Co je bioodpad
Podrobnější informace o tom co je to biologicky rozložitelný odpad.
Bioodpad je zkrácený název pro biologicky rozložitelný odpad.
Co vše je bioodpad?
Organické zbytky a bioodpad z domácností a ze zahrad
Dle původu a složení hovoříme o bioodpadu:
- z domácností
- ze zahrad
Organické zbytky a bioodpady z domácností:
- zbytky ovoce a zeleniny (včetně citrusových plodů)
- kávové a čajové zbytky
- papírové proložky od vajec
- zvadlé květiny, zemina z květináčů
- košťály a celé rostliny, zbytky rostlin
Organické zbytky a bioodpady ze zahrad:
- posekaná tráva, listí, větvičky
- plevele, drny se zeminou
- piliny, hobliny, kůra, štěpka
- vychladlý popel ze spalování dřeva
- seno, sláma
Bioodpadem se dle § 33a zákona č.185/2001 Sb., o odpadech, ve znění pozdějších předpisů, rozumí takový odpad, který podléhá aerobnímu nebo anaerobnímu rozkladu.
Zpracování bioodpadu kompostováním
Kompostování je proces aerobní, to znamená, že organismy potřebují ke svému životu vzduch. Jedná se o rozklad materiálu pomocí celé řady organismů, pro které je organický materiál potravou.
Celý proces spočívá v tom, že mikrobům a drobným půdním živočichům, jako jsou například žížaly, dopřejeme ideální podmínky pro to, aby přeměnily organické látky na kompost. Tento proces probíhá běžně v přírodě v půdě, ale značně pomaleji. Výsledný produkt obsahuje především humus, neocenitelnou surovinu. Humus v půdě zadržuje vodu, zachycuje zdraví škodlivé látky a vyrovnává kyselost. Humus i ostatní půdní organická hmota zvyšuje kyprost, soudržnost a optimalizuje počet i skladbu mikrobů v půdě. Pokud proces kompostování správně probíhá, kompost nezapáchá. Výsledný materiál má hnědou barvu a voní po zemině.
Druhy kompostování:
Domácí kompostování - v kompostéru či na volné hromadě umístěné na zahradě. Existuje mnoho druhů kompostérů, můžeme si jej sami vyrobit, popř. zakoupit. Pro kompostování v byte můžeme použít vermikompostér, ve kterém kompostujeme pomocí žížal.
Komunitní kompostování - je kompostování, na kterém se podílí skupina lidí (komunita, domovní blok, zahrádkářská kolonie) s cílem využít svůj vlastní bioodpad a získaný kompost využít co nejblíže místa vzniku. Způsob komunitního kompostování je upraven novelou zákona o odpadech (Zákon 314/2006 Sb., kterým je novelizován zákon č. 185/2001 Sb., o odpadech). Komunitní kompostování může provozovat několik domácností žijících v sousedství, kolektiv zaměstnanců podniku, škola apod.
Průmyslové kompostování - bioodpad je zpracováván v centrálních kompostárnách. Proces je zde plně mechanizován, a probíhá tak mnohem rychleji. Nevýhodou je nutnost dopravy a tím i zátěž životního prostředí. Přesto je zpracování bioodpadu na kompostárně nejefektivnější.
Proč kompostovat?
Předcházíme vzniku odpadu, tudíž se snižuje množství směsného komunálního odpadu.
Nemusíme v zahradnictví nakupovat hnojivo, sami si ho doma vyrobíme a použijeme pro pěstování okrasných květin, zeleniny i pokojových rostlin.
Většina bioodpadu pochází původně z rostlin. Používáním kompostu tak zachováváme přirozený koloběh živin a vracíme do půdy nenahraditelnou organickou hmotu.