosti do procesu pořizování územní studie. Zapojení veřejnosti slouží především k informování o významu a přínosech této studie pro obyvatele Vysočan a Hloubětína, k možnosti vyjádřit se ke stávajícímu stavu území a k rozpracovanému návrhu územní studie během veřejných plánovacích setkání.
Koordinátor těchto aktivit (Agora CE o.p.s.) má za úkol zapojit obyvatele a veřejnost, občanské a zájmové spolky při zpracování územní studie, která připravuje budoucí podobu řešeného území.
Zapojení veřejnosti
V dubnu 2024 byla zpracována analytická část studie, která mimo jiné reflektuje výsledky zapojení veřejnosti.
V průběhu měsíce března se uskutečnila dvě veřejná setkání a komentovaná procházka v řešeném území Územní studie Vysočany. Měli jste možnost nám podat vaše podněty osobně i online pomocí ověřovacího dotazníku. Data jsou k nahlédnutí zde.
Výsledky z participačních akcí a dotazníku jsou shrnuty v závěrečné zprávě, která je součástí analytické části a slouží jako podklad pro zpracování návrhové části územní studie. Závěrečná zpráva z úvodního zapojení veřejnosti je k dispozici zde.
Na konci října odevzdal zpracovatel hrubopis návrhu územní studie k tzv. internímu projednání, kdy může vedení městské části Praha 9 a Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy uplatnit u pořizovatele své připomínky. Do diskuse jsme v polovině listopadu zapojili také veřejnost, kterou jsme seznámili s návrhem územní studie. Cílem je získat zpětnou vazbu ještě před oficiálním projednáním s veřejností, které proběhne na začátku příštího roku.
Kontakty
Pořizovatel: Magistrát hl. m. Prahy, odbor územního rozvoje
(kontaktní osoba: Ing. Daniel Novotný, daniel.novotny@praha.eu, +420 777 496 133)
Koordinátor participace: Agora CE, o.p.s.
(kontaktní osoba: Vojtěch Černý, vojtech.cerny@agorace.cz, +420 608 128 006)
Zpracovatel: M4 architekti, s.r.o.
Často kladené dotazy
Územní studie Vysočany bude sloužit jako odborný podklad pro rozhodování v území a pro pořizování nové územně plánovací dokumentace. Jedná se o neopomenutelný podklad pro stavební úřady při posuzování jednotlivých záměrů (rozhodování v území). Od územní studie je možné se odchýlit, rozdílné řešení musí být však řádně zdůvodněno a prokázáno lepší řešení, např. ve veřejném zájmu. Co se týče vymahatelnosti, územní studie řadíme spolu s územně analytickými podklady mezi územně plánovací podklady, které mají dle stavebního zákona narozdíl od územně plánovací dokumentace, nezávazný charakter.
Pokud se v řešeném území Územní studie Vysočany nachází záměr s vydaným pravomocným územním rozhodnutím, v souladu s odst. (2) kapitoly 6.2.1 Zadání územní studie, ho musí zpracovatel územní studie respektovat. Pokud se v území pořizuje změna územního plánu, je schválený podnět na pořízení změny územního plánu nebo se jedná o rozvojové území, je zde možnost vést diskusi o výsledné podobě návrhu územní studie.
Územní studie je odborným podkladem pro pořizování územně plánovací dokumentace, tedy i Metropolitního plánu. Úkolem pořizovatele územně plánovacích dokumentací a podkladů hl. m. Prahy je pořizování dokumentací na všech úrovních koordinovat tak, aby byly v co největší možné míře v souladu.
Územní studie, jakožto nástroj územního plánování, vytváří koncepci rozvoje území a stanovuje pravidla pro budoucí rozvoj. Nemůže však nařizovat zahájení výstavby jednotlivých záměrů na soukromých pozemcích, to je čistě na vůli jednotlivých vlastníků. Pokud však na půdorysu územní studie dojde k tzv. dohodě v území, mezi samosprávou, státní správou a vlastníkem, který chce přispět k rozvoji města, územní studie může výraznou měrou přispět k urychlení povolovacích procesů.
Je potřeba rozlišit co myslíme slovem zeleň. Pokud jde o přírodní plochy jako je například údolí Rokytky, či svahy okolních kopců, určitě zde nedojde k úbytku zeleně. Územní studie si naopak klade za cíl tyto prostory chránit a pokud možno i rozšiřovat. Zároveň se snaží zavést regulativy, které zabrání znehodnocování těchto prostor nevhodnými zásahy. Další zeleň reprezentují ostatní zelené plochy. Mezi ně patří i dosud nezastavěné stavební parcely a tam k úbytku zeleně docházet může. Bude však v souladu s návrhem územní studie nahrazována zelení městskou, tedy parky a zejména zelení ve veřejných prostranstvích. Nesmíme zapomenout, že dnes řada nově schválených předpisů definuje povinnosti stavebníků vysazovat stromořadí či realizovat zelené střechy.
Cílem finálního uspořádání by měla být maximální propustnost celého území i všech komunikací v oblasti. V případě všech hlavních komunikací se předpokládá implementace cykloopatření (vyhrazené či ochranné cyklopruhy) v celé délce tras.
Zcela oddělené cyklopruhy by se měly zřizovat především na ulicích vyznačených v hierarchii veřejných prostranství jako bulváry, které jsou více zatížené motorovou dopravou (Poděbradská, Kolbenova).
Mimo hlavní páteřní trasy budou komunikace řešeny výhradně některou z forem zklidňování dopravy. V daných případech se předpokládá společný pohyb cyklistů v hlavním dopravním prostoru.
Celý systém komunikací bude doplněn o propojení samostatnými pěšími či cyklistickými stezkami. Ty budou přednostně realizovány tak, aby umožnili společný pohyb cyklistů a pěších.
Územní studie vymezuje v rámci stavebních bloků plochy pro občanskou vybavenost, především vzdělávací. Předpokládáme, že v rámci interních připomínek od Městské části Praha 9 a Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy obdržíme konkrétní podněty a požadavky na umístění OV k zapracování do hrubopisu ÚS k veřejnému jednání.
Velký potenciál má pro vznik občanské vybavenosti Pragovka. Bude zde ovšem nutná aktivní snaha o dohodu v území, v rámci pořizovaní tzv. kontribučních smluv, jejímž moderátorem bude město.
Územní studie jasně vymezuje plochy sportu. A ve vhodných místech (např. kolem metra) omezuje procento podlažních ploch využitelných k bydlení. Tato regulace má za cíl vznik různorodější struktury funkcí (administrativa, soukromé ordinace…), po kterých bude v území poptávka a které bude moci naplnit soukromý sektor.
Princip kontribucí neboli spoluúčasti investorů na územním rozvoji je popsán na stránkách Hlavního města Prahy, kde lze stáhnout všechny příslušné dokumenty včetně metodiky. Jde ve zkratce o spoluúčast buď formou finančního příspěvku nebo vybudováním městské infrastruktury či občanské vybavenosti. Dohoda je uzavřena na půdě samosprávy a její součástí je logicky i dohoda o podobě konkrétního záměru většinou formou regulačního schématu. Zde vidíme příležitost k účinnému naplňování cílů územního rozvoje a zajišťování potřebných nekomerčních funkcí ve městě.
Územní studie pracuje s určováním podoby ulic pomocí jejich hierarchizace a podrobného popisu formy každého typu ulice. Je kladen důraz na aktivní formy dopravy a MHD. Pro řešení kapacity celé dopravní sítě řešeného území je, do doby dostavby obou Pražských okruhů (odlehčení od tranzitní dopravy), nutno se soustředit zejména na posílení kapacity křižovatek dopravně významných ulic.
Záměr na výstavbu bytových domů místo zahrádkářské kolonie, by se dle informací od MČ Praha 9, neměl v daném místě uskutečnit.